Bebek ve Çocuk

Bebeklerde Kolik Ve Çözümleri

Bebeklerde Kolik Ve Çözümleri

Kolik, bebeğin karnının şiddetli bir şekilde ağrımasından kaynaklanan ağlama problemidir.

Anneler, bebeklerde kolik sorununa çözüm olarak bir müddet boyunca bebeğin kendini anne rahminde sanmasını sağlamaları gerekir. Bunun için de ihtiyaç duyduğu her an emzirmeli, sallamak, sallarken bir yandan pışpışlamak ve sarıp sarmalamaktır. Kundak yapmak ta bebeğin kendini anne rahminde sanmasını sağlar.

 Kolik Nasıl Anlaşılır?

Kolik bebek nasıl anlaşılır anlamak istiyorsanız, bebeğinizin ağlamalarını takip edin. Eğer bebeğiniz gün içerisinde 3 saatten fazla, haftada 3 günden fazla ve doğduğu zamandan itibaren 3 ay boyunca ağlıyorsa, bebeğin kolik olduğu kabul edilir.

Bebeğin bağırsaklarının gelişmemiş olması ve sürekli gaz sorunu yaşaması, kolik olduğu anlamına gelmez. Komik problemi olan bebek, genellikle akşam saatlerinde ağlamaya başlar. Oysa ki gaz ve bağırsak problemleri, günün her saati meydana gelebilmektedir.

En sık rastlanan kolik bebek belirtileri, bebeğin akşam saat 6 ile gece 12 saatleri arasında ağlaması ile başlar. Akşam geç saatlerde bebeğin ağlamalarında şiddetli artış görülür. Bu belirtilerin yanı sıra, bebek bacaklarını problemli bir şekilde kendine doğru çekip gaz çıkarır ve huzursuz davranır.

Kolik Ne Zaman Geçer?

Bebek kadar anne ve babayı da ekleyen bu rahatsızlık, ebeveynlerin kafasında bebeklerde kolik ne zaman geçer sorusunun canlanmasına neden oluyor. Kolik, genellikle bebek doğduktan 2 ay sonra geçmeye başlar. 4. ayın sonunda, kolik tamamen etkisini kaybeder.

Kolik Bebekler Nasıl Sakinleştirilir?

Kolik problemi olan bebekler için, kolik tedavisi adı altında bazı yöntemler uygulanarak bebeğin sakinleştirilmesi sağlanabilir. Bu bebekler ağladıkları zaman elektrik süpürgesi veya fön makinesi çalıştırılarak veya aspiratörün yanında kucakta sallanarak susmalarını ve sakinleşmelerini sağlamak mümkün. Bunun dışında bebek, arabaya bindirildiği zaman da sakinleşmektedir.

Kısacası, kolik rahatsızlığı bulunan bebeklerin, kendisini 4. trimester de ana rahminde hissetmesi sağlanmalıdır. Yukarıda belirtilen yöntemlerin dışında, etki sağlayacak diğer yöntemler ise aşağıda sunuluyor.

Bebeğin Kundaklaması: Bebeğin, üst tarafı kundaklanıp alt tarafı rahat olacak şekilde sarılması gerekiyor. Kolik için özel tasarlanan kundaklar da mevcuttur. Bebek, kollarını rahat bir şekilde hareket ettiremediğinden dolayı korkması engelleniyor ve kendisini rahimde zannediyor.

Bebeği Hafifçe Sallayın: Kolik ağlamasına giren bebeği, hafif bir şekilde sallamaya başlayın. Ancak bebek ayakta değil, dizlerin yardımı ile yaylanacak şekilde sallanmaları daha doğru olacaktır.

Bebeği Emzirin: Bebek her emme ihtiyacı hissettiğinde mutlaka emzirin.

Yan Tarafına Veya Karnının Üstüne Yatırın: Bebeği, kollarınızın üzerinde yüz üstü veya yan tarafa doğru yatırın.

  • Şşşşşşlama (pışpışlama): Bebeğinizi sakinleştirebilmek için, kulağına yükse sesle ve tekrarlayarak şşşşş piiişşş sesleri çıkarın. Tıp literatüründe bu seslere beyaz ses denir. Bu sesler, anne karnında ki seslere benzediğinden dolayı, bebek huzur bulur ve sakinleşir. irin.

Sakin Olun

Bebeği sakinleştirebilmek için önce annenin sakin olması son derece önemlidir. Bebeklerin ağlama nöbetleri genellikle annenin en yorgun oldukları dönemlere denk gelir. Bu saatlerde anne dinlenmek isterken, bebeğini sakinleştirmek ve susturmak zorunda kalır. Elbette ki insanın sinir sistemi bozulabilir, ve sakinleşmek kolay olmaz. Ama eğer anne sakinleşemezse, bebeğini sakinleştiremez ve bebeğin ağlama krizleri daha da artar. Anne, bebeğine sinirli ve endişeli bir enerji yansıtırsa, o zaman bebek daha fazla kolik krizine girer ve susturmak daha da zorlaşır.  eğer anne dayanamayacak durumda ise, o zaman baba bebeğini kucağına alıp pışpışlamalı ve şşşşş sesleri ile çocuğunu sakinleştirmelidir.

Unutmayın ki bebeğin kucakta sürekli pışpışlanması ve sakinleştirilmeye çalışılması onu şımartmaz ve buna alıştırmaz. Çünkü bebekler bu aylarda şımarma duygularına sahip değildir. Siz, olabildiğince bebeğinizi sarın ve kucağınızda sakinleştirmeye çalışın. Bebeğiniz için yapacağınız kolik masajı da, sakinleşmesine yardımcı olacaktır.

Yapılan bütün müdahalelere rağmen bebek sakinleşmiyor ve ağlamaya devam ediyorsa, başka bir rahatsızlığın habercisi olabileceğinden doktora gitmeniz gerekebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir