Bebek ve Çocuk

Bebeklerde Gaz Yapan Yiyecekler

Bebeklerde Gaz Yapan Yiyecekler

Gaz bebeklerde sık sık görülen problemlerden biridir. Yemek yeme ve sindirme sürecinin sonucu olarak karşımıza çıkan gaz problemi bebeklerde ağrıya ve sancılara neden olur.  Bebekler dış dünyaya uyum sağlarken yemek ve sindirim konusunda birçok yenilikle tanışma fırsatı bulur.

Bebeklerde Gaz Yapan Yiyecekler

Beslenme ve sindirim bebeklere acı veren zorlu bir süreçtir. Bebeklerde gaz sorunu dört aylık olana kadar devam etmektedir. Bebeklerde gaz sorununa neden olan pek çok faktör bulunmaktadır. Annenin tükettiği besinler anne sütü aracılığıyla bebeğe geçer. Anne sütündeki besinler bebeğe gaz yapabilir. Bebekleri beslerken doğru şekilde tutmak önemlidir. Yanlış pozisyonda tutulan bebekler süt emerken hava yutar ve gaz oluşumu meydana gelir.

Anne Sütünde Bebeğe Gaz Yapan Besinler Nelerdir?

Bebeklerde gaz oluşum nedenleri arasında annelerin yanlış bir şekilde beslenmesi bulunmaktadır. Annelerin yanlış beslenme stili yüzünden bebeklerde gaz sancıları oluşabilmektedir. Anne sütünde bebeğe gaz yapan yiyecekler şu şekilde listelenmiştir:

Bakliyatlar

Bakliyatlar arasında fasulye hem çok sevilen hem de çok tüketilen besin kaynaklarından biridir. Bebeğe en çok gaz yapan yiyeceklerden biri de fasulyedir. Mercimek ve fasulyede rafinoz adı verilen şeker bulunmaktadır. Bu madde nedeniyle hem yetişkinlerde hem de bebeklerde gaz problemi yaşanması olağandır.

Lahana

Hem beyaz lahana hem de Brüksel lahanası sülfür açısından zengin yiyeceklerdir. Emzirme döneminde gaz oluşumunu önlemek için lahana çeşitlerini tüketmeye ara vermek gerekir.

Çikolata ve Kahveler

Kafein, gazlı içecekler ve çikolata tüketimi bebeğin sindirim sistemini güçleştiren önemli faktörlerden biridir. Kafein tüketimi çocuğun uyku düzeninin bozulmasına da neden olur.

Süt Ürünleri

İnek sütündeki proteini sindirmek bir hayli zordur. Bu nedenle annelerin emzirme döneminde inek sütü tüketilmesi önerilmez. İnek sütüne alternatif olarak yulaf sütü ya da Hindistan cevizi sütü tüketebilirsiniz.

Baharatlı ve Acı Yiyecekler

Baharatlı yiyecekler ile acı yiyecekler midedeki asit oranını yükseltmektedir. Bu durum anne sütü sayesinde bebeklere geçmekte ve şişkinlik oluşumuna neden olmaktadır. Emzirme döneminde annelerin sos, çeşni ve baharatlı atıştırmalıklardan uzak durması oldukça önemli bir yere sahiptir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu