Bebek ve Çocuk

Bebeklerde göbek fıtığına ne iyi gelir, sancı yaparmı, nasıl geçer?

Bebeklerde göbek fıtığı neden olur, bebeklerde göbek fıtığı nasıl anlaşılır?

Bebeklerde göbek fıtığı göbek halkasındaki açıklıktan meydana gelir. Bebek anne karnındayken göbeğinin etrafındaki damarlar sayesinde beslenir. Bebek doğunca bu damarlar kapanır. Bazen damarların kapanmaması sonucu olarak bağırsaklar dışarıya çıkabilmektedir. Bebeklerde ise bu fıtık, bağırsak, ödem veya yağ tabasının kas dokusunun zayıf bir bölgesinden dışarı çıkışı ile olur.

Bebeklerde göbek fıtığı 2-3 yıl içerisinde bir uygulama yapmadan kendi kendine iyileşir. Eğer bu fıtık 2 yaşından sonra iyileşmezsa o zaman ameliyat gerekebilir. Bebeklerde göbek fıtığına para bağlamak, göbek fıtığına para koyma gibi inançlar faydasızdır. Tedavisi gerektiğinde cerrahi yöntemler uygulanarak yapılır.

Bebeklerde göbek fıtığı sebepleri

Bebeklerde göbek fıtığı olmasının nedenleri arasına şunları koymayın; bebekteki ıkınmalar, ağlamak, karın basıncında artış, gaz gibi durumlardan dolayı olmaz. Bunun sebebi göbek halkasındaki kalan açıklık ile içerideki bağırsağın dışarı çıkmasıdır. Göbek deliğinin çevresindeki dokuların ince tabakaya sahip olmasıdır. Bebeği kontrol altında tutarak gözlemlemeniz yeterlidir. 1-2 yıl sonra düzelmiş olacaktır.

Bebeklerde göbek fıtığı nasıl anlaşılır, göbek fıtığı belirtileri nelerdir?

Bebeklerde eğer göbeğine baktığınızda göbek deliğinde çıkıntı varsa karın kasılmalarında daha çok belli oluyorsa fıtık olduğunu anlayabilirsiniz.

  • Göbek deliği çevresinde yumaşak bir şişkinlik olur. Eğer şişliğe hafif bir baskı yaparsanız yeri değişebilir. Bebek ağlarken ve öksürürken daha belirgin olur.

Bebeklerde göbek fıtığı nasıl geçer, bebeklerde göbek fıtığına ne iyi gelir?

Bebeğin bu fıtık için göbeğini sarmak gibi hatalara düşmeyin. Sadece güvenli gözlem ve doktor kontrolünde olmasını sağlayın yeterlidir. Göbek fıtığı için bitkisel ilaçlar falan kullanılmamalıdır. Zamanla geçeceğinden dolayı müdahale gerektirmez.

Şunları da unutmayın;

Göbek fıtığı için bandaj yapılmaz, bitkilerle tedavi uygulanmaz, para koyulmaz.

Eğer bu fıtık 3 santimden küçükse 3 yaşına kadar kendiliğinden geçmiş olur. Genelde 1-2-3 yaş ortalaması ile kaybolur. Sadece 100 hastanın 3 tanesinde fıtık 3 yaşından sonra kalır ve ameliyat edilir. Eğer fıtığın genişliği 3 santimden fazla ise bu durumda beklemeden göbek fıtığı ameliyatı önerilir.

Göbek fıtığı ağrı yapar mı, göbek fıtığında sancı olur mu?

Bebeğin ağlaması, ıkınmaları ile fıtıkta çıkan bağırsaklardaki artış yüzünden biraz ağrı olabilir.

Aşağıdaki bilgilerde bebeğinize faydalı olabilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu