Bebek ve Çocuk

Bebeklerde reflü nasıl anlaşılır, bebek reflüsüne bitkisel çözüm

Bebeklerde reflü nasıl anlaşılır, reflüsü olan bebeğe ne yapılır?

Bebeğinize verdiğiniz süt veya yiyeceklerin boğazına geri gelmesi veya ağzına tekrardan geliyor olması reflü yüzünden olur. Annesini emen bebeklerde de mama yiyen bebeklerde de reflü olabilir. Mide ekşimesi yaşayan biriyseniz bebekte mideden gelen asitin nasıl yangı yapacağını anlamanız kolay olacaktır.

Tıpkı yetişkinler gibi bebeklerinde midesinde bulunan yemeklerin sindirilmesine yardım eden asit, tekrardan yukarıya çıktığında bebekte huzursuzluk ve yanma oluşturur.

Bebeklerde reflü ne zaman geçer

Bebeklerde reflü olması bir hastalık olduğunu göstermez. Genelde kendi kendine geçen bir sağlık problemidir. Bebeklerin hemen hemen yarısında 1.,2.,3. aylarda günde birkaç sefer görülebilir. Çok az bebekte ise inatçı ve şiddetli reflüler olur.

Bebeklerde reflü nasıl anlaşılır

Bebeğinizde reflü olduğunu yemek yerken veya emzirirken anlayabilirsiniz. Şu belirtileri gösterir;

 1. Emerken veya mama yerken sık sık kusması,
 2. Geğirmesi, hıçkırık tutması, öksürmesi,
 3. İştahının kesilmesi, yediklerini sık sık geri çıkarması,
 4. Midesine dokununca ağrıması,
 5. Hızlı zayıflaması,
 6. Yemeklerin ardından huzursuzluk ve ağlamalar.

Bebeklerde bir miktar süt veya devamlı bir kusma gözlemlenebilir. Yemek yerken hıçkırıkları, öksürmesi, tükürük, salya akıntıları olabilir.

Bebeklerde reflü neden olur?

Bebeği ağzı ile mides arasında kalan bir yeme borusu bulunur. Yemek borusunun mide ile kesişme noktası halka şeklinde bir kas ile bütünleşir. Bebeğin yediği besinler mideye geçmek için kasın açılmasını bekler, açılan kas besiner mideye indikten sonra tekrar kapanır. Bu kasın görevi mideye inen gıdaların tekrar yemek borusuna dönüşünü engellemektir.

Özellikle erken doğan bebeklerde kasın tam gelişmemiş olması bebeklerde reflüyü daha sık meydana getirir.

Her kusma reflü müdür?

Bebeklerde birçok nedene bağlı olarak kusmalar görülebilir ve bunları şu şekilde sıralayabiliriz;

Bebeklerde özellikle ilk 24-36 saatte görülen şiddetli kusmalar sindirim sisteminde bir tıkanıklık ile ilgili olabilmektedir.

En çok karşılaşılan nedenler:

 1. Bağırsak tıkanıklığı veya darlıkları,
 2. Yemek borusunun mideye bağlanan ucunun kapalı olması (özofagus atrezisi),
 3. Bağırsağın belli bir bölümünün gelişmemiş olması,
 4. Karın organlarının göğüs kafesi içine fıtıklaşması

Yukarıdaki sayılan bu nedenler fışkırır gibi kusma meydana getirebilir. Acil durumluk sebepler olduğundan sık olarak cerrahi tedaviye başvurulur. Bebeklerde genellikle 2-3. haftadan sonra başlayan kusmalar mide alt ucundaki darlığı (pilor stenozu) düşündürür ve tedavisi yine cerrahidir.

Doğuştan gelen metabolik hastalıklar, fenilketonüri gibi, inek sütü alerjisi ve enfeksiyonlar da bebeklerde diğer kusma nedenleri arasında sayılabilmektedir

Bebeklik ve çocukluk döneminde kusma normal bir bulgu olabildiği gibi birçok hastalığın da habercisi olabilmektedir. Aileler kusmayı önemsiz bir durum olarak görmemeli ve mutlaka doktora başvurmalıdır.

Bebeklerde kusmanın ortadan kaldırılması sadece geçici bir çözüm olabilir ve asla yeterli değildir, önemli olan kusmaya yol açan asıl nedeni bulabilmek ve onu tedavi etmektir.

Reflüsü olan bebek nasıl rahatlar

Bebeklerde bazı yöntemler uygulanarak rahatlaması sağlanabilir. Şunları yapın;

 • Bebeğinizi sık sık ve az miktarlarda besleyin.
 • Yemeğini yiyen bebeği 15 dakika yarı oturur şekilde tutun.

Reflüsü olan bebek nasıl yatırılmalı? 15-20 dakika yarı oturur pozisyonda tutulan bebek sağ yan yatma pozisyonuna alınarak yatırılır.

Yukarıdaki uygulamalar bebeğin reflüsünü geçirmek için yeterli olabilir ama inatçı olan reflülerde bebeğin kilo almasını engelleyecek seviyede kusmalar olduğundan bu kusmuklar akciğerlere kaçarak solunum yollarında problem yatarabilir. Böyle durumlar ilaç veya nadir durumlarda cerrahi müdahale gerektirebilir.

Reflüsü olan bebeklerde ek gıdaya geçişreflüsü olan bebekler neler yemeli

Emziren annelerden süt sağılarak koyu kıvama gerici maddeler eklenmesi veya koyuluğunu fazlalaştıran formüller tavsiye edilebilir. Bu ürünler eczanelerde verilemektedir ancak doktor onayı olmadan kullanılamazlar.

İnek sütü içen bebeklerde veya inek sütü ile yapılan gıdalarla bebeğinizi besliyorsanız reflüye benzer problemler yaşayabilirsiniz. İnek sütüne karşı hassas olan bebekler mevcuttur.

Emziren anneler için bir diğer yöntemler arasında antiasitler bulunur. Bu uygulama ise sütün sağılarak içine atılması ile yapılır ancak doktor onayı olmadan kullanılamaz.

Not: Emen veya mama yiyen bebeklerde yemeklerin ardından bir miktar geri çıkarmalar olabilir ancak reflü olarak algılanmamlıdır.

Reflü testi

Reflünün kesinliği için daha iyi anlayabilmeniz açısından “reflü testi” veya “reflü testleri” yapılarak sonucu kesinleştirebilirsiniz.

 • Midenizden göğse yükselen yanma, ekşime varsa,
 • Ağzınıza acı-ekşi su veya yedikleriniz geliyorsa,
 • Ses kısıklığı, farenjit veya larenjit mevcutsa,
 • Öksürük ile tedaviye dirençli astım sorunu varsa, reflü hastası olma olasılığınız çok yüksektir.

Bunlarıda öğrenmelisiniz

Global

Araştırmacı ve yazar. Sağlık gündemini takip ederek hastalıklar ve tedavi yöntemleri ve alternatif tıp alanında detaylı bilgi paylaşımı sunmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu