Bebek ve Çocuk

Bebeklerde doğum lekesi ne zaman geçer, doğum lekesi neden olur, doğum lekesi nasıl geçer bitkisel

Bebeklerde doğum lekesi, doğum lekesi neden olur, doğum lekesi nasıl geçer?

Doğum lekesi nedir? Lekeler bebekte doğumla beraber veya bebek doğduktan sonra oluşan cildin, yüzünde, kafasındaki lekelere denir. Lekeler şeklinde oluşan bu cilt sorunlarının nedeni ise; cildin pşgment hücrelerindeki veya damarların çoğalması ve kan damalarlarındaki genişleme ile meydana gelir. Damar sorunu yüzünden olan doğum leklerine ise vasküler leke, ciltteki pigmenlerin çoğalması sonucu meydana gelen lekelere ise pigmente lekeler denir.

Damalarlar yüzünden olan doğum lekeleri kırmızı renk, pigment sebebiyle oluşan doğum lekeleri ise koyu mor, siyah, kahverengi gibi çeşitli renk tonlarında görülebilir.

Bebeklerde doğum lekesi neden olur?

Doğum lekeleri için kesin şundan dolayı meydana gelir denilecebilecek bir sebep yoktur. Lekelerin oluşmasına hücrelerin gelişim ve yerleşimi ile alakalı kontrolün sağlandığı faktörlerde bir bozukluk, dengesizlik gibi neticelerle meydana geldiği düşünülmektedir.

Doğum lekesi çeşitleri nelerdir?

Doğum lekesi çeşitlerini şu şekilde sıralayabiliriz;

1-Pigment yüzünden olanlar

2-Vasküler lekeler

Şu şekilde açıklayabiliriz;

1-Damar yüzünden meydana gelenler:

Genellikle doğumla beraber görülen lekelerdir. Benler, sütlü kahve rengi, mongol lekesidir. Bu lekeler bebeğin genelde başında veya boyun bölgesinde daha fazla görülebileceği gibi hemen her deri tabakası üzerinde de olabilir. Mor, kırmızı veya pembe olabilir. 1000 çocukta sadece 3 tanesinde görülen bu lekeler derinin üzerinde kabartı şeklinde de olabilir.

2-Çilek lekesi

Damarsal lekelerden olan çilek lekesi sıkça görülür. Doğudan 15-35 gün sonra meydana gelebilir. Sabit kalma ihtimalleri olduğu kadar büyüme ihtimalleri de vardır. bebek 1 yaşına kadar lekesinde büyümler olabilir. Kırmızı, mor, pembe renklerde olabilir. Bebeğin neresinde olduğu önemlidir. Omurga, solunum orgnı ve göz çevresinde ise önemsenmelidir. Geçmeyen benler olarak sınıflandırılır.

Doğum lekesi geçer mi, Doğum izi kalır mı, Bebekte benler geçer mi?

Porto şarap lekesi yaşla beraber geçmez. Bu lekeler daha koyu renk olabilir, büyüyebilir hatta deride kabarık hale gelebilir. Yani bebek bu lekeyi ömrü boyunca taşır.

Diğer lekelerde ise bebek yaşına girerken gerilemeler olur. İlk yıl büyüyen bu lekeler 2. yıl gerilemeye daha sonraki yıllarda ise kaybolmaya veya tamamen geçer. 10 bebekten 8’inde geçerken 2’sinde kalır. Bazense küçük oranda izler bıraktığı da görülür.

Doğum lekesi nasıl geçer, doğum izi nasıl gider?

Doğum lekeleri lazer ile tedavi edilebilir. Pulse dye lazer tedavisi en sık kullanılan türdür. Bu tedavi yapıldıktan sonra 2 hafta kadar morluk oluşmasıdır. 2 hafta sonra lazerin meydana getirdiği morluk gider.

Doğum lekesi için lazer tedavilerinden 2. ve 3. seçenekler ise; ktp lazer ve IPA ışık lazer tedavileridir.

Eğer kalın damarsal sebepli lekeler mevcutsa Ndiac lazer tedavisi yapılabilir. Doğum lekesi geçirmek için bu 4 yöntem uygun olanladır. En doğru kararı bebek incelendikten sonra doktor verir.

Doğum lekesi tedavisi nasıl yapılır?

Doğum lekesi tedavisi sıklıkla 1.5 ay aralıkla yapılır ve en düşük 6 sefer uygulanır. Yüzdeki doğum lekeleri vücuttan daha kolay sonuç verir. Leke çok koyu renk ise açık renk lekelere göre daha zor giderilir. Yaş genç olduğunda başarı oranı daha da yükselir.

Şarap lekesi, somon çilek lekesi, hemanjiyom, leylek ısırığı ve melek öpücüğü

Bu lekeler bebekte sık görülenlerdir. En fazla alın, kaş arası, göz kapakları ve ense kısmında olur. İyi huylu olan lekeler damar genişliğine göre renklerde değişiklik olur. Somon rengindedir. Genelde küçük boyutlarda olur ve kendi kendine geçer. Ense kısmındakiler kalıcı olabiliyor ama çocuklara zarar vermiyor.

Şarap lekesi en fazla yüzde olmaktadır. Bu ikisi arasında ise şarap lekesinin daha büyük boyutta olduğu farkı görülüyor. Şarap lekeleri kalıcıdır, zarar vermez ama bazen hastalıklarla da ilişiği olabiliyor.

Aşağıdaki bilgilerde faydalı

Global

Araştırmacı ve yazar. Sağlık gündemini takip ederek hastalıklar ve tedavi yöntemleri ve alternatif tıp alanında detaylı bilgi paylaşımı sunmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu