Bebek ve Çocuk

Bebeklerde düz kafa düzelir mi, bebeklerde sivri kafa nasıl düzelir, ne yapılmalı?

Bebeklerde kafa yamukluğu, bebeklerde kafa düzlüğü, sivirliği nasıl geçer, ne yapılır?

Bebeğimin kafasında yamukluk var, düzlük veya sivrilik var diyebilirsiniz. Bebeklerin kafasındaki bu şekil bozuklukları yeni doğanlarda ve bebeklerde sıkça görülür. Bazı sebeplerden dolayı gelişmekte olan kafasının şeklinin bozulmasına neden olabilir. Böyle durumlar için bu yazımızda kısaca bilgi özetine ulaşarak atılması gereken adımlar hakkında bilgiler alabilirsiniz. 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7 aylık bebeklerde kafasındaki yapı bozukluğu olabilir.

Bebeklerde kafa yamukluğunun geçmesi için ne yapılır?

Bebeklerde çokça kafa eğriliği yani yamukluğuna sebep olan aynı pozisyonda yatırmak, sırt üstü yatırmak, boyu eğriliği ve D vimini eksikliğinden kaynaklı olarak kafada yamulma meydana getiren etkenlerdendir.

Bebeklerde sağa veya sola doğru kafa yamukluğu olabilir ancak ilerleyen zamanlarda çoğu bebekte düzelir. Böyle durumlarda bebekler için doktorlar D vitamini 3 damla verilmeye devam edilir. Vitiminin verilmesinde amaç ise kemik sağlığı açısından önemlidir. Bebeklerde 1 yaşına gelindiğinde bu yamukluklar büyük oranda geçmiş olur.

Bebeğin kafasında biraz içe doğru çöküklük gibi kafa yapısında şekil bozukluğu olabilir. Böyle durumlar bebek büyümeye devam ettikçe kendiliğinden düzelir.

Yatış şekline bağlı olarak kafa bozukluğu çok görülmez. Kafasındaki yamukluk veya şeklin bozukluğu belirgin bir seviyeye ulaştığında bebekte raşitizm rahatsızlığı değerlendirilir. Eğer bu hastalık varsa tedavisi yaparak bebeğin kafa yapısı düzeltilir. Doktor muayenesi gerektiren bir durumdur.

Bebeklerde kafa kemiklerinin henüz kaynamaması ile bu tip sorunlar küçük bebeklerde görülmektedir. Düzelmesine yardımcı olmak için yan yatma yastıkları bulunur. Bu yastıklar bebeğin kafasının eğri olan tarafında yatması sağlanırsa daha hızlı düzelme sağlanabilir.

Bebeklerde kafa yamukluğu nedenleri arasında;

kafa kemikleri, başı, arada olan fontoneller gibi sebepler ve yatma bozukluğuna dayalı etkenler kafanın şekil yapısında yamuklaşma, düzleşme, sivrileşme gibi durumlar yapabilir. Zamanla kafa yamukluğu geçer.

Not: Bu alanda yazılanlar sadece bilgi amacı taşır. Kafa yamukluğu için yatma pozisyonları, kullanıcak vitaminsel ilaçlar veya kafa egzersizleri için mutlaka doktor onayı alınmalıdır. Doktorunuza sormadan özellikle bebekler için ilaç kullanmayın. Bebeklerde kafa yamukluğu sıkça yaşanır ve bu bozukluk zamanla kendiliğinden düzelir.

Bebekler için diğer bilgiler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu