Bebek ve Çocuk

Bebeklerde süt alerjisi, anne sütü alerjisi ne zaman geçer, anne sütü alerjisi tedavisi

Bebeklerde süt alerjisi, tedavisi, belirtileri, ne yapılmalı, nasıl geçer

Bebeklerde anne sütüne karşı alerji olabilir. Anne sütü alerjisi belirtileri, nedenleri, tedavisi konusunda yazımız içerisinde bilgiler alabilirsiniz. Tedirgin olduğunuz bu konuda aklınıza şu soru gelebilir; anne sütü alerjisi bebeği öldürebilir mi? Cevap olarak; eğer bebekteki alerji ciddi boyuttaysa anafilaksi ya da şiddetli alerji sonrası şok olabilir.!

Bebeklerde anne sütü alerjisi neden olur?

Görülern alerji aslında bebeğin süte olan alerjisi değildir. Annenin yediği yani anne sütünde alerji yapan yiyecekler bu soruna neden olur. Bebeğin anne sütüne karşı alerjik sorunu ise annenin beslenmesinde değişikliğe gitmesi sonucu büyük oranda kendiliğinden geçer. Tüketilen besinler gözden geçirilerek alınmadığında bebeğin alerjik durumu ortadan kaldırılabilir. Çok az bebekte ise; sütün bir kısmını sindiremeyen bebeğin anne sütüne karşı alerjisi oluşabilir ve emzirmeye devam edilemez.

Bebeklerde anne sütü alerjisi nasıl anlaşılır, belirtileri nelerdir?

Bebeklerde anne sütüne karşı alerji oluştuğunda kendini şu şekilde belli eder;

 • Bebeğin cildinde egzamaya benzeyen döküntüler olabilir,
 • Kakasında kan veya mukus görülebilir,
 • Kusma, karın ağrısı, öksürme görülebilir,
 • Burunda tıkanma, gözlerde sulanma olabilir.
 • Nefes alması güçleşebilir ve ağız çevresinde şişlik olabilir.
 • Gözlerinde ve citte kızarıklık/kızarma görülebilir.

Şu belirtilere dikkat edin

 1. Bebekler doğumun hemen ardından kilo verir. Vermiş olduğu bu kiloyu alamadıysa anne sütüne karşı alerjisi olduğu gözlemlenebilir. Haftalık 140gram kilo almalıdır. Alamıyorsa hatta zayıflıyorsa mutlaka doktora gidilir.
 2. Emdikten sonr tükern ve kusan bebeklerde kolik gelişebilir. İshal veya kanlı ishal bile olabilir. Sütün verdiği alerji ile çeşitli gastrointestinal semptomlardır.
 3. Alerjiden kaynaklı kuru öküsürük, gözlerinin sulanması oluşabilir. Ciddi olduğunda anafilaksi veya şiddetli alerjiye bağlı olarak şoka girebilir.
 4. Hırıltı, nefes darlığı, tıkanma gibi belirtiler tipik süt alerjisi belirtileri arasındadır. Genelde annenin beslenmesi sonucu süte geçen gıdalardan kaynaklanır.

Anne sütü alerjisi nasıl geçer, tedavisi nasıl yapılır?

Öncelik alerjiye neden olan annenin beslenmesi olduğunda beslenme düzenindeki gıdalar gözden geçirilerek değiştirilir.

Anne sütünde alerji yapan yiyecekler;

 • süt,
 • peynir,
 • yoğurt,
 • dondurma,
 • tereyağı

sıkça karşılaşılan süt ürünleri arasındadır.

Eğer bebekte inek sütü proteini alerjisi gelişmişse, ürün tüketmeyi bırakan annenin ardından 15-30 gün sonunda bebekte alerjik durum ortadan kalkar. İlk ayda anne sütü bebeğe verilmeye devam edilmelidir. Beslenme düzeninizde değişikliğe gidiniz.

Galaktozemi nedir?

Gerçek alerji olarak adlandırılmaz. Bebek karaciğeri anne sütünde bulunan galaktozu parçalayamadığından bebekte kusma, ishal ve doğumun 1-2 gün sonrasında sarılık olarak ortaya çıkar. Galaktozemi olan bebeklerde anne sütü ile sütün çeşitlerini içemez/yiyemez. Böyle durumlarda galaktoz olmayan mama verilir.

Bebeğiniz için bunlarıda öğrenin!

Global

Araştırmacı ve yazar. Sağlık gündemini takip ederek hastalıklar ve tedavi yöntemleri ve alternatif tıp alanında detaylı bilgi paylaşımı sunmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu