Bebek ve Çocuk

Bebeklerde göz kayması normal mi, bebeklerde göz kayması nasıl anlaşılır

Bebeklerde göz kayması (şaşılık) nedenleri, göz kayması neden olur?

Bebeğin ikisinde birden veya tekinde göz kayması olabilir. Yukarı, aşağı, sağa veya sola kaymalar görülebilir ve 100 bebekten 5 tanesinde görülmektedir. Yenidoğan bebeklerde 1. ay, 2. ay ve 3. aylarda bu durum normal kaşılanabilir.

Bebeklerde göz kayması nasıl anlaşılır?

Ezotropya-ekzotropya olarak içe doğru veya dışa doğru meydana gelmektedir. Yukarı göz kayması veya aşağı göz kayması daha fazla görülür. Çok az kayma olduğunda gözle bakarak bu durum anlaşılamayabilir.

Bebeklerde göz kayması şu şekilde anlaşılabilir;

 • Birine bakarken kafasını eğebilir veya tek gözünü kapayabilir,
 • Nesneleri tutmakta zorlanabilir, uzak yakın görüş açısını ayarlayamaz, sağına soluna hamleler yapabilir,
 • Gözler aynı noktaya bakamayabilir,
 • Işığın yoğun olduğu zamanlarda göz açıp kapamalar sıklaşabilir.

Bebeklerde göz kayması normal mi?, Bebeklerde göz kayması ne zamana kadar sürer?

Bebeklerde ilk 3 ayına kadar çoğu durumlarda göz kayması normal olarak kabul edilir ve zamanla çoğunun kendiliğinden düzeldiği görülür. Bu durum bebeğin göz kaslarının tam olarak gelişimi tamamlayamadığından kaynaklanabilmektedir.

Bebeklerde göz kayması nedenleri

 1. Yenidoğanların 3 aya kadar normal sayılması göz kaslarının gelişmemesi, gözle beyin arasındaki bağın tam yerleşmemesinden kaynaklanabilmektedir. Prematüre bebeklerde göz kaymaları daha fazla görülür.
 2. Eğer anne ve babada göz kaymaları vatsa genetik olarak bebeklerde de oluşabilir.
 3. Katarakt gibi problemler yüzünden göz merceği ile alakalı sorunlardan dolayı göz kaymaları yaşanabilir. Şöyle sıralayabiliriz;
 • Retinadaki sinirsel sorunlar,
 • Miyop, astigmat veya hipermetrop problemleri,
 • Sinirsel iltihaplar,
 • Sinirsel hastalıklar.

4. Bebeğin düşmesi, çarpması gibi kafaya alınan darbeler,

5. Beyinde su toplaması gibi kafasının büyük ölçü olmasına neden olan hastalıklar,

6. Kızamık gibi virüs hastalıkları gibi nedenlerden dolayı göz kaymaları görülebilir.

Göz kaymasına ne iyi gelir

Göz kayması egzersizleri, göz kayması ameliyatı, bebeklerde göz kayması ameliyatı gibi çeşitli yöntemler uygulanarak tedaviye başlanmalıdır. Tedavisi yapılmadığı durumlarda tembellik gözlerde görülebilir ve daha büyük sorunları yaratabilir.

Şu tedavi yöntemleri uygulanmaktadır;

Bebek göz bandı: Göz bandı takılarak sağlıklı göz kapatılıp kayan gözün kaslarının daha güçlenmesi sağlanılabilmektedir. Günde bu bandı göze 2 ile 3 saat arasında takarak güçlendirme sağlanabilir. Eğer şiddetli durumlar yaşanıyorsa bu 5-6 saat kadar takılı kalabilir. Kasların çalışmasıyla gözler aynı hizaya gelmeye başlar.

Bebek göz damlası: Atropin göz damlaları yine aynı şekilde bir çözüm yoludur. Damlanın özelliği ise, sağlam gözde bulanıklık yaratarak göz bandı ile aynı işlevi yerine getirir. Sağlam göz bulanık gördüğünden kayma olan göz kaslarının çalışması sağlanır. Bu damla ezbere kullanılmaz. Doktorunuz size bebeğin durumuna göre talimat verecektir.

Bebek göz botoksu: Bu yöntem doktor tarafından önerilen bir yöntemdir. Gözlerdeki kaslara şırınga yapılarak kas güçlenmesi ve gözlerin aynı hizaya gelmesi için uygulanır.

Göz kayması egzersizleri: Göz egzersizleri anne baba tarafından gözleri hareket ettirmek için yapılır. Genellikle bebeğin sevdiği veya ilgisini çeken bir nesneyi alarak göz oyunları oynaması ve gözlerin eşyayı takip etmesini sağlayaca sağa, sola, yukarı, aşağı hareketler yaparak göz kaslarını güçlendirebilirsiniz.

Bebeklerde göz kayması ameliyatı: Göz ameliyatı son çaredir. Uygulamaların göz kaslarını güçlendiremediği, gözlerin aynı hizaya getirilemediği durumlarda bebeğin göz kaslarına operasyon (ameliyat) yapılarak uygulanır. Kaslar bu operasyonla gerilerek gözler aynı hizaya gelir. Bebeklerde göz kayması ameliyatı aynı gün içerisinde taburcu olacak kadar basittir. Çok endişe duymaya gerek yoktur.

Bunlarıda öğrenin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu