Bebek ve Çocuk

Bebeklerde ishal olup olmadığı nasıl anlaşılır, ishal kaçıncı günde kesilir?

Bebeklerde ishal kaç gün sürer, ishal nasıl anlaşılır, ishalin süresi kaç gün normaldir?

Bebeğin ishal olup olmadığının anlaşılması önemlidir. Bebeklerde ishal ile normal kaka ayırt etmek zor olabilir. Bunun sebebi ise bebeğin kakasının yetişkin veya çocuklara nazaran farklı bir yapıda olmasıdır. Anne sütü ile beslenen bebeklerde günlük 6 civarında aslında normal olan ama ishal gibi görünen sarı ve sulu kaka yapabilir. Bunun ismi anne sütü kakasıdır. Bebeklerde ishal ise; günlük 15 sefere kadar çıkabilen kanlı, aşırı sulu veya sümüksü yapılan dışkılamadır. Bu ayrımı yaparsanız bebeğinizin ishal olup olmadığını anlayabilirsiniz.

Bebeklerde ishal nasıl olur, sümüksü ve cıvık kaka ishal mi?

Aklınızda yer etmesi gereken konu bebeğinizin kakasının çocuklara göre daha cıvık oluşudur. Yani daha sıvımsı kıvamda kaka yaparlar. Anne sütü alan bebeklerde tıpkı ishal şeklindedir. Bu durum gayet normaldir ancak normal görülen kıvamda olursa. Zamanla bebeğinin altını değiştiren anne çocuğunun kaka kıvamına alışaral normal kaka veya ishali basitçe ayırt edebilir hale gelir.

Bebeklerde normal kaka ile ishal ayrımı şu şekilde yapılabilir;

Bebek normal kaka yaptığında bez tarafından emilemeyen sümüksü bir yapıda ve hardal rengine benzer olur. Eğer bu kaka bez tarafından emilebiliyor bir kıvamda olursa ishal denilebilir. Normal kaka günde 3-4 aralıklarla yapılırken bu kakalama süresi 10’lara çıkarsa bebek ishaldir.

İshal belirtileri ise şu şekildedir;

  1. Bezde tamamen emilebilen bir kıvamda kaka yapması
  2. Normalin üzerinde kaka yapmaya başlaması
  3. Anormal kaka kokusunun gelmesi
  4. Kaka içinde sümüksü şekilde parçacıklar olması
  5. Kan gibi lekelenmeler olması
  6. Renginde anormallikler oluşması

ishal belirtileri olarak kabul edilir.

Bebeklerde yeşil kaka olabilir. Sulu ve yeşilimsi tonlarda kaka geliyor ancak bebeğin huzuru yerinde ise, halsizlik gibi belirtiler yok, iştahı normalse ciddi sorun yok demektir.

Yenidoğan bebeklerde ilk kaka koyu renkte ve yapışkan türde veya siyah tonlarında görülür buna mekonyom denir. Bu kaka bebek doğduktan 2-3 gün sonra sulanarak yeşilimsi kıvama döner ve bebekte kaka geçiş dönemi başlar. Genelde anneler ishal yanılgısında bu değişim dönemlerinde düşer. Bu oluşum gayet doğaldır ve 1 hafta içinde anne sütü alan bebeklerde sarımsı renve sulu zamanla beyaz pütürler olan kaka yapmaya başlar. Sarı bebek kakasını ishal ile karıştırmayın bu normal olanıdır.

Bebeğin ishali kaç gün sürer, kaç günde geçer?

Burada bebeğin ishale neden olan faktörü önemlidir. Sebebe bağlı olarak ishal 2-7 gün arasında sürebilir. Bu süreler içerisinde önemli olan bebeğin ciddi su kaybına neden oluşudur. Bebekler ishal olduklarında doktora götürülmelidir.

Aşağıdaki bilgilerde bebeğinize faydalı olabilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu