Ana sayfa » Bebek ve Çocuk » Bebeklerde yumurta alerjisi nasıl anlaşılır, bebekte yumurta alerjisi belirtileri

Bebeklerde yumurta alerjisi nasıl anlaşılır, bebekte yumurta alerjisi belirtileri

Bebeklerde yumurta alerjisi, yumurta alerji yapar mı?

Bebeklerde yumurta alerjisi olur. Yumurta yedikten sonra bebekte Bebeklerde yumurta kurdeşen, egzama, kızarma veya şişlik, karın ağrısı, ishal, kusma ve ağız çevresinde kaşıntı, burun akıntısı, hırıltılı solunum, nefes almada zorluk gibi belirtiler meydana gelebilir.

Yumurta alerjisinin en sık görüldüğü ay 10. ay civardırır. Bebeklerde yeni ek gıdaya başlandığında hemen her besinleri içerisinde yumurtanın varlığı bebeklerde yumurta alerjisini anlamayı güçleştirir. Alerjiler çok hafif olabilirken şiddetli de geçebeleceğinden dolayı yumurtanın alerjik reaksiyonlarını bilmek önemlidir.

Yumurtanın bebeğe alerji yaptığı şu şekilde anlaşılabilir

  • Bebek yumurta yedikten sonra kızarıklık, şişlik, kurdeşen veya egzaman gibi belirtiler görülebilir.
  • Bebekte karın ağrısı, kusma, ishal, ağız taraflarında kaşıntılar olabilir.
  • Bebeğin nefes alışlarında hırıltı, burunda akıntı, nefes alırken sıkışma gibi belirtiler olabilir.
  • Kalbinin hızlanışı, kan basıncında düşme gibi kalp sorunları olabilir.

Ayrıca şu belirtiler;

  1. Bebeklerde alerji durumlarında yumurtanın verdiği belirtilerde; yüzde, dirsekte, dizde, kırmısı kaşıntılı kurdeşen gibi cilt belirtileri görülebilir. Bebek kaşınır.
  2. Sindirim sistemleri ile alakalı olarak yumurta yüzünden, mide ağrısı, ishal, kusma, bulantı, ağızda şişlik görülebilir. Çok nadir olarak ishalde kan, reflü gibi belirtilerde görülebilir.
  3. Bebekte yumurta ile birlikte, hırıltılar, öksürme, ödem, kaşınma gibi solunum sorunları yaşanabilir.  Anafilaksi ise 100 bebekte 10 tanesinde görülür.Bebeklerde yumurta alerjisi nasıl teşhis edilir, nasıl anlaşılır?

Bebeğe yumurtanın alerji yaptığını evde tesbit etmek güçtür. Ya deneme yanılma yolu ile bulacaksınız veya doktora giderek prick ve kan testi yaptıracaksınız. Bebeklerde alerji tedavisi için hidrokortizon krem ve antihistamin ilaç verilerek alerjiye önlem alınabilir.

Bebeklerin alerjileri yedirilen yumurtalar yüzünden olabilirken emziren annelerde yumurta yenildikten sonra bebeğe yumurta sütü ile geçerek alerjiye sebep olabilir. Bu durumun teşhisi anne tarafından yine zor çözülür. Bebekte huysuzlaşma, kızarma ve bu kızarık olan bölgeleri yolarcasına kaşınma ihtiyacı olur. Eğer anne babada alerjik durumlar varsa bebekte gıdalara karşı alerjiler olabilir ve daha şiddetli dönem yaratabilir.

Doktorunuza alerji testi için gitmeniz gerektiğinde ailenizde alerjik öykü bulunuyorsa doktora alerjili olan aile bireyleri belirtilmelidir.

Bebekler için bilmeniz gereken diğerleri

] }
Henüz Yorum Yok