Ana sayfa » Bebek ve Çocuk » Bebeklerde Düzenli Beslenme ve İyi Uykunun Büyümeye Etkisi

Bebeklerde Düzenli Beslenme ve İyi Uykunun Büyümeye Etkisi

Bebeklerde, düzenli beslenme ve iyi bir uyku, onların gelişimi için en önemli iki unsur olarak sayılmaktadır. Anne ve babaların en çok zorlandıkları konuların en başında gelen gece uykusu, ailelerin çoğu zaman kabusu olarak sürmektedir. Ama iyi bir gece uykusu uyuyan bebeklerde çok ciddi gelişim görüldüğü uzmanlar tarafından tespit edilmiştir. Aynı zamanda da bebeklerin düzenli olarak beslenmesi yine gelişim ve büyümelerinde etkili olmaktadır.
Bebeklerde bulunan büyüme hormonu çoğu zaman gece uyunan derin uykularda salgılanmaktadır. Uykusunu güzel bir şekilde alamayan bebeklerde; huzursuz bir şekilde uyanma, oyun oynamama isteği, etrafında bulunan kişilere karşı agresiflik, herhangi bir şeye karşı yoğunlaşmada zorluk çekme ve çevresindeki bulunan eşyaları kırma gibi davranışlar görülebilmektedir. Bebeğin altıncı ayından itibaren ihtiyaç duyduğu bütün besinleri, içeriğinde bulunan kalsiyum, çinko ve demir gibi birçok mineraller ve vitaminler ile karşılayan tahıllı kaşık mamaları, ailelerin en büyük desteği konumundadırlar. Bu sayede de bebeğin daha rahat bir uyku uyuması sağlanmaktadır.

Bebeklerde Düzenli Beslenme ve İyi Uykunun Büyümeye Etkisi

Bebeklerde Büyüme Hormonu Gece Uykusunda Salgılanmaktadır
Bebeklerde iyi uyku, sağlıklı ve zinde bir beyin ve dinç bir beden için en temel ihtiyaçlardan birisidir. Özellikle yeni doğan bebeklerde günde ortalama 15 ile 20 saat arası uyku uyumaları uzmanlar tarafından önerilmektedir. Üçüncü aydan itibaren 15 saat uyku yeterli olmaktadır ve aylar geçtikçe bu süre giderek kısalmaktadır. Bebeklerde büyüme hormonu, genel olarak gece uykusunda salgılanmaktadır. Eğer bebek, uyku problemi yaşıyor ise bu hormonun salgılanması sekteye uğramaktadır.

Bebeklerde, altıncı aydan itibaren ise bebeğin alması gereken gıdalar düzenli olarak sağlamalıdır. Bunun sebebi ise, düzenli olarak beslenen bebeklerde, çok kaliteli ve sağlıklı bir şekilde gece uykusu uyudukları görülmüştür.

Bebeklerde Düzenli Beslenme ve İyi Uykunun Büyümeye Etkisi

Bebeklerin Yiyebileceği Tahıllar

Bebeklerin ve küçük çocukların sindirim sistemleri, yetişkin kişilere göre daha hassas olduğundan dolayı tahıl içeren gıdalardan maksimum faydayı sağlayamamaktadırlar. Bu tip durumlarda ise devreye tahıllı kaşık mamaları girmektedir. Bu kaşık mamalarında bulunan vitamin ve mineraller sayesinde bebekler, tahıllardan maksimum faydayı sağlamaktadırlar. Özellikle bu tahıllı kaşık mamalarını, bebeklerin dördüncü ayından itibaren kullanılması önerilmektedir. Ayrıca tahıllı kaşık mamalarının lif oranları yüksek olduğu için çok doyurucu özelliği de bulunmaktadır.

] }
Henüz Yorum Yok