Bebek ve Çocuk

Bebeklerde elde ve ayakta titreme, neden titrer, titreme nasıl geçer, bebek el ve ayak titremesi

Bebeklerin eli neden titrer, bebeklerin ayakları neden titrer, bebeklerde titreme neden olur?

İster bebeklerin elinde ister ayaklarında titreme olsun endişe veren bir sorundur. Heyecandan, sevinçten veya kan şekeri düşmesi gibi sebeplerden dolayı bebeklerde titreme normal sayılır. Ancak bazı rahatsızlıklar yüzünden bebekte el, ayak, bacak gibi bölgelerde titreme yapabilir. Anlık veya kısa süreli bebekte el titremesi tik gibi istem dışı kas hareketi yüzünden olabilir ama bu titreme 1-2 gün sürüyorsa doktor muayenesi şarttır.

Bebeklerde el ve ayak titremesi neden olur, Bebeklerin eli ayağı neden titrer?

Korkan bebekte el veya ayak titremesi olur mu?

Bebeklerde konuşup derdini anlatabilmek gibi bir kavram olmadığından fiziksel davranışlar sergiler. Çocuklarda olduğu gibi bebeklerde de anne babanın kavga etmesi gibi durumlardan etkilendiği görülür. Eğer bebek bunun gibi sebeplerden dolayı kaygı/endişe haline bürünürse titremeye başlar. Çözümü çocuğua kaygı/tasa yaratacak davranış veya etkenler ortadan kaldırılmalıdır. Konuşturmaya çalışın. Korkmasına neden olabilecek durumları mutlaka ortadan kaldırın.

İlaçlar bebekte titreme yapar mı?

Evet, ilaç kullanan bebeklerde el ve ayak titremesi gibi titremeler yan etki olarak oluşabilir.

Aç kalan bebek titrer mi?

Bebeği değersiz besinlerle besliyorsanız veya öğün geçiştiriyor/atlatıyorsanız bebeğin kan şekerinin düşmesine neden olursunuz. Sonuç olarak el ve ayak titremesi gibi etkiler gösterir. Dikkatli ve besin değeri yüksek gıdalar almasını sağlayın, öğün atlamayın. Eğer beslenme yüzünden titreme olmuyorsa sebebini bulamıyorsanız uzmana gitmelisiniz.

Nescafe, kahve, kafein bebekte titreme yapar mı?

Eğer kafein dozu yüksek içecekleri bebeğe içiriyorsanız bebeğin ellerinde ve ayaklarında titreme ile karşılaşırsınız. Bebekler ve çocuklar yetişkinler gibi kafeine karşı yan etkileri daha fazla görür. Çözümü ise; soda, nescafe, kahve, çay, kafein yerine şekersiz meyve suları içirmelisiniz.

Kası zayıf olan bebeğin elleri ve ayakları titrer mi?

Kaslarda zayıflık veya ypğunluk yüzünden bebekte titreme oluşabilirsiniz. Bu gibi kas sorunları kaynaklı titremelerde egzersiz yapmak, esneme hareketlerine ağırı vermek fayda sağlarken, aşırı yoran hareketlerden kaçınılarak düzenli nefes alarak spor hareketleri yapmasını sağlayın.

Susuz kalan bebek titrer mi?

Suyunu az içen veya susuz kalarak su içme alışkanlığı olmayan bebeklerde elde titreme, ayakta titreme, tik titremesi görülür. Bol su içerek titremelerin önüne geçebilirsiniz.

Bebeklerde titreme hastalık belirtisi mi?

Bazen bebeklerde bir rahatsızlık yüzünden de titremeler olabilir. Ciddi sonuçlara sebep olabilecek bu titremeler için zaman kaybetmeden doktora gitmelisiniz.

Bebek spazmı belirtileri:

Bebeklerde el ve ayak titremesi ile beraber kollarda sorun oluşarak tutamama, sarsıntı, katılaşma ve başı geriye atma durumları varsa bebek spazmı olabilir. Bu tip titreme sık olarak  Uykuda titreme ve uyandığında titreyen bebek olarak kendini gösterirken aynı zamanda gündüz vakitlerinde de olabilir. Tedavisi ve titremenin geçmesi için ilaç tedavisi uygulanır. Beyinde bir hasar oluşturmaması adına zaman keybedilmeden doktora gösterilmelidir.

Troid yüzünden bebekte tireme olur mu?

Hipotiriodi olarak isimlendirilen troid bezi hormanlarındaki sorun yüzünden görevler yerine getirilemez. Titreme ile beraber aynı zamanda yüzde şişlik, iştahsızlık, kabızlık, benekli cilt gibi belirtiler gösterir. Hormon testi yapılarak anlaşılabilir.

Bebeklerde titreme için hangi doktora gidilir, bebeklerde titreme nasıl geçer?

Bebeklerde anlamsız ve sebebi belli olmayan titremeler için çocuk nörolojisi doktoruna gidilir. Gerekli tetkikler yapılarak titremeye sebep olan neden bulnarak titremenin geçmesi için tedaviye başlanır. Korku gibi nedenler yüzünden bebekte titremeler oluştuysa korkuya sebep olan neden ortadan kaldırılarak bebeğin cesaretlendirilmesi durumu kontrol altına alabilir.

Bebeğiniz için bunlarıda öğrenin!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu