Bebek ve Çocuk

Bebeklerde göz kanlanması, yeni doğan bebekte göz kanlanması nasıl geçer?

Bebeklerde göz kanlanması, bebeklerde göz kızarması, neden olur, nasıl geçer?

Bebeklerin gözlerinde bir cismin çarpması, uykusuz kalması, kaşıması gibi basit sebeplerden dolayı gözde kanlanma, kızarma olabileceği gibi alerjiler, göz kanalındaki tıkanmalar, enfeksiyon kapması gibi çeşitli nedenlerde dolayı bebek gözünde kanlanma veya kızarıklıklar görülür.

Enfeksiyon yüzünden bebeklerin gözü kızarır

Bebeklerde göz kanlanmasının en fazla karşılaşılma nedeni enfeksiyon gibi iltihaplı hastalıklar yüzünden meydana gelir. Bu gibi durumlarda antibiyotik damla veya antibiyotik merhemler kullanılarak tedavi edilir.

Elerji gözde kanlanma yapar

Bebeklerde alerji yüzünden gözünde kan/kızarma gibi durumlar olur. Ailenin bu teşhisi koyması zordur doktor tesbit edebilir. Alerji yüzünden gözde kanlanma oluyorsa göz damlası ile kolayca tedavisi yapılabilir ancak doktorun vereceği damlalar kullanılmalıdır.

Bebek kendi gözünde kanlanma yapabilir

İlk bakışta bebeğin gözlerini ovalayarak kan biriktirmesi, kanlı leke veya gözünde kızarıklık yapması basit gibi gelebilir ama bu tehlikelidir. Tırnak diplerindeki mikroplar yüzünden bebeğin gözü iltihaplanabilir. Bebeğin gözündeki bir rahatsızlık yüzünden ovalamasına izin vermeyin. Küçük bebeklere eldiven giydirilebilir. Göz hastalıklarının meydana gelmesinin en büyük nedeni budur.

Bebeklerde göz kızarıklığı, göz kanlanması ve göz kızarıklığı olma nedenleri

  1. Yeni doğan bebekler veya küçük bebeklerde göz yaşı kanalında tıkanma veya bezlerinde bir rahatsızlık olabilir ve gözde kanlanma, kızarma gibi sonuçlar doğudur. Tedavisi antibiyotik ilaçlardır.
  2. Yetersiz uyku bebeklerde gözde kızarıklık olarak belli olur. Uyku düzeni ile gözdeki kanlanma geçer.
  3. Bebeğin telefon, bilgisayar, tablet gibi cihazlara sürekli bakıyor olması gözde kanlanma yapar. Yakından bakılmamalıdır.
  4. Hayvan besliyorsanız bebeğin tüye, toza, kepeğe karşı alerjisi olabilir ve hassaslık yüzünden gözde kanlanma, kızarma, kan olur.

Not: Bebeğinizin gözündeki kızarıklığın veya kanlanmanın nedenini bilmediğiniz durumlarda kulaktan dolma bilgilerle evde nasıl olsa antibiyotik damla var diyerek ilaç kullanmayın. Antibiyotiğin fayda etmeyeceği bir hastalığa müdahale ediyor olabilir veya bebeğin gözlerindeki durumu daha fazla kötüleşmesine neden oluyor olabilirsiniz. Doktorunuz size hangi ilacın ve ne kadar kullanılması gerektiği konusunda bilgi verecektir.

Bebeklere bitkisel karışımlar yaparak gözlerine müdahale etmeyin, kızarıklığı geçirmeye çalışmayın. Daha fazla mikrop kaptırabilirsiniz veya gözlerde tahrişe yol açabilirsiniz.

Bebekler için diğer bilgiler

Global

Araştırmacı ve yazar. Sağlık gündemini takip ederek hastalıklar ve tedavi yöntemleri ve alternatif tıp alanında detaylı bilgi paylaşımı sunmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu