Ana sayfa » Bebek ve Çocuk » Bebeklerde normal üfürüm, masum üfürüm, zararlı ve zararsız üfürüm nedenleri ve belirtileri

Bebeklerde normal üfürüm, masum üfürüm, zararlı ve zararsız üfürüm nedenleri ve belirtileri

Bebeklerde üfürüm neden olur, nasıl anlaşılır, tedavisi nasıl yapılır?

Kal üfürmesi bebeklerde olabilir. Çocuklarda ve yetişkinlerde de rastlanan bir sorundur. Üfürmeler bazı belirtileri ile kalpte ciddi bir rahatsızlık olduğunu gösterebilir. Anne babanın aynı sorunda muzdarip olmadında ise bebeklerinde de rastlanabilir. Yani genetik kalp rahatsızlığı olabilir. Bebek gelişiminde üfürümler bebeğin kalbinde bir rahatsızlığında gelişmesine sebep olabilir.

Yetişkinlerde üfürüm ise alkol, bazı çeşit ilaçlar, romatizmalı ateş yaşayanlar, genetik nedenler ve kawasaki gibi hastalıklar yüzünden de olabilir.

Bebeklerde üfürümün geçmesi için üfürmenin durumuna göre doktor tarafından verilecek tedavi yöntemleri ile geçer.

Bebeklerde üfürüm nedenleri, bebeklerde üfürüm neden olur?

Bebeklerde üfürüme iki şekilde rastlanabilir bunlar; anormal olan üfüm ve zararsız üfürümdür. Zararsız olan üfürüm tipi yeni doğan bebeklerde ve çocuklarda sıkça görülür ve bebeğe zarar vermez. Anormal üfürüm tipi ise, anne babadan gelen genetik bir rahatsızlıktan kaynaklanabilir. Yetişkinlerde görülmesinde kalp kapakçığında zamanla kazanılmış bir hastalık belirtisi olabilir.

Bebeklerde masum üfürüm

Bebeklerde masum üfürüm zararsız olan çeşididir. Kanın kalbe hızlı gelmesi sonucu olur. Kanın kalbe hızlı gitmesine sebep olan bazı etkenler olabilir.

Bunları şu şekilde sıralayabiliriz;

 • Aktiviteler,
 • Ateşler,
 • Troid hormon salgısının fazlalığı,

gibi nedenlerden kaynaklanabilir. Bebekte kan hücresindeki azlık üfürümü gösterebilir. Zamanla geçer ama nadirde olsa tüm yaşamı boyunca devam edebilir. İleri dönemlerde ise sağlık sorunu yaşatmaz.

Bebeklerde zararlı üfürüm (masum olmayan)

Bu üfürüm normal olmayan bir soruna işaret eden üfürüm çeşididir. Çoüı zaman kalpte yapısal bozukluk olduğunu gösterir ve genetik hastalıklardan kaynaklanabilir. Bebeklerde bu üfürümün olma nedenlerini şu şekilde sıralayabiliriz;

 1. Kalpte delik olması, kalp yolundaki rahatsızlıklar,
 2. Kalp kapakçığının anormal oluşu
 3. Kalp kapağındaki kireçlenme
 4. Kap içerisinde iç zar iltihaplanması
 5. Romatizmali ateşBebeklerde üfürüm nasıl anlaşılır, bebeklerde üfürüm belirtileri

 • Bebeklerde gelişimin geri kalması
 • Bebeğin göğsündeki ağrılar
 • Nabzın hızı
 • Kalpte çarpıntılar, hızlı nefes alıp verme
 • Nefes darlığı
 • Halsizlik

gibi belirtiler üfürüm sorununa işaret eder.

Bebeklerde üfürüm nasıl geçer, üfürüm tedavisi nasıl yapılır?

Bebeklerde kalp dinleme yani kalpte üfürüm sesi dinleme stetoskop ile yapılır. Bebek ağlarken veya huysuzlaştığında üfürme duyulamayabilir. Sakin bebeklerde vaya çocuklarda dinlenir. Üfürüm dereceleri 1-6 arasında derecelendirilir. 1 olan derecede duymak güçken, 6 olanda en fazla gürültü çıkar. Doktor tarafından gürültü sesinin nereden geldiği, çarpma düzeyi, hareket halindeki üfürüm değişikliği gibi durumlarını gözlemler.

Tedavisi ise;

Bebeklerde zararsız olan üfürüm kendiliğinden geçer. Tedaviye gerek duyulmaz zamanla gider. Eğer üfürüm zararlı olansa doktor şunları uygulamak isteyebilir;

İlaçlar: Doktor üfürüm derecesine göre ilaç yazabilir.

Bu ilaçlar üfürüme neden olan faktörlere yönelik;

 1. Kaltpe pıhtılaşma (kan pıhtısı) önlemek için ilaç
 2. Kan basıncına etki ederek düşüren efervesan tabler
 3. Kolestrol için statin
 4. Kalpte ritme etki edere düşüren ve kan basıncı için beta bloker

gibi ilaçlar reçete edebilir.

Bebeklerde üfürüm ameliyatı

Bebeklerde üfürüm kalp kapakçığından kaynaklanıyorsa ilaçla tedavi edilemez. Böyle durumlarda üfürüm ameliyat yoluna gidilerek kalp kapakçığı değişimi için ameliyat gerekebilir.

Açık kalp ameliyatı, daralan kapakçık alınarak dokusal veya mekanik bir kapakçık takılır. Bu ameliyatla kapakçık darlamları giderilmiş olur.

Bebekler için bilmeniz gereken diğerleri

] }
Henüz Yorum Yok