Bebek ve Çocuk

Bebeklerde göz çapaklanmasına ne iyi gelir, bebeklerde göz çapaklanması nasıl temizlenir

Bebeklerde göz çapaklanması neden olur, ne iyi gelir, nasıl geçer?

Bebeklerde göz çapaklanması göz yaşı kanallarının tıkanması sonucu olur. Göz yaşları göz çukurlarında gözünün hareketini rahatlatır. İşlemini tamamlayan gözyaşı kanallar aracılığı ile burun içine akar. Bu işlem sırasında bir tıkanıklık meydana gelirse çapaklanma oluşur.

Göz çapakları sarı renk göz çapağı, yeşil renk göz çapağı veya cerahatli göz çapağı olarak kendini gösterir.

Bebeklerde göz çapaklanması belirtileri

  1. Gözle görülebilen, cerahatli, sarı, yeşil renklerde birikimler,
  2. Kirpiklerde veya göz kapaklarında çapaklar,
  3. Bebeğin uyandığında çapakların kurumasından dolayı gözleri açamaması,
  4. Şişmiş durumdaki göz kapakları ve gözlerde kızarıklıklar görülür.

Bebeklerde göz çapaklanması neden olur?

Bebeklerde göz çapaklarının olmasının en büyük sebebi göz yaşı kanallarının kapalı olması yani tıkanmasıdır. Eğer gözyaşı kanalından burun boşluğuna giden alanlarda tıkanma olursa göz yaşı birikimi yüzünden kanal tıkanır ve çapak olur. Bebeğin gözlerinin sürekli sulu oluşundan ve yanaklardan süzülen yaşlardan bunu anlayabilirsiniz. Sürekli yapışkan bir tabaka kapakların yapışmasına veya gözün buruna yakın olan kısmında birikim yapar.

Bir bulaşıcı hastalık olan göz nezlesi tıkanmaya sebep olabilir. Yorgun gözler, kızarık ve ıslak olarak kendini gösterir. Bir bakteri veya virüs gibi nedenlerden kaynaklanmış olabilir.

Böyle durumlarda doktora gidilerek kapılan enfeksiyonu gidermek adına antibiyotik göz damlası verilebilir. Temiz bir bez ile ılık suda ıslatılarak çapaklar yumuşatılarak temizlenembilir. Şişen gözler için ardından soğuk kompres yapılabilir.

Bebeklerde göz çapaklanması nasıl temizlenir

Bebekler için göz çapakları temizlemenin en doğal yolu temiz bir bez ve ılık bir sudur. Buradaki biriken katı sarı akıntı temizlendiğinde çapaklanma azalacaktır ve 3-5 sefer temizlemeniz gerekebilir.

Temizlemenin ardından 1-2 damla anne sütü damlatmak faydalı olacaktır.

Bebeklerde göz çapaklanması masajı nasıl yapılır

Gözyaşı kanalları göz ile burun arasındaki en dip kenardır. Tıkanmalar sonucunda burada bir kabartı hissedilir. Eller güzelce temizlenerek parmak ucu ile gözden buruna doğru yarım ay çizer gibi parmaklarla masaj yapılır. 10 sefer kadar tekrar edilerek yapılan bu hareket günde 6 sefer yapılması faydalıdır. Bu masajın amacı ise; dolan gözyaşı kanalındaki tıkanıklığın açılarak akışın sağlanması içindir.

Bebeklerde göz çapaklanması anne sütü

Anne sütü bebeği baştan aşağı koruyan doğal bir ilaç gibidir. Sütün antibiyotik etkisi ile göz çapaklanması sorunlarına karşı önlem alınabilir. Anne sütü damlası göz ile burun kesişme noktasına damlatılır. Sütteki beyaz kan hücreleri antibiyotiklerin en değerlisidir.  Sabah, öğle, akşam ve ara öğünlerde bu uygulamayı yapabilirsiniz.

Bebeklerde göz çapaklanması tedavi

Şu durumlarda göz çapaklanması için doktora gidilir;

  • Bebeği halsiz düşürmüş ve bitkinlik belirtileri oluşturuyorsa,
  • Göz kapakları şişmiş ve kızarmışsa,
  • Görmede bulanıklık yaşanıyorsa, ağrılar yapıyorsa,
  • Ateşin yükselmesi oluştuysa,

kendi uyguladığınız yöntemlerle sorun çözülemediyse, tedavisi için doktora gitmelisiniz.

Not: Bebeklerin büyümesi ile gözyaşı kanalları da genişleyecektir ve daha az çapaklanmaya neden olacaktır. Tahribat nedeni olan tıkanma sorunlarına tıbbi tedavi gerekmektedir. Doktorunuzdan onay almadan bebeklerde göz çapaklanması için damla kullanmayınız. Normal bitkisel veya doğal yapılan tedavilerde iyileşme süreçleri 1 haftayı yani göz çapaklanmasının geçmesi 7 günü bulabilir.

Bunlarıda öğrenin

Global

Araştırmacı ve yazar. Sağlık gündemini takip ederek hastalıklar ve tedavi yöntemleri ve alternatif tıp alanında detaylı bilgi paylaşımı sunmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu