Bebek ve Çocuk

Bebeklerde ses kısıklığı tedavisi, çocuğun sesi kısıldı, bebeğimin sesi çatallaştı

Bebek sesinde kısılma, bebekte ses kısılması nedenleri, nasıl geçer, tedavisi nasıl yapılır?

Bebeklerde ses kısıklığı yaşandığında sebebin ne olduğunu ortaya çıkarmak tedaviyi kolaylaştırır. Ses kısılması durduk yere olmaz bir problem olduğunu gösterir. Çoğ ağlayan bebekler, alerjisi olan bebekler, enfeksiyon, ses teli sorunları, bebeğin gırtlak sorunları, üşütme, grip gibi birçok neden bağlı olarak bebeklerde ses kısıklığı yaşanır. Yeni doğan bir bebek çok ağlıyorsa sesi kısılabilir. Eğer sorun ciddi değilse 1-2 güne kendiliğinden geçer.

1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9 aylık bebeklerde ve 1 yaş bebek sesi neden kısılır?

Bebeklerin sesinin kısılmasına, çatallaşmasına neden olan faktörleri şu şekilde sıralayabiliriz;

Çok ağlama

Çok ağlayan bebeklerin ses kısıklığı sıkça olur. Kolik olan bebeklerde oluşan gaz, hem bebeği huzursuz eder hem de sürekli ağlamasına neden olur. Doğal olarak uzun süreli ağlayan bebekte ses tellerinde şişme olur ve bebeğin sesi kısılır. Ağlama sorununun ortadan kaldırılmasıyla kendiliğinden düzelir.

Hastalıklar yüzünden bebek sesi kısılır

Özellikle nezle, grip, sinüzit gibi rahatsuzlıklar yüzünden bebeğin ses telleri tahriş olarak sesi kısılır. Burnu tıkanan ayrıca burun akıntısı ile boğuşan bebek soğuk algınlığı belirtisi gösterir. Belirtilerle birlikte kısılan ses hastalık yüzünden olduğunu gösterir.

Mide sorunları

Reflüsü olan yani yediklerini ve içtiklerini ağzına getirme gibi sorun yaşayan bebeklerde durum sıklaşır veya şiddetlenirse ses telleri bu rahatsızlıktan etkilenerek kısık ses veya ses kısılması yapar. İlaç kullanılmalı veya beslenmede değişiklikler yapılmalıdır.

Alerji sesi kısar

Alerji yüzünden geniz akıntıları meydana gelir ve ses tellerini tahriş eder. Alerjinin bazı türlerinde ses telleri şişerek kısılma yapar. Böyle durumların tesbiti için doktora gidilmelidir.

Bebeklerin sesi neden kısılır, bebeklerde ses kısıklığı yapan diğer nedenler

  1. Ses teli hareketlerinde gelişimi tamamlanamayan bebeklerde ses kısıklığı olur.
  2. Ses teli felcinde ses kısılması yaşanır.
  3. Bebeğin gırtlak darlığı sonucunda ses kısılması olur.
  4. Hastalık, özellikle akciğer hastalıkları neticesinde seste kısılma görülür.
  5. Ses tellerinde olan kistler ses kısıklığı olarak ortaya çıkar.

Sesi kısılan bebeğe ne yapılır, ses kısıklığı nasıl geçer?

Bebeklerde ses kısıklığının uzun süreli olması durumunda kontrol doktor tarafından sağlanmalıdır. Tedavisi doktor tarafından önerilir.

  1. Emzirilen bebeklerde en iyi doğal tedavi anne sütüdür. Sıkça emzirmek bağışıklık sistemini güçlendirip sesin kısılmasına neden olan problemi ortadan kaldırır. Ses kısıklığı dönemlerinde emzirilerek boğazın nemlendiriliyor olması önemlidir.
  2. Ağlama yüzünden kısılan ses için yapılacak tek şey bebeğin ağlamasını önlemektir. Ağlatan sebepleri ortadan kaldırmak tedavi biçimidir.

Bebeklerde ses kısıklığı bitkisel tedavisi

Bebeğin sesinin kısıklığını geçirmek için bitkisel tedavi yoktur. Ancak doktorların vereceği ilaçlar kullanılır. Ses telleri ile alakalı sorunlarda çözüme doktor karar verecektir. Diğer sebeplerden dolayı bebeklerde ses kısıklığına neden olan etkenler ortadan kaldırılarak tedavisi yapılır.

Bebekler için faydalı bilgiler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu