Bebek ve Çocuk

Bebeklerde yeşil kaka neden olur, 1, 2, 3, 4, 5, 6 aylık bebekte yeşil kaka

Bebeklerde yeşil kaka neden olurbebeklerde yeşil ishal

Eğer bebekten yeşil kaka geliyorsa veya sümüksü ishal oluşum varsa bebekte beslenmesiyle alakalı bir sorun var demektir. Sorun sadece bebeği dışkı rengindeyse bu problem 3 güne kadar geçeceğinden panik yapmanıza ya da korkmanıza gerek yoktur.

Yeşil kaka yanında cildinde kızarma, gaz ve sancı, egzama gibi belirtilerde görülüyorsa doktora başvurmalısınız.

Bebeklerin kakası neden yeşil olur?

Emzirilen bebeklerde memeyi ağzına aldığında öz süt gelir bu öz sütün fazla olması ile bebek sonradan gelecek sütü ememiyorsa kakası yeşi olabilir. İlk başta gelen sütten değilde sonradan bebeğe fayda edecek sütün bebeği doyurması gereklidir. Doymadıkça öz süt içilmeye devam eder. İlk gelen öz sütün içinde çok miktarda laktozun sindirilememesi sonucu yeşil kaka veya ishali varsa sümüksü yeşil kaka görülür. Ayrıca bu durum bebekte gaz sancısı da yapar. Bebeklerde en sık karşılaşılan durumdur.

Şu sebeplerden dolayı da yeşilimsi dışkı olabilir;

**Diş çıkarak bebeklerde oluşan tükürük artışı,

** Bebeğin, annenin ilaç kullanıyor veya demir vitamini alıyor olması,

**Yeşil sebze ağırlıklı beslenen bebeklerde,

**Anneden geçen yediği gıdaların bebek üzerindeki hassasiyeti. İnek sütüne başlanan bebeklerde sindirimsel problemler veya yeşil kaka olabilir.

**Yeni doğan bebeklerin ilk 4 gününde atılan kakalar ana rahminden gelen maddelerdir. Maddelerin içerisinde mukus, amniyotik sıvı ve deri atıkları gibi maddelerin yeşil renk verek atıldığı görülebilir. Doğal olarak oluşan bu durum 5. gününde normale döner.

Bu durumlarda yeşil renk kaka görülebileceği gibi aşağıdaki sebeplerden dolayı bir hastalık işareti olabilir;

Yeşil kaka hastalık belirtisi mi?

Eğer bebek mikrobik bir iltihap kapmışsa yeşil kaka olabilir. İshal olma durumu da varsa şüphe daha fazla artar. Bağırsaklardaki iltihap, mide ve soğuk algınlığı gibi sorunlar yüzünden de bebeklerde yeşil dışkı olabilir.

Bebekte yeşil kaka ne zaman düzelir

Yeni doğan ve diğer bebeklerde kakasında yeşillik olduysa 3 gün sonra kendiliğinden düzelecektir.

Bebeğin yeşil dışkısı nasıl düzelir?

Bebeği emzirirken sonradan gelecek olan besleyici ve koruyucu sütün emilmesi için emzirme uzun süreli yapılmalıdır. Bebeğin göğüse ağzının tam yerleşmesi sağlanmalıdır. İlk memeyi yeterince emdikten sonra diğer memeye geçilmelidir. Bir meme ile bir öğün için yeterli olabilmektedir.

Eğer demir ilacı kullanımı varsa dışkı rengi yüzünden ilaç bırakılmamalıdır.

Not: Bebeğin kakası koyu kahverengi, siyah ve kırmızı renk olduysa, bebekte dışkısı ile birlikte başka rahatsızlık veren durumlar oluşuyorsa muhakkak doktora gidiniz.

Bunlarıda öğrenin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu