Bebek ve Çocuk

Bebeklerde gözlerin altında kızarıklık, bebek göz etrafında kızarıklık neden olur?

Bebeklerde ve çocuklarda göz altı kızarıklık, göz kapağı kızarıklık ve göz çevresi kızarıklığı

Bebeklerde gözün hemen altında ve bu çevrede kızarıklık, deri dökülmesi sıkça görülen cilt problemleri arasındadır. Çocuklarda göz altlarında, göz kapağında ve gözün çepe çevresinde kızarıklıklar olabilir. Kızarmaya neden olan bazı etkenlere, kızarmaya sebep hastalıklara, döküntü gerçekleştiğinde ayrıca bebekte ateş veya solunum gibi rahatsızlıklara oluşan kızarıklığın derecesine göre belirtilerinden yola çıkaran nedenlerine bu yazımızdan faydalanarak bilgiler alabilirsiniz.

Çocuklarda ve bebeklerde göz altı, göz kapağı ve göz çevresi kızarıklığı neden olur?

Kızarıklığın acılı veya acısız hani bebeğin bu kızarıklıktan haberi bile olmaması gibi durumların neden kaynaklandıklarını şu şekilde sıralayabiliriz;

1-ENFEKSİYON

Enfeksiyon kapan çocuklarda ve bebeklerde göz altı, göz kapağı ve göz çevresi kızarıklığı olur ve en fazla görülme sebebidir. Gözün etrafındaki deride geçirilen bir enfeksiyon veya bakterilerden kaynaklı yüzde olan enfeksiyonlardır. Bu tip bir kızarmalarda döküntüler parlak ve düz şekilde olur. Dokunmaya kalkarsanız bebekte acı olur. Periorbital selülit (göz çevresi) olarak bilinmektedir. Oluşan enfeksiyonlar gözün arkasına yayılıp iltihap (apse) yapabilir. Yayılırsa orbital selülit olarak isimlendirilir ve tehlikeli bir durumdur. Yine bir başka eneksiyondan kaynaklı olan durumlarda bebeğe antibiyotik ilaç tedavisi uygulanabilir.

2-ALERJİ

Alerjiler yüzünden bebeğin sadece göz ve çevresinde değil ayrıca, yüzünde de kızarıklık yapabilir. Polenlerden kaynaklı ve mevsimsel alerjiler en fazla kızarıklığa neden olanlardır. Beslenmelerindeki alerjiye açık olan gıdaları verirken biraz dikkat etmelisiniz. Eğer bebekte Laktoz intoleransı varsa yüz döküntüleri erken yaşlarda kendini gösterir. Böyle durumlarda ise kullanılan süt veya mama değiştirilirse kızarıklık geçer.

Alerjiden kaynaklı olan döküntüler ise kabarmış leke gibi olur, kırmızı döküntü şeklinde de olabilir. İki durumda da bebekte kaşıntı yapar.

3-HASTALIKLAR

Bebekte bağışıklık sistemi hastalıkları varsa yüzde ve göz etrafında döküntü yapabileceği gibi bebeğin tüm derisinde de olabilir. Sistemik otoimmünde göz çevresinde soluk tonlarda kırmızı döküntüler, yanaklarda ve burun üstünde döküntü olur.

Bebeklerde ve çocuklarda göz altı, göz kapağı ve göz çevresi kızarıklığı

Ayrıca şu sebeklerden dolayı göz çevresinde kızarıklıklar olur bunlar şöyledir;

  1. Mikrobik rahatsızlıklardan dolayı kızarıklık olur.
  2. Göze bir darbe olduğunda veya kaşıntılardan kaynaklı kan birikmesiyle kızarıklık olur.
  3. Uykusunu tam alamayanlarda kızarıklık olur.
  4. Güneşte fazla kalmalarda olur.
  5. Rüzgar ve kuru alanlarda zaman geçirmek göz ve çevresinde kızatıklık yapar.
  6. Soğuk havalar kızarıklık yapabilir.

Bebeklerde ve çocuklarda göz altı, göz kapağı ve göz çevresi kızarıklığı için ne yapılır

Kızarıklıkların geçmesi için çocuk doktoruna gidilmesi gerekir. Doktor yapılan tetkiklere göre ilaç, krem gibi tedavi yöntemleri önerebilir. Darbelerden dolayı şişliklerin inmesi ve ağrının hafiflemesi için soğuk kompres uygulayabilirsiniz. Buz çözümdür.

Bu bilgileri de öğrenmenizde fayda var

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu