Bebek ve Çocuk

Bebeklerde sümüksü yeşil kaka, sarı kaka, bebek kakasında sümüksü sıvı, bebeğimin kakası sümüksü

Bebeklerde sümüksü yeşil kaka, sarı kaka, sümüksü kaka neden olur, nasıl geçer, ne yapmalı?

Bebeklerde kakanın sümüksü, dışkıda mukus gibi çeşitli şekillerde oluşu, bağırsak sorunları ve enfeksiyonlar gibi birçok nedene bağlı olarak görülme sebebi bulunur. Bu yazımızda bebeklerde kaka renginde değişimler ve genel yapısındaki sorunlar hakkında bilgiler bulabilirsiniz.

Kaka/dışkı neden mukuslu ve sümüksü olur?

Çoğu sebep normal bebek kakası şeklini ve yoğunluğunu değiştirir. Değişime neden olan daha çok anne ve bebeğin aldığı besinler etkilir. Kakada sümüksü yapı ve dışkıda mukus görülüyor olması çoğu zaman korkulacak bir durum ortaya çıkarmaz ve uzmanlar bu konuda endişe duyulmaması gerektiğini dile getiriyor. Doktorlara göre bebek kakasında bir miktar mukus görülmesi normaldir.

Mukus ve sümüksü kaka şu sebeplerden ortaya çıkar;

Kistik fibrozlu bebeğin kakası mukuslu olabilir. Mukus, bağırsak ve akciğerlerde toplanır. Bağırsaklarda toplanan bu mukuslar koku ve yağlı şekilde dışkı yoluyla atılır.

Bebek kakası yeşil;

Kakanın engi yeşil ve sümüklü mukus bulunuyorsa bulaşan bir enfeksiyondan oluşabilir. Yine diş çıkaran bebeklerde mukus olabilir. Diş çıkarma esnasında salgılanan salyalar bağırsakları tahriş ederek sümüksü bir yaparak dışarıya atılır.

Bebek kakasında kan görülmesi;

Bebek dışkısında kan görülmesi genelde besin alerjileri ile meydana gelebilir. sümüksü ve kan olarak görülebilir. Bebeğini emziren annelerin yediklerinden dolayı da bu alerjik besinler bebeğe gidebilir.

Bağısak enfeksiyonlarından kaynaklı olarak sümüksü, mukus ve kan olarak yine kaka görülür. Muza benzer meyve tüketmekten bile oluşabilir.

Bebek kakasında şeklin değişmesine cıvık kıvamda sümük gibi oluşuma yine diğer enfeksiyonlarda sebep olabilmektedir.

Önemli: Bağırsak tıkanıklığı olan bebeklerde kaka jöleye benzer şekilde çıkabilir. Ağrı, kusma, kan görülmesi gibi belirtileri bulunur doktor kontrolü gerektirir. Mukus eğer kırmızı renkse ciddi bir sorun olabileceğinden doktora gösterilmelidir.

Bebeklerde dışkı bozukluğu ile beraber ağrı, ateş, bulantı gibi etkiler görülüyorsa doktora gidilmelidir. Sorun sadece dışkıda mukus ve devam eden bir durum değilse endişelenecek problem teşkil etmez.

Bebekte sümüksü kaka nasıl geçer, tedavisi nasıl yapılır?

Bebeklerde mukuslu dışkı uzun süreli devam ettiğinde doktor kontrolü şarttır. Uzmanlar gaita testi ile sorunun kaynağını bulacaktır. Eğer sebep enfeksiyonsa antibiyotik tedavisi ile bu dert geçer. Tüm bebekler için tedavi edici ilaçlar kullanılmaz, bazen hiç ilaç önerilmeden durum kendiliğinden düzelir.

Bağırsak düğümlenmeleri gibi sebeplerden dolayı dışkıda bozukluk oluyorsa ameliyat gerektiren durum ortaya çıkar ve kısa süre içerisinde ameliyata alınmalıdır.

Bulaşıcı enfeksiyonlar ve diş çıkarma evlerindeki dışkı bozuklukları ise kendiliğinden geçer. Kan gelen dışkılarda zaman kaybetmeden doktora gitmelisiniz.

Dip notlar:

  1. Kanlı ve sümüksü bir kaka gelmesi durumunda bebeklerde bağırsak enfeksiyonlarından şüphe edilir. Kanlı ve sümüksü dışkılar bir hastalığı gösterir. Kaka tahlili ile sorun ortaya çıkar.
  2. Basınçlı şekilde bebeğin kaka yapmasından dolayı kılcal damar çatlamasından da bebek kakasında kan görülebilir.
  3. Kakası koyu yeşil, kanlı sümüksü noktalar bulunyor ve arından açık sarı renklere dönüşüyorsa amipli dizanteri olabilir. Tedavisinin mutlaka yapılması gereklidir. Amipli dizanteri tehlikelidir ve özel tedaviye ihtiyaç duyar.

Not: Yazımız içerisindeki bilgilerle hareket etmek veya internetten bulduklarınızla yetinmeyi düşünmeyin. Yazılarımız bilgi amacı taşımakta olup tedavi için kullanılmaz. Bebeğinizde anormallik seziyorsanız mutlaka doktora götürün.

Bebekler için diğer bilgiler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu