Bebek ve Çocuk

Bebeklerde Duygusal Zeka Gelişimi

Bebeklerde Duygusal Zeka Gelişimi

Duygusal zeka, doğuştan gelmeyen, sonradan öğrenilen ve gelişebilen bir yapıya sahiptir. Doğduğu andan itibaren bebeklerde duygusal zeka da ortaya çıkar ve gelişime açık bir şekilde yerini korur.

Duygusal zeka ilk olarak anne-bebek bağının en kuvvetli yaşandığı emzirme zamanında ortaya çıkar. Annesinden güven ve sevgiyi emerken alan bebek, duyguları anlama ve gösterme yetisine sahip olmasa da içten içe duygusal zeka gelişimi sağlanabilmektedir.

Bebeklerde Duygusal Zeka Gelişimi

Duygusal zekanın varlığı ve gelişimi göz ardı edilmemelidir. Duygusal zeka geriliği bebeklikte, çocuklukta hatta yetişkinlikte başarısızlığa, güven kaybına ve özgüven eksikliğine yol açabilecek ciddi bir durumdur.

Duygusal Zeka Gelişiminin Temeli Anne-Baba Tarafından Atılır

Çocukların duygularının bir kısmı doğuştan gelirken, büyük bir kısmı ise 2 yaş sonrasından itibaren deneyimlerle öğrenilir. Zihinsel gelişimle birlikte duygusal zeka gelişimi konusuna da gerekli özenin verilmesi gerekmektedir.

Anne babalara çocukların duygularını tanıma ve geliştirme konusunda oldukça önemli görevler düşmektedir. Onlara sevgiyle birlikte sonradan öğrenildiği kabul gören kıskançlık, suçluluk, utanç gibi duyguları tanıma ve yönetme yetilerini kazandırmakla yükümlüdürler.

Anne babalar, okul öncesi duygusal zeka etkinlikleri ile ilgili konunun uzmanlarından destek alarak, bilinçli bir şekilde çocukların bu yöndeki gelişimlerini yönlendirmelidirler. Aksi durumda çocukların ilerleyen yaşlarında başarısızlık oranlarında artış ve özgüven eksikliği söz konusu olabilecektir.

Duygusal Zeka Gelişiminde Yapılması Gerekenler

Öncelikle evde anne babalar tarafından ilerleyen zamanlarda ise eğitimciler tarafından çocukların duygusal zeka gelişimleri önemsenmeli ve yapılması gerekenler göz ardı edilmemelidir. Her çocukta farklı cevaplar vermesine rağmen, duygusal zekayı geliştirmenin yolları ana hatlarıyla her çocuğa aynı şekilde uygulanabilmektedir.

Çocuğunuzu sadece kulağınızla değil duygularınızla da dinleyin. Duygularınızla verdiğiniz tepkiler, zamanla çocuk tarafından öğrenilecektir. Öfke veya korku nöbetlerinde sakinliğiniz koruyarak, bu durumun nedenleri ile ilgili sohbet ederek durumun normalliğini anlatın.

Mimiklerle ya da hareketlerle anlatabildiği duygularını sözle de ifade edebilmesi için ona yardımcı olun. Olumlu duygularda olduğu gibi olumsuz duygularda da onu anladığınızı ve yanında olduğunuzu belirtin. Eleştirel olmak yerine anlayışlı olmaya çalışın. Sizin duygularınızı anlamasına ve bilmesine izin verin, onunla paylaşın.

Çocuğunuzla Birlikte Siz de Kendinizi Geliştirin

Herkesin duygusal zekası farklı derecelerde ve farklı içeriklerdedir. Yaşanmışlıklardan öğrenilen duygusal zeka, hayatların değişkenliğiyle birlikte değişim ve gelişim gösterir. Kişinin yaşı kaç olursa olsun, yaşanmışlığı devam ettiği sürece duygusal zekası da gelişmeye devam edecektir.

Çocuklara yönelik uzmanlar tarafından hazırlanmış olan duygusal zekayı geliştiren kitaplar, yetişkinlerin de bu konudaki eksikliklerini ve geride kalmış duygularını ortaya çıkaracak içerikler taşıyan kitaplar ve yayımlarla kişilerin yanında olmaktadırlar.

Her yaşta ve her yaşantıda duygusal zekanın gelişimi devam etmektedir ve kişi hem kendisi hem de çocuğu için bu konuda değişime ve gelişime açık olmalıdır. Çocuğuyla birlikte anne babalar da kendi duygusal zekalarının gelişimini sağlamaya devam etmelidir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu