Bebek ve Çocuk

Bebeklerde ses kısıklığı ve öksürük, yeni doğan bebeklerde ses kısıklığı

Bebeklerde ses kısıklığı neden olur, bebeklerde ses kısıklığı nasıl geçer?

Bebeklerde ses kısılması görülür ve çoğu zaman ses kısıklığı aşırı ağlayan bebeklerde daha sıktır. Bebeği rahat ettirmek için bir yöntem arıyorsanız, ses kısıklığını geçirmek için en iyi doğal tedavi sık sık ve azar azar emzirmektir. Kolik bebeklerde daha fazla ses kısılması görülür.

Bebeklerde ses kısıklığı nedenleri

Bebeklerin sesi neden kısılır? 

Aşırı ağlama yani susturulamayan bebek ağlaması (kolik) gibi nedenlerden dolayı olabileceği gibi bazı hastalıklarda ses tellerine zarar vererek bebeğin sesinin kısılmasına neden olabilir. Bunları şu şekilde sıralayabiliriz;

Aşırı ağlama bebeklerde ses kısıklığı yapar

En yaygın ses kısıklığı nedenidir. Bebeklerin ağlaması kendini ifade etme biçimidir aynı zamanda size uyarı verme yöntemidir. Ancak kolik gibi ağlamalar yüzünden bebeklerde ses tellerinde şişme meydana gelir ve sesi kısılır.

Yeni yeni konuşmaya başlayan bebeklerde sesi normalin üzerine kullanması sonucunda ses tellerindeki nodülün normal olmayan parçalarına sebep olabilir. Bu nodül yüzünden ses telleri ve kutusundaki kas yapısının tam kapanışına engel olarak sesi kısabilir.

Hastalıklar bebeklerde sesin kısılmasına neden olur

Bebeklerin ses kısılmasına sebep olan hastalıklar aynı zaman da soğuk algınlığı, geniz akıntısı ve burun tıkanmasınada sebep olur. Kısılan ses bebeği ve annesini rahatsız edebilir ama genel anlamda tehlike yapacak bir sorun değildir.

Alerji ses kısılması sebebidir

Alerjiler yüzünden burunda tıkanma ve seste kısılma görülebilir. Bunun sebebi ise alerjinin ses tellerini şişirmesidir. Gıda ve bahar alerjileri bu sorunun oluşmasına sebep olabilir.

Ayrıca şunlarda bebekte ses kısıklığı yapabilir;

 1. Ses teli ile meydana gelen hareketlerim oluşamaması, konuşurken veya ağlarken ses tellerinin kapanamaması gibi nedenler ses kısıklığı yapar.
 2. Vokal kord paralizisi adı verilen “ses teli felci” benzeri sinirsel problemler olabilir. (Anomalili bebek).
 3. Gırtlak darlığı ses kısılması yapabilir (Larenks stenozu).
 4. Uzun süreli solunum desteği alan prematüre doğan bebeklerde görülebilir.
 5. Kusmalar,
 6. Gırtlak reflüsü,
 7. Ses tellerindeki kistler.

Bebeklerde ses kısıklığı nasıl geçer

Bebekler için şunu yedireyimde veya şunu içireyimde ses kısıklığı geçsin diyebileceğiniz doğal bitkisel bir tedavi yöntemi bulunmamaktadır. İyileşme sürecine yardımcı olabileceğiniz tedavi şekilleri veya ses kısıklığına sebep olan faktörlere karşı önlem alınabilecek tedavi biçimleri uygulanmaktadır.

Bebeklerde ses kısıklığı çoğu zaman tehlikeli veya bebeğe zarar verecek durumlar oluşturmaz.

Ağlamaktan sesi kısılan bebek

 1. Bebekler ağladıkları için sesinde kısılma yaşıyorsa sık sık emzirilerek boğaz nemli tutulmalıdır. Ağlamasına neden olan durumların ortadan kaldırılması gerekmektedir.
 2. Katı gıdalarla beslenen bebekler için sık sık saf su içirmek faydalıdır.
 3. Burun tıkanıklığı veya geniz etinden kaynaklı sorunlarda burun açıcı ürünler, buhar gibi doğal tedaviler veya burun aspiratörleri yardımı ile temizlenmelidir.
 4. Soğuk algınlığı veya reflü durumlarındaki ses kısıklığı için doktor tarafından verilen ilaçlar kullanılmalıdır.

Not: Uzun süreli ses kısıklıklarında muhakkak doktora gidilmelidir.

Bunlarıda öğrenmelisiniz

Global

Araştırmacı ve yazar. Sağlık gündemini takip ederek hastalıklar ve tedavi yöntemleri ve alternatif tıp alanında detaylı bilgi paylaşımı sunmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu