Bebek ve Çocuk

Bebeklerde pişik ve mantar arasındaki fark, bebeklerde kasık mantarı tedavisi

Bebeklerde mantar, bebeklerde mantar nasıl geçer, mantar tedavisi

Bebeklerin doğumunda sonra cildinde mantar gibi oluşumlar görülebilir ve genelde kafasında daha fazla olur. Pişik, isilik ve mantar anneleri en çok endişelendirilenlerdendir ve görülme sıklığı 2 yaş bebeklerde ve sonrasındadır.

Bebeklerde pişik ve mantar arasındaki fark çoğu zaman karıştırılır. İslik yaz aylarında ter kanallarındaki kapanma ile oluşur. Mantar gibi isilikte de kaşıntılar olabilir ama isilikte daha çok kabarcıkların içinde su oluşur ve mantar gibi yüvarlak lekeler olmaz. İsilikler daha geniş şekilde kızarıklardan meydana gelir.

Bebeklerde popo kızarması, koltuk altı kızarması, boyunda kızarmalar hem mantar hem de isilik olabilir.

Bebeklerde mantar belirtleri

Bebeklerde mantar olup olmadığını anlamak için şu belirtilere bakabilirsiniz;

 1. Kızaran alan hafif kabarık şekilde oluşur,
 2. Büyük kızarıklıkların etrafında küçük mantar lekeleri oluşabilir,
 3. Bebeğin cildinde pullanma olabilir,
 4. Kabarıklarda iltihaplanma olabilir,
 5. Deride kaşınma, iltihaplanma ve irin,
 6. Enfeksiyonlu bölge etrafında siyah noktalar,
 7. Renksiz ve kalın tırnaklar, ayak altında çatlaklar
 8. Ciltte oluşan ağrı yapan yaralar.

Pişik ve mantar arasındaki fark

Bebekte uygulanan pişik tedavileri ile bu kızarıklıklar gitmiyorsa mantardır. Uygulamayı yaptıktan 2 gün sonra aynı kızarık oluşumlar devam ediyorsa anlamanın en iyi yolu budur.

Pişik tedavisi nasıl yapılır, bebekte pişik nasıl geçer?

Mantar olup olmadığını anlayamadıysanız pişik tedavisini uygulayın. Şu şekilde pişik tedavisi yapabilirsiniz. Bebek cildi temiz tutulur, çinko oksit olan pişik kremi veya panthenol içeriği olan kremlerden, vazelin gibi sürüleblen kremi alıp bölgeye sürün. Bu işlem 2 gün devam etmelidir. Sonuç olarak bu uygulamalardan sonuç alamıyorsanız mantardan şüphelenebilirsiniz.

Bebekte mantar neden olur?

Mantar bulaşabilir, hayvanlarda veya mantar olan birinden kapabilir. Havlu, fırça, elbise gibi nemli alanlarda bulanan mantar, havuz gibi ıslak alanlardan da kolaylıkla bebeğe bulaşabilir. Bebekler mantar için savunmasızdır.

Bebeklerde kasık mantarı tedavisi, bebeklerde mantar tedavisi

Mantarın tedavisi kremle yapılır. Eczanelerden alabileceğiniz veya doktorun önereceği kremler kullanılır. Mantarın üremesi için gereken nem bu sayede yok edilir. Mantar kremindeki önrekler ise;

 1. Nystain (Mycostain),
 2. Clotrimazole (Lotrimin),
 3. Miconazole (Micatin),
 4. Econazole (Spectazole),
 5. Ketoconazole (Nizoral).

Mantar için kullanılan kremler ortalama 4 ile 7 gün arasında fayda sağlar.

Not: Bu kremler bebek yüzünde veya cildinde etki gösterebileceğinden doktor onayı alınarak kullanılmalıdır. Mutlaka kremin bilgilendirme prospektüsü okunmalıdır.

Bebek için mantar ilacı

Mantar önleyici haplar zorda kalınmadığı sürece önerilmez ve genellikle tedavisi ağız yolu yerine krem türü sürelebilir veya sıkılabilir spreyler olarak kullanılır. Nadir durumlarda probiyotik ilaçlar tavsiye edilebilir.

Bebeklerde mantar tedavisi bitkisel, bebeklerde mantar tedavisi bitkisel çözüm

Bebeklerde mantar için bitkisel tedavi yöntemi kullanacaksanız 3 yöntem denenebilir. Bitkisel tedaviler ise şu şekildedir;

 1. Çay ağacı yağı,
 2. Hindistan cevizi yağı,
 3. Sarımsak suyu.

Not: Mantarın diğer bölgelere yayılmaması için bebeğin mantara müdahalesine engel olun.

Mantar için bitkisel tedavi yöntemi 1: Bir bardak su içerisine 1 damla çay ağacı yağı damlatın. Bir bez parçası yardımı ile nazikçe bölgeye günde 4-5 sefer sürün ve kurulayın.

Mantar için bitkisel tedavi yöntemi 2: Hindistan cevizi yağını bölgeye sürerek mantarları öldürebilirsiniz. Zararsız bir yağdır. Yanlışlıkla bebek dokunup yese bile zararı olmaz.

Mantar için bitkisel tedavi yöntemi 3: Sarımsak dişlerini ezerek suyunu çıkarın ve bir bardak (çay bardağı) suyun içine 2-3 dişin suyunu ve kendisini atın. Lekeler üzerine sürdükten sonra kurulayın.

Bebeklerde mantar için notlar

 1. Bebeklerde cilt kuru tutulmalıdır. Banyo sonrasında boyun, ayak, parmak araları, koltuk araları, apış arası gibi su ve nem kalabilecek bölgeler muhakkak iyice kurulanmalıdır.
 2. Bebeğine dokunan annenin de bu uygulamaları yaptıktan sonra kendisi için elleri iyice yıkanmalıdır.
 3. Bebekte mantar varsa tüm aile kendini korumaya almalıdır. Tırnaklar iyice kesilerek, temizlik iyi yapılmalı, başkasının eşyaları kullanılmamalı ve mantar şampuanı ile yıkanılmalıdır.

Not: Mantar en kolay bölgenin kaşınması ile tırnaklardan bulaşır.

Bunlarıda öğrenin

Global

Araştırmacı ve yazar. Sağlık gündemini takip ederek hastalıklar ve tedavi yöntemleri ve alternatif tıp alanında detaylı bilgi paylaşımı sunmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu