Bebek ve Çocuk

Bebeklerde kan ilacı kabızlık yapar mı, kan ilacı alan bebek ishal olur mu?

Bebeklere kan ilacı kabızlık ve ishal yapar mı, kan ilacı yüzünden dişlerde renk değişir mi?

Bebeklerde kan ilacı kullanımı sonrasında uzmanlar, kan ilacının kabızlık yapabildiğini, ishale sebep olabileceğini, gaz sancıları gibi yan etkilerinin olabileceğini bildiriyor. Ayrıca kan ilacı kullanımından sonra dişlerde grimsi tonlarda renk değişimlerininde meydana geldiği söylenmektedir.

Bebeklere kan ilacı kansızlık sorunu için doktorlar tarafından sunulan bir ilaçtır.

Bebeklere kansızlık için hangi ilaçlar verilir?

Bebeklerde kansızlık sorunu yaşanıyorsa Ferra sanol, damla koruyucu dozlarda bebek 4 aylıkken başlanabiliyor. Yine bazı doktorlar ferra sanol için 5. aydan sonra başlanması gerektiğini bildirmektedir.  Doktorla görüşülerek multivitamin şurup ve demir damlasına başlanılır.

D vitamini kullanan bebeklerde kan ilacına başlanması doktor onayı ile yapılır. Kan ilaçlarına 6. aydan sonra başlanması önerilerek kilo başına 1 damla olarak doktor karar verecektir.

Bebeklerde yapılan ölçümler sonrasında durumu normalse daha faydalı olur düşüncesi ile vitamin ve kan ilacı vermek gerekmez.

Bebeklerde kan eksikliğinde kan ilacı için 6. ayı beklemek gibi bir durum yoktur. Doktorun testleri sonucunda eğer eksiklik varsa doktor, bebeğin daha erken aylarında kan ilacına başlanmasını önerebilir.

Bebeklerde en çok tercih edilen ilaç ise, Ferro sanol +2 değerlikli demir içerir aynı zamanda tad sorunu vardır. Tadından dolayı bebek içemiyorsa alternatif olarak  +3 değerlikli Santafer vaya ferrum damla kullanılabilir.

Demir ilacı kullanmanız için eğer bebekte şu belirtileri görüyorsanız;

  • Ciltte solukluk,
  • İştahsızlık,
  • Huzursuzluk,
  • Halsizlik

gibi belirtiler görülüyorsa bebeklere Santafer şurup günlük 1 ölçek kadar verilebilir.

Bebeklere kan ilacı yerine ne yedirilmeli?

Eğer bebekte kan ilacı kullanımı yerine doğal besin kaynakları kullanarak kan yapan yiyeceklerden faydalanmak istiyorsanız bebeğe şunları yedirin;

  • Dana eti
  • Karaciğer
  • Balık
  • Yumurta

bu besin kaynaklarını tüketen bebeklerde kan ilacı kullanmaya gerek kalmaz. Tüm ihtiyaçlarını bu yiyecekler karşılamaktadır.

Kan ilaçları dişlerde leke yapar mı?

Ferrum gibi kullanılan demir ilaçları dişte leke yapar. Dişlerde genellikle grimsi tonda lekeler oluşur.

Demir ilacı süt ile verilir mi?

Demir ilacını bebeğe meyve suyu ile beraber verin. Eğer sütle demir ilacı verıseniz demirin emilimi azalır. Vücut emilim gerçekleşemeden dışarıya atabilir.

Doktorlar kan ilaçlarının kabızlık, gaz ve ishal gibi yan etki gösterebileceğini bildirmektedir.

Not: Bu yazıda anlatılan bilgiler üzerinden bebeklere ilaç kullanımına başlanmaz. Bebeklerde ilaç kullanımı sadece doktorun onayı ile olmalıdır.

Aşağıdaki bilgilerde bebeğinize faydalı olabilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu