Bebek ve Çocuk

Bebeklerde pişik nasıl geçer, bebeklerde pişik ve mantar

Pişik olan bebeğe ne iyi gelir, pişik bebek poposuna ne sürülür, pişik nasıl geçer?

Bebeklerde pişik, ne yaparsanız yapın muhakkak karşılaşacağınız cilt sorunları arasındadır. Siz bir iş yaparken bebek altına yapar, kakalı bezi veya idrarlı kirli bezi bir süre değiştirmeyi unutur veya ihmal ederseniz bebeğin cildine temas eden bu asitli madde pişik yapar. Bu en fazla olan pişik sebebidir. Pişik olan bebeğe ıslak mendil, ıslak havlu gibi kimyasal içerikler sürülmez daha fazla kabarır. Su ve sabunla yıkamak en doğal çözümdür. Eczanelerden bebek için pişik kremi alabilirsiniz. Bebeklerde pişik sebebi olarak ana nedenleri şu şekilde sıralayabiliriz;

Bebeklerde pişik nedenleri, bebek neden pişik olur?

  1. Uzun süre değiştirilmeyen kirli bez
  2. Bebek bezinin sıkıca bağlanması
  3. Antibiyotik ilaç kullanımları
  4. Beze karşı alerji
  5. Gıdalara karşı alerji
  6. Mantar

Bebeklerde pişik nasıl anlaşılır, bebekte pişik belirtileri

Bebeklerde pişiğin belirtileri kırmızı renkte oluşu ile kendini kolayca belli eder. Cildinde kızarıklık, iltihaplanma ve kabarmalardan bebeğin pişik olduğu anlaşılır.

Bebeklerde pişik nasıl geçer, evde pişik tedavisi nasıl yapılır?

Şu yöntemleri pişik olan bebeğe evde kolayca uygulayabilirsiniz;

Anne sütü pişiğe iyi gelir

Anne sütü kulak enfeksiyonlarında kullandıldığı gibi pişik bebeklere anne sütü ile tedavisi yapılabilir. Etkili ve basit bir yöntemdir. Anne sütü bebek cildi ile uyumlu olduğundan alerji yapan yiyecekler gibi bebekte alerji yapmaz. Şu şekilde uygulayabilirsiniz; bebeğin bezini alın ve bebeğin altını temiz su ile tertemiz yapın ve kurulayın. Sütünüzü sağın bebekte şişik olan yerlere sürün. Altını kapamadan önce sütünüzün bebeğin pişik oldan yerde kurumasını bekleyin.

Pişiğe mısır nişaştası

Bebeklerde ciltteki nemi almak için mısır nişastası etkilidir. Nem alınınca pişiğin geçmesi kolaylaşır. Bebekte altın nemli kalması da ayrıca bu sayede önlenmiş olur. Bebeğin bezi bebeğin altı nemli olduğunda sürtünerek tahriş olmasını kolaylaştırır. Nişasta sürdüğünüzde ise bu nem gider tahriş azalır. Şu şekilde sürebilirsiniz; bezi çıkarılıp temiz su ile yıkanarak pamuklu bezle kurulayın. Mısır nişastasını kızarık yerlere serpiştirin. Pişikler gidene kadar her bez değiştirirken yapabilirsiniz.

Pişiğe karbonat iyi gelir mi?

Evet, karbonat pişiğe iyi gelir. En etkili ve sık kullanılan pişik geçirici yöntemlerdendir. Şu şekilde hazırlanır; 2-2.5 kaşık karbonatı yaklaşık 1 litre suyun içine atın ve bolca karıştırın. Bebeğin altı bez değişimlerinden sonra karbonatlı su ile yıkanır. Kurulayarak yeni bezini giydirebilirsiniz.

Pişik olan bebeğe vazelin sürülür mü?

Doktorlar bebekler pişik olduğunda bez değişimi yaparken ince yani az miktar koruması açısından vazelin sürülebileceğini bildiriyor. Vazelini sürmekteki amaç ise bebeğin pişik olmasına karşı önlem almaktır. Vazelin sürülerek sürtünmelerden oluşabilecek tahriş engellenmeye çalışılır. Şu şekilde vazelini şu şekilde sürün; bebeğin altını açın suyla yıkayın ve kurulayın. Pişik olan yerlere ince bir tabaka olarak sürün. Her bez değişiminde yapılırsa pişik geçer ve yeniden oluşması zorlaşır.

Pişiğe sirke iyi gelir mi?

Sirkenin içerisinde maddeler yardımı ile cildin pH seviyesi dengelenebilir. Karışım şöyle hazırlanır; 1 bardak suya 1 tatlı kaşığı kadar sirke atılarak karıştırılır. Pişik olan yerleri bu karışımla silinerek kullanılır ve tez zamanda pişik geçer.

Pişiğe yoğut nasıl sürülür?

Yoğurtlu pişik için karışım hazırlayabilirsiniz. Karışım şu şekilde hazıranır; 2 kaşık yoğurt, yarım kaşık karbonat, yarım kaşık zeytinyağı karıştırılır. Bebekte pişik olan yerlere sürülerek 5 dakika bekleyin be su ile poposunu yıkayın. Kuruladıktan sonra 3 kaşık zeytinyağı ve 2 kaşık su ile karışım yapıp bebeğin poposuna sürün bezi giydirin. Kısa sürede pişiğin geçmesine yardım eder.

Bebekler için diğer yardımcı bilgiler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu