Bebek ve Çocuk

Bebeklerde kıl kurdu nasıl dökülür, kıl kurdu büyümeyi engeller mi, bebekte kıl kurdu tedavisi

Bebeklerde kıl kurdu nasıl anlaşılır, bebeklerde kıl kurdu belirtileri, bebeklerde kıl kurdu tedavisi

Bebeklerde kurt, kıl kurdu bağırsaklarda etkili olan küçük ve ince beyaz parazitlere denir. Kıl kurtları bulaşıcır. Bebekler basit bir yolla insanlardan, nesnelerden, oyuncak ve eşyalardan hastalık kapabilirler. Kıl kurtları bebekte bağırsaklardan girip anüsün etrafına yumurtlayarak ürerler. Bebeklerde riski ise emekleme, ek gıda ve içmeye başladıklarında çoğalır. 3, 4, 5, 6 aylık bebeklerde ve yaşına giren çocuklarda da kıl kurdu görülür.

Bebeklerde kıl kurdu olduğu nasıl anlaşılır, bebeklerde kurt belirtileri

Kıl kurdu olduğunun en önemli belirtileri anüsteki kaşıntılardır. Bu kaşıntılar gece daha fazla olur sebebi ise, kurtların geceleri yumurtlayacakları alana doğru gitmelerinden kaynaklanır. Bebekte ayrıca kıl kurdu yüzünden; gece uykuda rahatsızlanma, huysuzlanma, karın ağrısı, bulantı, uyumakta güçlük, anüs etrafında, kasıklarda tahriş ve kaşıntı medana gelir.

Kıl kurdu yumurtaları nasıl anlaşılır?

Yumurtaları görebilmek için geceleri el feneri kullanarak kontrol edin. Gece yumurta bırakması veya sabahın çok erken saatlerinde bakıyor olmanız daha kesin sonuç verir.

Bebeklerde solo bant testini evde yapabilirsiniz. Bu test için şeffaf bandı alarak bebeğin anüsünün etrafındaki kurtçukları yapıştırarak doktora götürebilirsiniz.

Kaşıntı sadece kurtlar yüzünden mi olur?

Kurtlar yüzünden kaşıntı olabileceği gibi aynı zamanda anal bölgede; anal kuruluğu, isilik, bakteriler yüzünden enfeksiyon, kabızlık, ishal gibi nedenlerden dolayı da kaşıntılar olabilir.

Not: Bebeklerde kıl kurdu için kan testi yapılmaz.

Bebeklerde kıl kurdu nasıl geçer, bebeklerde kurt tedavisi nasıl yapılır?

  1. Bebeklerde olan kıl kurdu için doktora gidilerek ilaç alınabilir. Başkalarına bulaşmaması için evde diğer yaşayanlara da ilaç verilebilir.
  2. Bebeğe sabah banyo yaptırmak geceleri bırakılan yumurtaların atılması için fayda sağlar.
  3. Bebeğin tüm elbiselerini kaynar suda yıkayıp yumurtaları öldürün. Halı, battaniye, koltuk gibi bebeğin dolaşım alanlarını iyice temizleyin.
  4. Oyuncaları bir kab içerisinde kaynar suda sabunla yıkayın. Bebeğn dokunduğu yüzeyleri sabunlu bezle silin.
  5. Çocuğun odasını güneşlendirin. Yumurtalar güneş ışığına karşı hassas oldukların ölür.

Bebebeğe kıl kurtları bağışıklık sisteminin tamamlanmamış olması yüzünden kolay bulaşır. Bağırsak solucanı enfeksiyonu türleri arasında kıl kurtları en yaygın olanlarıdır.

Bebeklerde kıl kurdu nasıl dökülür?

Bebeklerde öncelik kurtlar için doktor olmalıdır. Doktor tarafından verilecek olan kontil şurup sabah bebek hafif doyurulduktan sonra yarım ölçek içirilebilir.

Bebeklerde kıl kurdu dökmek için doktorun önereceği ilaçları kullanmak önemldir. Mebendazol, albendazol ve pirantel isimli ilaçların kıl kurtları düşürdüğü belirtilmektedir. Bulaşıcı özelliği yüzünden muhtemelen evdeki diğer kişilerede ilaç verilecektir.

Bebeklere kıl kurdu olduğu dönemlerde her sabah banyo yaptırmak önemlidir. Yumurtarı gidermek için yarar sağlar.

Bebeklerin bu dönemde tırnakları kesilerek düzenli şekilde sıcak su ve sabunla yıkanmalıdır. Aynı şekilde bebeğe hizmet eden kişide hijyene çok dikkat etmelidir.

Not: Doktora sorulmadan ilaç kullanmayın.

Aşağıdaki bilgilerde bebeğinize faydalı olabilir

Global

Araştırmacı ve yazar. Sağlık gündemini takip ederek hastalıklar ve tedavi yöntemleri ve alternatif tıp alanında detaylı bilgi paylaşımı sunmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu