Bebek ve Çocuk

Bebeklerde egzamaya ne iyi gelir, bebeklerde egzama kremi

Bebeklerde egzama neden olur, bebeklerde egzama nasıl giderilir?

Bebeklerde egzama olması demek cildinde alerjik bir durum oluşması demektir. Anne sütüyle beslenen bebeklerde 6 ay öncesi koruma egzamanın oluşmasına engel olur ve çok nadir görülür. 6 aydan sonraki 2 yaşına kadar ise daha fazla bebeklerde egzama belirtileri ortaya çıkar. Anne sütü ile beslenenlerde ise oran azdır.

Bebeklerde egzama neden olur?

Bebeklerde egzama görülmesinin bir nedeni de aileden gelen kalıtsal durumdur. Aile bireyleri arasında astım, saman nezlesi veya egzama olanlar varsa bebeklerde de aynı durum oluşması ihtimalleri güçlendirmektedir. Bebeklerde kıyafetler, pudra, kimyasal temizlik ürünler ve bazı yiyecekler yüzünden alerjik durumlar ortaya çıkabilir.

Bebeklerde anne sütü yerine inek sütü ile beslenenlerde gıda alerjileri meydana gelebileceğinden anne sütü erken dönemlerde kesilmemelidir.

Anne sütünden normal katı gıdalara geçişlerde bu durumlar yaşanır, yaşı 5 olmadan da bu durum ortadan kaybolabilir.

Bebeklerde egzama belirtileri, bebeklerde egzama nasıl anlaşılır

Bebeklerde yanaklarda başlayan belirtiler vücudun çeşitli bölgelerine yayılır. Bunları şu şekilde sıralayabiliriz;

 • Ciltte oluşan sebepsiz kızarıklıklar,
 • Kızarıklıkların kabuklanması ve dökülmesi (kahverengi kabuk),
 • Yanaklar (yüz), bacaklar, alın, kulak arkalarında kızarıklıklar oluşması,
 • Kanayan sivilcelerin oluşması,
 • Kaşınma ve yanma hissi,

Not: Bebeklerde bu kızarık alanlar tırnaklarla yolunabilir, tahriş edilebilir. Enfeksiyonu önlemek adına önlemi ve temizliği iyi yapılmalıdır.

Bebeklerde egzama tehlikeli mi?

Egzamalar basit gibi görülebilir ama ileriye dönük çatlaklar, deri kalınlaşmaları gibi durumlara neden olabileceğinden doktora gidilerek gösterilmesinde ve sebebinin teşhis edilerek müdahale edilmesi önemlidir.

Ne zaman doktora gidilir?

 1. Fazlaca cilde yayılan egzamalar, kabuklanması çoğalan egzamanlar,
 2. Sürekli kaşıntıya sebep olan durumlar, yanma hissi doğuran egzamalar,
 3. Enfeksiyon oluşması, akıntılar meydana gelmiş olması,

doktora hemen görünmesi açısından önemlidir.

Bebeklerde egzamaya ne iyi gelirbebeklerde egzama bitkisel tedavisi

Bebeklerde egzama tedavisi nasıl yapılır, bebeklerde egzama gecer mi?

Bebeklerde egzamaların çoğu kendi kendine geçmektedir ancak bebeklerin yarısından fazlasında ilerleyen yıllarda alerjik hastalıklar ve astım gibi oluşumlar gözlenmiştir.

Egzama teşhisi

Egzama için teşhis doktor kontrolü sırasında yapılmaıdır. Doktora gitmeden bebeklerde egzama kremibebeklerde egzamaya zeytinyağı gibi yöntemler bebeğin durumunu zora sokabilir.

Bebeklerde egzama kremi

Antihistamin Kremler egzamalar için kullanılan kremlerdir. Bu kremler hastalığın egzama oluşunun belirlenmesinin ardından kullanılabilir.

Bebeklerde egzama için antibiyotik

Bebeklerde egzama için ilaç kullanımı ancak doktor tarafından uygun görüldüğünde kullanılır. Eğer enfeksiyon durumu oluşmuşsa antibiyotik verilebilir. Kaşıntılı durumlarda kaşıntı ilaçları yine doktor tarafından reçete edilecek ilaçlardır.

Not: Az rastlanan durumlarda bebeğinize o gün hangi yiyecekleri verdiğinizi kontrol edin ve yine aynı yiyeceğin alerji yapıp yapmadığını daha kolay anlayabilirsiniz.

Bebeklerde egzama olmaması için nelere dikkat edilmelidir?

Bebeklerde egzama oluşunu önlemek ve egzamanın ilerlemesini durdurmak için şunları yapın;

 1. Egzamalı bölgeleri sabunla yıkamayın. Fazla su bölgeye sürülmemelidir. Ciltte kuruma meydana getirebilirsiniz. Egzamalı bebeklerde saçlar şampuan yerine sabunla yıkanmalıdır.
 2. Banyo sonrası bölgeye krem ve bebek yağı sürmek rahatlatır. Nemlendiriciler banyodan hemen sonra uygulanmalıdır.
 3. Bebeklerin bu rahatsızlıklarının olduğu dönemlerde tırnak bakımlarına biraz daha fazla dikkat etmelisiniz. Kaşıyarak enfeksiyona sebebiyet verebilir. Bebeği uyuturken eldiven kullanabilirsiniz.
 4. Çok sıcak veya çok soğuk havalar egzamayı azdıracağından dikkatli olunmalıdır. Odasının nemli kalması önemlidir. Buhar makinesi veya buharlı su kaynatarak oda nemini koruyabilirsiniz.
 5. Tuzlu ter egzamayı çoğaltabilir. Çok sıkı giyindirip odası yüksek ısıda tutulmamalıdır.
 6. Kıyafetlerin tahriş ve kaşıntı yapmayacak türde pijama gibi rahat giyinmesine özen gösterin.
 7. Evinizde hayvan besliyorsanız bebeğe vereceği olumsuz etkiler yüzünden dikkatli olmalısınız. Polenler ve tozlara karşı dikkatli olarak kullandığınız deterjanında alerjik durumu tetikleyebileceğini unutmayınız.

Bunlarıda öğrenin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu