Bebek ve Çocuk

Bebeklerde hırıltı nasıl giderilir, bebeklerde hırıltıya ne iyi gelir

Bebeklerde hırıltı neden olur, bebek hırıltısı nasıl geçer?

Yenidoğan ve daha birkaç aylık bebeklerde hırıltıya sıkça rastlanır. Dar bie nefes kanalına sahip oluşları hırıltılarında çoğalmasına neden olur. Alerjiler, enfeksiyonlar veya mukoza birikimleri hırıltılar yapar. Bronşlardaki balgam gibi birikimler nefes almalarını güçleştirerek hızlı nefes alış verişlerde tiz sesler çıkararak hırıltılar duyulur.

Hızlı alınıp verilen soluk hırıltıya işaret eder, burun kanatları açılıp kapanarak bu hırıltıları oluşur, göğüs kafesindeki hızlı hareketlenme hırıltı belirtileri arasındadır.  Burundaki tıkanıklıklar bebekte hırıltı yapar.

Bebeklerde hırıltı nedenleri

 1. Alerji bebekte hırıltı yapar.
 2. Astım bebekte hırıltıya neden olur.
 3. Bronşit hırıltı sebebidir.
 4. Krup hatslığı hırıltı yapar.
 5. Zatürre hastalığı ve yabancı cisim kaçması bebekte hırıltı yapar.
 6. Gıda alejileri hırıltı yapar.

Yukarıdaki benzer sebeplerden dolayı bebekte aşağıdaki gibi çeşitli hırıltılar oluşur bunlar;

Islık gibi hırıltı sesi: Burundan gelen hırıltı çeşididir. Burunda biriken sümük veya katı mukus bu hırıltıya sebep olur.

İçten gelen hırıltı sesi: Bebeğin boğazındaki trake borusundan buruna gelene kadar oluşan nefesin verdiği hırıltı çeşididir. Bu hırıltıya geçici solunum yollarında oluşan bir hastalık neden olabilir. Hastalık süresince hırıltı sesi duyulur.

Gırtlaktan gelen hırıltı sesi: Bebeğin gırtlağında biriken balgam yüzünden bu ses çıkar. Balgamı söküp atmak sorunu çözecektir.

Bebekte karışık hırıltı sesi: Bronşlar ve nefes yollarında olan enfeksiyon, alerji, virüs veya sıvı birikimleri ile karışık ıslık gibi hırıltılar olur. Çoklu hırıltılarda doktora gitmelisiniz.

Bebekte nefes alırken kesik kesik hırıltı sesi: Bebek nefes almakta zorlandığı için hırıltı duyulur. Burun kaynaklı olarak burunda doluluk nefes almayı güçlendirir karışık hırıltılı sesler çıkarır.

Bebeklerde burun hırıltısı nasıl giderilirbebeklerde hırıltıya ne iyi gelirbebeklerde hırıltı nasıl geçer

Bebeklerde hırıltıyı geçirmek için tedavi edilmesi gereken hırıltıya neden olan faktörün ortadan kaldırılması ile olur. Bebeğe neyin hırıltı yaptırdığının teşhisi sonrası müdahale edilir.

Bebeklerde hırıltı nasıl giderilir?

Tuzlu su: Tuzlu su eczanelerden alınabileceği gibi evde de hazırlanabilir. Burundaki katılaşma, birikimleri açmak için en sağlıklı yöntemdir. Burundaki kuruyan tavaka bu sıvı ile akıtılara giderilir.

Bebebek burun aspiratörü: Bebeklerde burun içi sıvının akıtılması ve tıkanan kanalları açmak için kullanılır. Eczanelerden temin edebilirsiniz.

Hırıltı için limonlu su: Geniz ve solunum yollarındaki balgamlar için bir yöntemdir. Birkaç damla lmonlu su verilerek balgam yolu açılabilir.

Bebekler için balgam söktürücü ilaç: İlerleyen durumlarda doktorlar tarafından balgam söktürücü ilaçlar verilir.

Buhar: Bebeklerde solunum yollarını açmak için 2 yaş üzerindeki çocuklarda buruna sıcak su buharı ile karışımlar yapılarak nefes yolları açılabilir.

Hırıltı için bebeğe neler yapılmalı?

 1. Hırıltıların olduğu dönemlerde tıkanıklığın artmaması adına oda nemli tutulmalıdır. Buhar makinesi veya su kaynatarak odayı nemli tutabilirsiniz.
 2. Bebeklerin göğüs ve sırt kısımlarına çörek otu yağı, kavun yağı ve daha büyük çocuklarda vicks kullanarak masajlar yapılabilir.
 3. Küçük bebeklere anne sütü haricinde sağdan soldan duyduklarınızla müdahale yapmayın. Nefes alamayacak seviyede ise doktora gidilmelidir. Bebekte kızarmalar, morarmalar, bilinç kayıpları, dengesizleşmeler, odaklanma sorunu gibi durumlar acil doktorluktur.
 4. Emziren anneler daha sık emzirerek bölgenin nemli kalmasını sağlayabilir. Burunları tıkanık olan bebekleri emzirirken ağız yolunuda kapayacağınızdan dolayı dikkatli olmalısınız.
 5. Gece yatırırken yastığının biraz daha yüksek hale getirilmesi nefes alımını kolaylaştırır.

Bunlarıda öğrenin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu