Bebek ve Çocuk

Bebeklerde rota virüsü, zehirli ishal ve kanlı ishal (Rotavirüs) hastalığı

Bebeklerde zehirli ishal ve kanlı ishal, bebeğin çok sulu ihal olması, su gibi ishal rotavirüs mü?

Bebeklerde rota virüsü, normal belirtileri ile güç anlaşılabilir. Rotavirüs bulaştığında birçok hastalıkta olan ateş, kusma, bulantı, ishal gibi belirtiler görülür. Bebeklerde yaygın olarak bu virüs 5 yaş altında görülür ve anlamanın en kolay yolu çok cıvık yani su gibi ishal ile anlaşılır. Eğer hastalık şiddetlenirse bebeğin zehirli ve kanlı ishal olarak kendini gösterir. Bebeğin susuz kalmasına (ishal yüzünden çok su kaybeder), sulu ishal yapmasına ve gaz sancılarına neden olabilir.

Yeni doğan bebeklerde bu ishalin kanlı oluşu veya bebeğin ishal olduğu tam anlaşılamayabilir. Normal ishal ile kanlı ishal karıştırılabilir. Eğer bebekteki bu ishalin oluşu ile tereddüt yaşıyorsanız hemen doktora gidin.

Kanlı ishal Allah korusun bebeğin ölümüne bile neden olabilmektedir. Her sene yaklaşık olarak 500 bin bek bu hastalık yüzünden ölüyor. Yeni doğan bebekler ve çocuk 5 yaşına gelene kadar dikkat edilmelidir.

Bebeklerde rota virüsü nasıl bulaşır

Rota virüsü çok bulaşıcı bir enfeksiyondur. Bebeği virüslü biri ile temas ettirirseniz bebek virüs kapar. Tensel temas virüsün geçmesi için yeterlidir.

Hastalarda gaitada bu virüsten oldukça fazla olduğundan dolayı bulaşıklar, gıdalar, içecekler, oyuncaklar gibi cisimler aracılığı ile bebeğe rahatça bulabilir. Bulaşmanın nefes/solunum yolu ile olduğu az görülür ana bulaşma şekli gaita (kaka) yoludur.

Bebeklerde rota virüsü nasıl anlaşılır, belirtileri nelerdir?

Virüsün belirtilerinin büyük çoğunluğu diğer hastalıklardakilerle hemen hemen aynıdır. Anlaşılabilmesi için şunları gözlemleyin;

İshal olan bebek: Bebek sık ishal oluyor ve ishali sadece su gibiyse şüphelenebilirsiniz.

Ateşi olan bebek: Virüs kapan bebeklerde ateş olur. Vücut zararlı enfeksiyonla savaştığından ateş çıkar. Ateş ve ishal hemen doktora gitme nedenidir.

Kusma/Bulantı: Kusma ve ishal bebekte görülebilir. Bebekte kusar gibi ıkınmalar mide kalkması yaşanabilir. Gözlemleyin, öğürmesi, huysuzlanması gibi durumlara dikkat edin.

Karında sancı: Midesinde kramp ve karında ağrılar olabilir.

Bebekte öküsürük nöbeti: Öksürük ve burunda akıntı meydana gelebilir.

Ağız ve dudak kuruluğu: Bebeğin ishali aynı zamanda susuzluk doğurur. Susuz kalan vücutta ağız, dil gibi kuruluk görebilirsiniz.

İdrara az çıkma: Eğer bebek virüs kaptıysa çişinin yapma sıklığı azalacaktır. Az idrar yapması belirtiler arasınddır.

Ayrıca şunlarda olabilir;

  1. Yorgunluk
  2. Uyuşukluk
  3. Gözde batma hissi
  4. Huzursuzluk
  5. Huysuzlanma

Bebeklerde rota virüsü nasıl öğrenilebilir, teşhisi nasıl yapılır?

Bebekte rota virüsünün olup olmadığı gaita (kaka testi) yapılarak tanı konulabilir.

Bebekte rota virüsü nasıl geçer, rota virüsü nasıl tedavi edilir, kaç günde geçer?

Bu enfeksiyon için bebeklere verilebilecek ilaç yoktur. Su kaybını önlemek adına bebeğe bolca sıvı takviyesi yapılır. Doktor eğer bebekte rota virüsü varsa gereken tedavi şekli için size tavsiyeler sunacaktır. Bebek sıkça emzirilir, susuzluktan korunur, minarel ve vitamin takviyleri ile hastalık kısa sürede geçer. Bebeklere 3 doz Rotarix aşısı yapılabilir.

Rotarix aşısı, bebeklerde rota virüsü aşısı

Bebeklere rota virüsü aşısı ağızdan 2. ay ve 4. ay olarak iki sefer (2 doz) HRV için ya da 2 aylık, 4 aylık ve 6 aylık olduğunda 3 sefer (3 doz) PRV verilir. Bebeğe bu aşınin ilk dozu bebek 1.5 aylık ile 3 ay arasında yapılmalı. Bebeklere aşı 4 aydan sonra yapılmamalıdır. Bebeğin aşıları 6. ayından önce tamamlanmalıdır.

Bebekler için diğer yardımcı bilgiler

Global

Araştırmacı ve yazar. Sağlık gündemini takip ederek hastalıklar ve tedavi yöntemleri ve alternatif tıp alanında detaylı bilgi paylaşımı sunmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu