Bebek ve Çocuk

Bebeklerde geniz akıntısı ve balgam, bebeklerde geniz akıntısı nasıl geçirilir

Bebeklerde hırıltılı geniz akıntıları, bebeklerde geniz akıntısı tedavisi

Yenidoğan ve emzirilen bebeklerin en iyi tedavisi anne sütüdür. Sık sık emzirilerek tedavi edilir. Durumun ağırlaşması veya rahatsızlık verici seviyede ise küçük bebekler doktora götürülmelidir.

Bebeklerde geniz akıntılarının büyük çoğunluğu alerjik nedenler ve üst solunum yollarındaki iltihaplanmalardan kaynaklanır. Mukusun inceltilmesi ve giderilmesi hırıltılı dönemde bebeğin rahat nefes alması açısından önemlidir.

Bebeklerde geniz akıntısı belirtileri

Bebeklerde geniz akıntısı ve balgam

Bebeklerde geniz akıntısının en önemli belirtisi sürekli öküsürüktür. Akıntıların ve biriken balgamlar öksürmeye sebep olur. Öksürük bu durumlarda boğazda tahriş gibi sorunlarda yarabileceğinden bebeğin kustuğu durumlarda bu tahrişin meydana getirdiği kan lekelenmeleri görülebilir.

Bebeklerde geniz akıntısı sonucu şu durumlar oluşabilir;

 1. Nefes güçlüğü, nefes darlığı,
 2. Sesinde kısılma, hırıltı,
 3. Yutkunamama ve doğal olarak iştahsızlık,
 4. Burunda akıntı sürekliliği,
 5. Nefes zorluğu sonucu emmeyi aralıklı yapıyor olması (emerken bırakıp ara vererek tekrar emmesi)
 6. Sinirli davranışlar ve huzursuzluk,
 7. Beslenmenin azlığı sonucunda halsizlik.

Bebeklerde geniz akıntısı nedenleri

Burunda oluşan birikimler burun boşlukları ve sinüslerdeki mukus arıtışı ile boşaltılamaz bunlar şunlardan meydana gelir;

 • Tozlar, polenler, hayvan tüyler, sigara dumanı ve bazı gıdalar yüzünden alerji durumlarına karşı vücut tepki gösterir. Mukusta artış ve kalınlaşmalar meydana gelerek geniz akıntıları yapar.
 • Solunum yolu, kronik akciğer ve astım gibi iltihap oluşumları solunum yollarında daralma meydana getirir. Bu durumlarda mukus fazlalığı oluşarak bebek ve çocuklarda geniz akıntılarının çoğalmasına neden olabilir.
 • Soğuk algınlığı gibi çeşitli nedenlerden kaynaklı grip gibi hastalıklar yüzünden üst solunum yollarında iltihaplar, sinüslerde iltihap yapabilir. Geniz akıntılarına sebep olurlar.
 • Kulaklarda oluşan iltihaplarda geniz akıntıları yapabilir.

Bu nedenlere ek olarak şunlarda sıralanabilir;

 • Parfüm, egzost dumanları, siğara dumanların tahrişi sonucu geniz akıntıları olabilir.
 • Buruna giren yabancı cisimler sonucu geniz akıntıları oluşabilir.
 • Kuru havalar veya bebek odasının kuru kalması tahrişteki etkiyi arttırır.

Yeni doğan bebeklerde geniz akıntısı, yeni doğanda geniz hırıltısı

Yeni doğan bebekler için emzirmek önemlidir. Bağışıklık sistemi emzirme yolu ile güçlenerek mukus incelmesi ve nemli ortam oluşturacağından sık sık bebek emzirilmelidir.

Katı gıda kullanan bebeklerde su fazlalaştırılmalıdır.

Nemlendirilen odanın kuru kalmaması ve çok sıcak olmaması gerekmektedir. Nem dengesi bebeğin nefes alışını rahatlatacaktır.

Bebeklerde geniz akıntısı nasıl geçirilir

Bir aczaneden burun aspiratörü alarak bebeğin burnundaki biriken mukus temizlenebilir. Geniz akıntısına neden olan mukusu alırsanız bebek rahatlayacaktır. Yine eczanelerden tuzlu su alarak bebeğin burnuna sıkmanız yumuşama yaparak birikimi atmasında yardımcı olacaktır. Akıntı başladığında aspiratör rahatça mukusu temizleyebilir.

Bebeklerde geniz akıntısına doğal çözüm

2 yaş altındaki bebeklerde okaliptüs yağı kullanılmamalıdır. Bu yağı 2 yaş bebek üzerinde kullanacaksanız güçlü etkisi olduğunu bilmelisiniz. Buhar makinesi veya kaynamış su içerisine 3-5 damla damlatarak nefes yolu ile almasını sağlayabilirsiniz. Aksi durumlarda ciltte sorunlar yaratabilir.

Nane kullanarak nefes yollarını açabilirsiniz. Naneyi sıcak su buharı ile birlikte kullanarak burun yolları rahatça açılabilir ve birikimler kolayca çıkarılabilir.

Bebeklerde pamuklu kulak temizleme çubuğu gibi cisimler kullanarak burun temizlemeye çalışırsanız burundaki hassas kılcal damarları zedeleyerek kanamalara sebep olabilirsiniz.

Geniz akıntısı için soğan kullanılabilir. Soğanı soyun ve 4 parça yaparak yastık yanına koyarak nefes yolu ile almasını sağlayabilirsiniz.

Geniz akıntısı için zeytinyağı kullanarak burunu yumuşatabilirsiniz.

Bunlarıda öğrenin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu