Bebek ve Çocuk

Bebeklerde vajina mantarı, kasıklarda mantar, kafasında mantar belirtileri

Bebeklerde mantar belirtileri, bebeklerde mantar nasıl geçer, bebekte mantara ne iyi gelir?

Bebekte mantarlar, saçta, vücutta, ciltte, tırnak, boğazda, boyunda, dilde, damakta, dudakta, elde, vajinada, pipide, kulakta, kasıkta, kolda, cinsel organda, sırtta, yüzde mantar görülebilir. Mantar; bebeklerin üzerinde yaşamını sürdüren parazitlerdir ayrıca mantar enfeksiyonu meydana getirebilirler. Bebeklerde ise an fazla görülen mantar tinea mantarıdır.

Bebeklede mantar neden olur?

Bebeklerde mantar, deriye yerleşmeyle oluşur. Sıcaklık, nem, kirli cilt, ter mantarın daha kolay olmasını sağlar. Bebeklerde temizlik bu yüzden önemlidir. Mantar bulaşıcıdır ve genelde bebekler mantarı, kişilerden veya hayvanlardan bulaşarak deriye yerleşmesini sağlar. Bulaşan bu mantar; mantarlı kişilerin elbiselerinden, taraklardan, oyuncaklardan, halıdan da bulaşabilir bebeğe geçebilir.

Bebeklerde mantar nasıl anlaşılır, bebeklerde mantar belirtileri

Aşağıdaki belirtilerden bazıları bebeğinizde varsa bebekte mantar olabilir. Belirtiler şu şekildedir;

 1. Kırmızı yuvarlar pullaşan deride döküntüler.
 2. Kaşıntıların olması
 3. İrin ve iltihapların olması
 4. Saçın dökülen yerlerinde deri döküntülerinin olması
 5. Kafa mantarlarında saç kırılmaları
 6. Mantar enfeksiyonu olan yerlerde siyah noktalar
 7. Bebeğin kafasında kızarıklık
 8. Cildin yanması ve batması
 9. Tırnakların kalınlaşması ve renksiz tırnak olması
 10. Ayak taban çatlakları
 11. Deride ağrı yapan yaraların oluşması

Bebeklerde mantar nasıl geçer, bebeklerde mantara ne iyi gelir?

Bebeklerde eğer mantardan şüpheleniyorsanız doktora gösterebilirsiniz. Bu yaraların, kızarmaların, kaşıntının mantar yüzünden olup olmadığı doğru analiz edilmelidir. Mantar derinin üzerinde olduğundan doktorun vereceği mantar kremleri veya yağlar ile basitçe tedavi edilebilir ve kısa sürede geçer.

Bebeklerde mantar tedavisi mantar kremleridir.!

Bebeklerde ciltte olan, sırt, yüz, el ve ayak gibi vücut bölgelerine krem alınarak tedavi edilir. Burada dikkat edilmesi gereken husus ise; bebeğin mantar olan bölgeyi kaşıyarak başka yerlere de mantar sıçratmamasıdır. Kaşınmanın önüne geçilmeli çocuğa bol elbiseler giydirilmelidir.

Bebeğin ellerine eldiven takılarak mantarlı bölge kremlenmeli veya yağlanmalıdır. Mantar olan yerin hava alması sağlanmalıdır.

Bebeklerde genital bölgelerde olan mantarlar için nişasta (mısır nişastası) önerilebilir. İdrar sonunda pamukla kremleyerek silmeye özen gösterin. Genital bölgelerde temizlik yaparken suyun mantarı daha çok şiddetlendireceğini aklınızda tutun. Bebek bezi sıkça değiştirilmelidir.

Bu bilgileri de öğrenmenizde fayda var

Global

Araştırmacı ve yazar. Sağlık gündemini takip ederek hastalıklar ve tedavi yöntemleri ve alternatif tıp alanında detaylı bilgi paylaşımı sunmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu