Bebek ve Çocuk

Bebeklerde hıçkırık neden olur, bebeklerde hıçkırık nasıl geçer?

Bebeklerde hıçkırık

Bebeklerde hıçkırık 1 yaş altındakilerde daha fazla rastlanır hatta bu hıçkırık anne karnındayken bile olmaktadır. Çoğu kendi kendine geçen bu hıçkırıklardan tedirgin olabilirsiniz ve geçirmek için aşağıdaki yöntemleri kullanabilirsiniz.

Bebeklerde hıçkırık için limon suyu

Pratik yöntem: Bir çay kaşığı kadar su verin ve sırtını ovalayın eğer geçmezse limon suyu verin. Limon suyu ile hıçkırık geçirme çok yaygın bir yöntemdir ve bebeği bir an nefesi tutmaya zorlayarak hıçkırığı geçirir.

Bebeklerde hıçkırık neden olur?

Diyaframlarda basit kasılmalar hıçkırık oluşturur.  Yemek yerken, emzirirken gibi yemek yediği durumlarda hıçkırma oluşabilir. En çok mama yedirme esnasında hıçkırık görülür. Yemek yerken veya uyurken hıçkırma küçük sorunlar yaratabilir ama normal durumlarda sorun yaratmaz. Yani bebeklerde hıçkırma normaldir.

Bu nedenler haricinde hıçkırmaya şunlarda sebep olabilir;

  • Soğuk algınlıkları aynı zamanda hapşırma ve hıçkırık yapabilir.
  • Bebeklerde reflü hıçkırık yapabilir.

Bebeklerde hıçkırık nasıl geçer?

  • Emzirilen bebeklerde sütün hızlı gelişi midede şişme yaratır ve hıçkırık oluşabilir. Hızlıca bebeği doyurmak yerine sık aralıklarla emzirmek hıçkırığın az yaşanmasını sağlayabilir.
  • Bir memeden emdikten sonra diğerine geçmeden gaz çıkarması veya geğirmesini sağlamak faydalı olacaktır.
  • Mama ile besleniyorsa molaları fazlalaştırın. Bu durumlar midede şişmeleri engeller.
  • Bebeği beslerken yatırıyorsanız veya emzirirken hava yutmasına neden oluyorsanız hem gaz yapmasına hem de hıçkırmasına neden olursunuz. Mamayı dik oturtarak arabasında veya arkasını destekleyerek dik tutup yedirin.
  • Biberonla beslenen bebeklerde biberonun açısını ayarlamalısınız. Biberonu 45 derece açı verirseniz hava dibinde kalır ve hava yutması önlenir.

Not: Reflü yüzünden hıçkırıyorsa karın ağrısı, sık sık tükürmesi gibi davranışlar sergiler. Bu durumlarda doktordan destek almalısınız.

Bebeklerde hıçkırık gidermek için şunları deneyebilirsiniz;

  1. Hıçkırma esnasında bebeğin dikkatini dağıtabilirsiniz. Eline vereceğiniz oyuncaklara dikkatini verdiğinde hıçkırık gidebilir.
  2. Bebek sırtı okşamak kasları gevşeterek diyaframı rahat ettirir. Aşağıdan yukarı, omuz arkalarına doğru masajlar yapılmalıdır. 1-2 dakika içinde geçecektir.
  3. Şekerin bilimsel olarak kanıtı yoktur ama çoğu anne bebeğe şeker emdirdiğinde hıçkırığın geçtiğini söyelemektedir.

Not: Bebeğin hıçkırığı geçsin diye korkutmaya kalkışmayın. Dili ile oynamayın, göz bebeklerine bastırmayın. Bebeğin sırtına vurarak hıçkırığı geçiremezsiniz. Tokat atarak bebeğe eziyet çekirtirmeyin. Bebeklerde hıçkırık geçmesi için karışımlar kullanmanız önerilmez ancak fadaylı olduğunu düşündüğünüz karışımları içirecekseniz alkol, dereotu, rezene, zencefil gibi bebeğe alerji yapabileceklerden kaçınmalısınız.

Bebeklerde hıçkırık 3-5 dakika kadar sürebilir. Sırtını bu süreler zarfında nazikçe okşamak geçmesine yardımcıdır.

Bunlarıda öğrenin

Global

Araştırmacı ve yazar. Sağlık gündemini takip ederek hastalıklar ve tedavi yöntemleri ve alternatif tıp alanında detaylı bilgi paylaşımı sunmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu