Bebek ve Çocuk

Bebeklerde göz sulanması, yaşarması, akıntısı neden olur, nasıl geçer?

Bebeklerde göz sulanması, bebekte göz yaşarması, göz akıntısı neden olur, nasıl geçer?

Bebek gözünde sulanmanın en çok karşılaşılan nedenlerinden biri gözyaşı kanallarındaki tıkanıklık yüzündendedir. Bebekte gözyaşı kanalı tamemn tıkanırsa ilç kullanılarak tedavi yapılamaz. Gözyaşı kanalını açmak için en iyi yöntem “bebeklerde göz sulanması masajı” dır. Bebeklerde göz masajı ise şu şekilde yapılır.

Bebeklerde göz sulanması masajı

Bu masaj yöntemi bebeğin gözlerinin sulandığında yapmanız gereken masaj olarak düşünmeyin Eğer gözyaşı kanalı tıkalı ise mesaja başladığınızda burun ile göz arası en dip noktalarda şişliği parmak ucunuzla anlayabilirsiniz. Bu masajı yaparken eller iyi temizlenip kurulanır ve gözden buruna doğru hafif baskı yapılarak 5-10 sefer yarım ay şekli gibi masaj yapılır.

Eğer buradaki tıkanıklık masaj yolu ile açılamıyorsa doktora gidilmeli ve sondaj yöntemi uygulanarak açılır.

Bebeklerde göz sulanması ve akıntı gelmesi

Bebeklerde gözyaşı kanalı tıkalı ise çapaklanma görürsünüz. Bu kanal normalde bebek doğduktan sonraki ilk ağlamaları sırasında açılırken 100 bebekten 10 kadarında kapalı olabiliyor. Kanalın kapalı olması durumunda çapaklanmalarda meydana geliyorsa bu sefer doktor tarafından antibiyotik göz damlası veya merhemler verilebilir. Hem masaj hem de antibiyotik gözyaşı için damla kullanılabilir.

  • Bebeklerde yüksek göz tansiyonu sebebi ile göz yaşarması meydana gelebilir.
  • Gözlerde oluşan iltihaplar yüzünden göz yaşarması oluşabilir. Kızarıklık ve çapak yapabilir. (İltihaplanma bakteri, virüs, mantar, alerji, cisim batması gibi nedenlerden dolayı olabilir. Antibiyotik uygulamalarla tedavi edilir.)

Nasıl geçer, tedavisi nasıl yapılır?

Tedavisi ve göz yaşı geçirmek için hastanın yaşı önemlidir. Bulgular sonucunda şu şekilde tedaviler uygulanır;

  1. Gözyaşı kanal masajı,
  2. Sondalama yöntemi,
  3. Silikon tüp yerleşimi,
  4. Dakriyosistorinostomi,
  5. Antibiyotik damla,
  6. Antibiyorik merhem

gibi yöntemler kullanılarak göz yaşarması sorunu ortadan kaldırılabilir.

Not: Bebeklerde göz yaşarması çoğu zaman olabilir ancak yaşarmaya veya akıntı gelmesine neden olan etkenin doktor tarafından teşhis edilerek bulunması gereklidir. Çoğu zaman bebeklere uygulanan bitkisel veya doğal tedavi şekilleri bebeğe zarar verebilir. Bebekteki göz yaşarmasının derecesini ve ciddiyetini annesi kolayca anlayabilir ve anormalliğin farkında varır. Doktora giderek sorunun kesin çözümüne odaklanmalısınız. Göz tüm insanlarda olduğu gibi bebeklerde de hassas bir bölgedir.

Bebekler için diğer bilgiler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu