Bebek ve Çocuk

Bebeklerde şeftali gaz, şişkinlik, mide yanması, ishal ve karın ağrısı yapar mı

Bebeklere şeftali ne zaman verilir, bebeklere şeftali gaz yapar mı, alerji yapar mı?

Bebeklerde şeftali vitamin ve mineral içerikleriyle gelişimine büyük katkı sağlar. Şeftaliyi bebeğe yedirebilmek için bebeğin ek gıdaya başlama ayına gelmesi yeterlidir. (6. aydan sonra). Bebebeğ şeftali yedirecekseniz eğer evde püre veya kendiniz suyunu sıkarak içirmelisiniz. Hazır sulardan tercih etmeyin.

Şeftali bebeklerde kabız yapar mı, ishal yapar mı?

Bebeğinize şeftali verdikten sonra eğer gaz, şişkinlik, mide yanması, ishal ve karın ağrısı gibi sorunlar yaşarsanız bebeğin meyvelerdeki şeker türüne olan bir tepkiden kaynalanabilir. İsim olarak fruktoz intoleransı olarak adlandırılır. Bebek şeftaliyi yedikten veya içtikten sonra fruktozun bağırsaklara gitmesiyle bakteriler tarafından fruktoz parçalanırken hidrojen ve karbondioksit gazı oluşur. Bu gazlar yüzünden bebekte gaz, şişlik gibi belirtiler fruktoz intoleransı işareti olabilir.

Yüksek lifli özelliği kabızlık yapmaz ama yan etkilerde kabızlık olabilir. Fazla alındığında lif yüklemesi çok olur bebekte gaz ve şişlik meydana gelebilir.

Bebeklere şeftali ne zaman verilir, kaç aylık bebeğe şeftali suyu ve püresi yedirilir?

Bebekler 6. aydan sonra ek gıdaya başladıklarında birçok uzman ilk besinlerin şeftali suyu, şeftali püresi, elma ve yoğurt olduğunu belirtmektedir.

Bebeklere şeftali püresi nasıl yapılır?

Eğer cam rendeniz varsa şeftaliyi püre haline getirebilir veya blender, robot gibi mutfak aygıtlarıyla yapabilirsiniz. Hiçbiri yoksa çekirdeğini çıkarıp bir kase içerisinde çatalla ezin. İlk vermeye başladığınızda bir bütün yedirmeyin, çeyrek dilimle başayın ve ertesi gün yarım dilime çıkarıp bebeğin tepkisini ölçün.

Bebeklere günlük kaç şeftali yedirilebilir?

Çeyrek, yarım ve sonrasında 1 bütün şeftali olarak bebeği gözlemleyerek yedirin.

Şeftali bebeklerde gaz yapar mı?

Şeftalinin bebeğe faydaları çoktur ancak bağırsakta tam sindirilemeyen karbonhidrat yüzünden bebekte gaz yapabilir. İçerisindeki fruktoz ve lif gibi değerlerin fazlalığı bağırsaklarda gaza neden olebilir.

Şeftalideki protein vücut tarafından zararlı algılanarak bağışıklık sisteminin verdiği tepkiler sonucu bebekte gaz olabilir.

Şeftalinin bebeğe zararları, şeftalinin yan etkileri, şeftali alerjisi

Bebek şeftali yedikten sonra vücut tarafından bağışıklık sistemi tarafından tehdit olarak algılanması demek vicudun proteine karşı savaş açmasını sağlar. Böyle durumlarda ise şeftali zarar vererek bir tepki gösterir yan etkiler oluşur.

Eğer bebekte şeftali alerjisi varsa;

  • Gaz,
  • İshal
  • Kabızlık
  • Kaşıntı
  • Ciltte döküntü

benzeri belirtilerdir.

Not: Hazır şeftali suları içerisinde şeker, renklendirici, tatlandırıcı ve raf ömrünü uzatıcı maddeler olabileceğini unutmayın. Bebeğe yedirmeden önce doktorunuzdan onay alın.

Bebekler için diğer faydalı makaleler

Global

Araştırmacı ve yazar. Sağlık gündemini takip ederek hastalıklar ve tedavi yöntemleri ve alternatif tıp alanında detaylı bilgi paylaşımı sunmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu