Bebek ve Çocuk

Bebeklerde uykuda baş terlemesi, bebeklerin başı neden terler, bebeklerde emerken baş terlemesi

Bebeklerin başı neden terler, bebeklerde baş terlemesi neden olur, emerken ve uyurken bebek kafası neden ter olur?

Oda sıcaklığı, bebeğin giyimi gibi basit nedenlerden dolayı olabileceği gibi bebeklerde D vitaminin eksikliğinden dolayı da bebeklerde baş terlemesi görülebilir. 3, 4, 5, 6, 7, 8 aylık bebeklerde kafa terlemesi daha fazla görülür. Bebeklerin uyuduklarında veya emerken başının terlemesi karşılaşabileceğiniz bir durumdur.

Bebeklerde baş/kafa terlemesi için bunları bilmelisiniz!

  1. Bebeklerin oda sıcaklığı 22 derece seviyelerinde olmalı, gece uyurken fazla kalın veya sıkı giyindirilmemelidir. Üzerine çıkılır ve fazlaca giydirirseniz bebeklerde baş terlemesi olur.
  2. Demir eksikliğinden kaynaklı olarak bebeklerin başında terleme görülebilir. Bu durumda kan testi yaptırılarak demir oranına göre önlem alınır.
  3. Eğer bebekte aşırı terleme varsa ve sırılsıklam oluyorsa (uyurken) böyle durumlar için hem kan sayımı hem de troid hormonları kontrol edilmelidir.
  4. Eğer bebekte emerken çok baş terlemesi durumları ile karşılaşmanız normaldir. Çoğu bebekte emerken baş terlemesi görülür. Bunun nedeni metabolizma hızı ve genetik nedenlerdir.
  5. Emerken başındaki terleme bebeğin emerken sarfettiği enerjiden kaynaklanabilir. Emzirirken temiz bez bulundurun başını silin. Sıcak ortamda emziriyorsanız bebekte daha fazla terleme görülür.
  6. Ailenin geçmişinde böyle durumlar yaşanıyorsa bebekler genetik olarak terler.

Çocuk ve bebeklerde baş terlemesinin sonucu genelde hastalığa çıkmaz. Kafasının gövdesine göre büyüklüğü ile metabolizmanın hızı sebebinden olur. Çocukların metabolizmaları yetişkinlere göre 3 kat daha hızlı çalışır. Hızlanan metabolizma yüzünden oluşan suyu vücuttan atma şekli ter olabilir. 100 çocuktan hemen hepsinde baş terlemesi yaşanır ve genelde hastalık belirtisi değildir. Çok nadir şekilde hastalık yüzünden olabilmektedir.

Bebekler için diğer bilgiler

Global

Araştırmacı ve yazar. Sağlık gündemini takip ederek hastalıklar ve tedavi yöntemleri ve alternatif tıp alanında detaylı bilgi paylaşımı sunmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu