Bebek ve Çocuk

Bebeklerde idrar kokması, bebeklerde idrar rengi koyuluğu, keskin idrar kokusu

Bebeklerde idrar ve idrar yolu enfeksiyonları

Eğer bebeğinizde şu sorunlar bulunuyorsa; bebeklerde keskin idrar kokusubebeklerde idrar kokusubebeklerin idrarı neden sarı olurbebeklerde koyu renk idrar gib şikayetler bebeklerde idrar yolu enfeksiyonlarına işaret eder. Aynı zamanda sebebi belli olmayan ateşlenmelerinde oluşmasına neden olur.

Bebeklerde idrar yolu enfeksiyon belirtileri

Bebeklerde sebep koyamadoğınız bir ateşlenmeler idrar yolu enfeksiyonları ile kendini gösterebiliyor. 100 bebekten 5 tanesinde bu sorun olmaktadır. Bu gibi durumlarda bebeğin doktora götürülmeyerek tedavisi yapılmadığında kalıcı sorunlar meydana gelebilmektedir.

Bebeklerde idar enfeksiyonu olduğunda şu belirtiler görülür;

  • Çişini yaparken canı acıyan bebek, bebek konuşamıyorsa çiş yapma esnasında bunu hareketleri ile ağlaması ile belli edebilir.
  • Ateşlenmeler olur.
  • Bebeklerde idrar kokusu, bebeklerde idrar kokması
  • Bebeklerde sarı renk idrar, bebeklerde koyu renk idrar.
  • İştahsızlık ve kusma, ishal

gibi belirtilerle kendini gösterir.

Bebeklerde idrar yolu enfeksiyonu neden olur?

Çocuklarda hem kız hem de erkeklerde bu enfeksiyon görülebilir ve oranlar şu şekildedir. Kızlarda “Yüzde 8” erkeklerde “Yüzde 2” oranındadır. Küçük bebeklerde ise erkek çocuklarda kızlara göre daha fazla olur.

Bir nedenden dolayı bakterilerin idrara girmesi ile enfeksiyona ve iltihap olmasına neden olur. Bu zararlı bakteriler genital bölgelerden, anal bölgeden veya kan aracılığı ile idrara girebilir. Oluşan iltihaplanmalarda ise koku ve renk koyuluğu meydana gelir.

Tedavisi yapılmayan bu enfeksiyon böbrek hasarlarına veya yetmezliğine sebep olabilir. Mutlaka doktora gidilmelidir.

Bebeklerde idrar kokusu tedavi ve enfeksiyon tedavisi

Antibiyotik tedavisi: Teşhis enfeksiyon olarak belirlenmişse ve bebek 3 aydan büyükse doktor tarafından antibiyotik tedavisi ile kolayca atlatılacaktır. Kaç gün sürer? Tedavi süresi 7 ile 10 gün arasındadır.

Tablet (hap) yutamayan bebeklere sıvı ilaçlar verilir ve kullanıma başladıktan 1 gün sonra kendini iyileşme yönünde belli eder. Tekrarı olmaması için doktorun önereceği süre boyunca kullanılmalıdır.

İdrar yolu sorunları yaşamamak adına şunlara dikkat edilmelidir

  1. Sıvı tüketimi çoğaltılmalıdır. Bol sıvı alımı ile bebek idrara sıkça çıkarak enfeksiyon kolay atılır.
  2. Kabızlık yaşamak enfeksiyonun oluşmasına kolaylık sağladığından bol lifli ve besin değeri yüksek besinlerle beslenilmelidir. Meyve ve sebze tüketimi kabızlık sorunu yaşamamak adına önemlidir.
  3. Bebeklerin emzirme süresi 7 aydan az olmamalıdır. Anne sütü en etkili antibiyotik olduğundan sık sık emzirmeye devam edilir.
  4. Kız bebeklerde özellikle altını temizlerken önde arkaya hareket edilmeli ve hijteni tam sağlanmalıdır.

Bunlarıda öğrenin

Global

Araştırmacı ve yazar. Sağlık gündemini takip ederek hastalıklar ve tedavi yöntemleri ve alternatif tıp alanında detaylı bilgi paylaşımı sunmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu