Ana sayfa » Bebek ve Çocuk » Bebeklerde karın şişliği nasıl giderilir, şişliği ve sertliği, şişliğine ne iyi gelir

Bebeklerde karın şişliği nasıl giderilir, şişliği ve sertliği, şişliğine ne iyi gelir

Bebeğimin karnı şiş, bebeğimin karnı şişti, neden olur, sertleşme nasıl geçer?

Bebeklerde karın şişliği biberon veya emzirirken yanlış besleme pozisyonundan dolayı kolay şekilde hava yutmasıyla hem gaz hem de karın şişmesi yapabileceği gibi bağırsak iltihabı gibi bazı sağlık sorunlarından dolayı şişme görülür. Bebeklerde karın şişmesi kasık ve kaburgalar arasındaki göbek kısmının büyümesine denir. Birçok kişi bu duruma bebeklerde kurbağa karnı olarak isimlendirir.

Bebeklerin karnı neden şişer, bebekte karın şişmesinin nedenleri

Gaz yüzünden bebeğin karnı şişer

Gaz sorunu yaşayan bebeklede karın şişmesi görülür. Gaz yüzünden karın ağrısı olur ve ağlar. Bu problem için doktor tarafından ilaç verilir ve geçişi sağlanır.

Hava yutan bebekle karın şiş olur

Emzirirken, biberonla beslerken, yemek yedirirken veya tükürük yutarken bile sindirim sistemine hava girer. Giren bu havaya “Aerofaji” denir. Hava yutan bebeğin karnın şişlik ve bebeğin huzursuz olması normaldir ve sıklıkla ağlar.

Kolik bebeklerde karın şişmesi görülür

Aşırı ağlamaya, sürekli ağlayan bebek “kolik” olarak isimlendirilir. Ağladıkça midesine hava çeker ve karın bölgesinin şişmesine neden olur.

Gıda alerjisi karında şiş olarak görülür

Besinlere karşı alerjisi olan bebeklerde karın şişliği yan etki olarak kendini gösterir. Bebeğin kendi aldığı gıdalardan dolayı alerji olabileceği gibi emziren annenin beslenmesinden dolayı da bebeklerde gıda alerjisi ve karın şişliği olabilir.

Karında su toplama şişlik yapar

Karındaki boşlukta oluşan su birikmesidir.  Kalp ve karaciğer yetmesliklerinde görülen bı rahatsızlık ciddidir ve karında şişmeye yol açabilir.
Mide hastalıkları karın şişmesi yapar

Genetik bir hastalık olaran “Hirschsprung” mide kaslarının gelişmemesi ile olur ve önemli bir sorundur. Besinlerin sindirim sisteminden geçmesi için gereken kas kasılmaları sağlanamaz ve gıdalar midede birikerek karında şişme yapar.

Çölyak hastası bebeklerde karında şişme olur

Bebeklerde, buğday proteini veya gluteni sindiremeyen bir çeşit gıda alerjisidir. Buğday olan gıdalar (makarna, ekmek) yiyen bebeklerde karında şişme olur. İshal ve kusma da şişlikle beraber görülebilir.

Karnı şişen bebeğe ne yapılır, şişlik nasıl geçer?

Bu rahatsızlık basit bir sebepten kaynaklanıyorsa kısa zamanda geçer. Gazı olan bebeğin gazının alınmasıya şişlik gider. Ancak bebekte karın şişliği, sertliği gibi durumlar ciddiye alınmalıdır. Sıklıkla yaşıyorsanız bebeğin huzuru bozuluyorsa doktor bu konuda testler yapacaktır. Tedavisi doktorun belirleyeceği yöntemlerle uygulanmalıdır.

Bebekler için faydalı bilgiler

] }
Henüz Yorum Yok