Bebek ve Çocuk

Bebeklerde yüksek ateş belirtileri, bebeklerde ateş düşürme yöntemleri

Bebeklerde yüksek ateş, bebeklerde ateş düşürme yöntemleri

Bebekler için en güvenilir ateş ölçme rektal bölgeden alınan ısı derecesidir. Kulaktan alınan ateş ölçümleri güvenilir olmayacaktır ve 2 yaş altındaki bebekler için tavsiye edilmemektedir. Bebeklerde yani 2 yaşına kadar olanlarda koltuk altından alınan bir ölçüm ateşinin olup olmadığını belirlemede yardımcıdır.

Bebeklerde sıkça görülen ateş limitin altındayken ciddi sorunlar oluşturmazken bazı durumlarda ise ciddi bir sorununda belirtisi olabilir. Ateşi düşürme yöntemlerini bilmek ve doktora gitmek bu yüzden önemlidir. Ateşte hemen panik yapmak doğru olmayacaktır. Ateş 40 derece üzerine çıkarsa dikkat edilmelidir. Eğer bebek 3 ay altında ise hemen doktora gidilmelidir. Tedavisi hastane ortamında yapılmalıdır.

Ateşte dikkat edilmesi gereken kritik süreç ise 3 gündür. Bebekte genel durumunda iyilik olması, beslenmesinde bozulma olmaması ateşinin 38.5 derece altında olan bebekler evde 3 gün süre ile izlenebilir. Bu sürede ateş düşmüyorsa hemen doktora gidilir.

Not: Antibiyotikler ateş düşürücü olarak kullanılmamalıdır.

Bebeklerde ateş neden çıkar?

Ateş, vücudun zararlı ve farklı virüs, bakteri ve çeşitli mikroorganizmaları tanımlama ve onlarla savaşı nedeniyle ortaya çıkabilir. Ateşin en çokenfeksiyonlar yüzünden görülür. Bebekler, enfeksiyona bağlı ateşli hastalık geçirebilir. Bebeklerde ateş; yaş, hastalık ve ateşe eşlik eden diğer bulgularla birlikte farklılık gösterir.

Ateşlenen bebek için ne zaman doktora gidilir?

 • Bebek eğer 2 yaşından küçük ve 1 günden fazla süren ateşi varsa,
 • Bebekte ateş ve sürekli susmayan ağama, inleme ve dokununca huzursuzlanıyorsa,
 • Ateşi düştü ama huzursuzluk varsa,
 • Bebek uyukluyor, bilinç bulanıklığı, sayıklama gösteriyorsa,
 • Bıngıldakta kabarıklık ve atma varsa,
 • Bebekte ateş ve mor döküntü varsa,
 • Daha önce havale geçiren bebekse,
 • Bebeğin zor nefes alması, öksürmesi, göğsünde ağrı, kulak ağırısı, boğaz ağrısı, ensesinde sertleşme, kusma, sık ishal, idar yanma ve renginde bozukluk,
 • Gözyaşı olmaması, ağzı muzokasında kuruma, göz küresi veya bıngıdak çöküklüğü durumları varsa,

hç zaman harcamadan doktora gidilmelidir.

Bebeklerde ateş düşürme yöntemleri

 1. Bebeklerde ateşin yükselmesi anne ve babanın panik yapması için bir sebeptir ancak sakin olmalısınız. Bebeklerde ateş düşürmek için şu yöntemleri deneyebilirsiniz;
 2. Bebekte ateş 38.5 derece civarında ise kıyafetleri ile başlayın. Hafif ateşlerde bebek üzerindeki kıyafetler çıkarılarak daha ince ve bol olan kıyafet giydirilir.
 3. Sıvı alımı önemlidir. Bolca su veya sulu gıdalar verilmelidir.
 4. Oda sıcaklığının yüksek veya düşük olmasını engelleyin ve 21-22 derecede kalmasını sağlayın.
 5. Ilık duş ateşi düşürür. Ilık duş suyunun 29 ile 32 derece arasında olması veya havlu gibi bir bezi ıslayarak vücudunda pansuman şeklinde uygulama yapın.

Ateş düşürücü ilaç kullanmadan önce doktorunuzu ayarayak ilaç kullanabilirsiniz.

Ateşi çıkan bebeğe ne yapılmaz?

Ateşlenen bebek için yapılması gerekenleri bilmek kadar, ateşlenen bebekler için neler yapılmamalıdır onları da bilmeniz gerekmektedir.

Şunları yapmayınız;

 • Bebeğinizi yatırıp üzerini battaniye gibi malzemelerle örtmeyin (titreme durumlarında üşüme hissi sizi yanıltmasın),
 • Bebeğinize alkollü malzemelerle müdahale etmeyin, sirkeli su ile ateş düşürmeye çalışmayın,
 • Sık aralıklarda ateş düşürücü şurup veya hap gibi ilaçlar vermeyin,
 • Soğuk su ile duş yaptırmayın,
 • Panik olmayın, sakin olun.

Bebeklerde ateş düşürme amacı onun rahata eRmesidir. Ateşi düşürmüş olmanız bebeğin hastalığı veya sorununu çözdünüz anlamına gelmez. Bebeklerde ateşe sebep olan durumunun doktorlar tarafından teşhis edilerek tedavisinin yapılması gerekir. Ateşlenen bebeklerde sadece %15’lik kısmında antibiyotik tedavisi ihtiyacı doğar.

Bunları da bilin

Global

Araştırmacı ve yazar. Sağlık gündemini takip ederek hastalıklar ve tedavi yöntemleri ve alternatif tıp alanında detaylı bilgi paylaşımı sunmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu