Ana sayfa » Bebek ve Çocuk » Bebeklerde titreme nöbetleri, bebek vücut titremesi neden olur

Bebeklerde titreme nöbetleri, bebek vücut titremesi neden olur

Bebeğim titriyor, bebeklerde titreme, bebeklerde irkilme neden olur, ne yapılır?

Eğer bebeklerde titremeler, irkilmeler tekrar eden aralıklarla kasılma, morarma gibi sorunlarda nöbet ismi verilir. Bu titremeye neden olan vitmain eksikliğinden veya kansızlık gibi sorunlardan olabileceği gibi sara hastalığıda bu nöbetleri geçirmesine sebep olabilir. Bebeğin geçirdiği bir hastalık belirtisi olarak titreme gibi kendini gösterebilir.

Bebeklerde bu titremeler vücudunun büyük bölümünde olabileceği gibi bazen bölgesel olarakta titreme olabilir. Bebeklerde bu titremeye sebep olan faktörleri şu şekilde sıralayabiliriz;

Bebeklerin vücudu neden titrer?

  1. Vitamin eksikliği titreme yapar.
  2. Kansızlık bebekte titreme oluşturabilir.
  3. Bebeklerde düşen kan şekeri yüzünden titreme olabilir.
  4. Klonus rahatsızlıkları bebekte titreme yapar.
  5. Soğuktan, enfeskiyondan (nezle, grip, faranjit, bronşit, kulak enfeksiyonları) gibi nedenlerden dolayı bebeklerde titreme görülür. Bu çeşit rahatsızlıklardan kaynaklanan titremeler bebeğin iyileşmesi ile kendiliğinden geçer.
  6. Ateşi yükselen bebekte titreme olur.

Yukarıda belirtilen rahatsızlar yüzünden bebek titrer. Kış aylarında daha fazla görülmesinde enfeksiyonlar veya enfeksiyonel rahatsızlıklar bebekte daha fazla titreme görülmesine sebeptir. Magnezyum gibi vitaminlerin eksikliği de yine bebeğin titreme sebebidir. Eğer bebekte sorunu devam ediyorsa mutlaka bebeğin vitamin oranları kontrol edilmelidir.

Ateşle birlikte gelen titremeler normaldir ve derhal doktorluk bir durumdur.!
Bazı titremeler ise doğal olarak gelişir. Bu tür titremelerde gelende bebekte uyurkan sıçraması (uykuda sıçrama), irkilme, ağlarken bebeğin çenesinin titremesi, kollarda bacaklarda gelip geçen titremeler olacaktır ve gayet doğaldır. Bebeğin sinir sisteminin gelişmesiyle titreme sorunu kendiliğinden geçer.

Bebeklerde titreme nasıl geçer, bebeklerde titreme için ne yapılır?

Bebeğin titremesine sebep olan faktörün bulunarak ortadan kaldırılması için tedavi şekli uygulanır. Doktor gereken testleri yaparak sorunun kaynağına ulaşır. Titreme için hangi doktora gidilir? diyorsanız, nüroloji doktoruna gitmelisiniz.

Bebeğin titremesini geçirmek için bazı filmler çekilerek teşhis konulur. Bebeğe EEG beyin filmi çekilerek sorun olup olmadığına bakılır. Sorun çıktığında doktor gerekli uygulamalar için aileye bilgi verir. Eğer EEG temiz çıkarsa bu durumda bebek vitamin testine ihtiyaç duyulur. Bebekte vitaminsel sebeplerden dolayı bebek titriyorsa bu sorunun çözümüne vitamin takviyeleri ile gidilir.

Bebekler için faydalı bilgiler

] }
Henüz Yorum Yok