Bebek ve Çocuk

Bebeklerde diş çıkarma ağrısına ne iyi gelir, ne kadar sürer, diş çıkaran bebek için ne yapılmalı

Bebeklerde diş çıkarma dönemi

Bebeklerde diş çıkarma dönemlerinde ne yaşayacaksınız, ateşlenme, ağlama, diş jelleri, diş eti kaşınmaları, bebeğin huzursuzluğu ve dişlerin çıkarma sıraları, bebeklerde ilk hangi dişler çıkar, diş çıkarma ne zaman tamamlanır hakkında tüm sorularınıza yanıt bulabilirsiniz.

Bebeklerde diş çıkarma belirtileri ne zaman başlar?

Bebeklerde ilk dişini çıkarmaya başladığını en kolay kaşınan dişinden anlayabilirsiniz. Diş etlerinde oluşan bu kaşıntı ve kızarıklıklar şişmeye ve salya akmasına neden olur. Bebekte bu belirtiler yaşanıyor ve bebek ağzına hemen herşeyi sokmaya hatta ağzına ezip çiğnemeye uğraşabilir. Huzursuzdur ve sizden ilgi görmesine karşın sanki derdi başka ruh haline bürünür.

Bebeklerde ilk dişlerde yine uykusuz geceler ve iştahsızlık sizi bekliyor olacaktır. Ateşlenme ve halsizliğine karşı hazırlıklı olun.

Bebeklerde ilk diş ne zaman çıkar?

İlk dişlerin çıkması zorluklarında yaşanacağı bir dönemdir. Katı gıdalara başlayana kadar bebekler dişe ihtiyaç duymaz. Dişli doğsalardı eğer annelerin hemen hepsinde meme ucu yaraları ve ısırıkları olurdu.

Bebeklerde değişen bir diş çıkarma süreci yaşanır. Bebekler en erken 5 aylıkken en uzun 10 aylıken diş çıkarmaya başlar. Bebek gelişimine göre bu süreç değiştiğinden tam olarak şu tarihte veya şu ayda diş çıkarır diyemeyiz.

Bebeklerde ilk hangi diş çıkar, diş çıkarma sırası nasıldır?, Bebeklerde diş çıkarma ne kadar sürer

Bebeklerde ilk diş ve ardından takip eden çıkacak olan dişlerin sıralaması şu şekildedir; bebeklerde ilk çıkan dişer ön tarafta ve alt damata olan olan iki diştir. Ardından bebek üst dişleri yani ön üst damaktan 2 diş çıkar. Sırasıysa üst yan dişler ve köpek dişeri çıkar. Son olarak alt yan dişler ve köpek dişleri oluşur. 1 yaşı ile 1.5 yaş arasında ilk azı dişleri, 2 yaşından sonra ise 2. azı dişleri çıkar. Toplamda ise 20 tane süt diş çıkar.

Bebeklerde diş çıkarma süresinin tamamlanması ise; 2,5- 3 yaş civarında tamamlanır.

Diş çıkaran bebek için ne yapılmalı?

Bebek gelişim dönemleri arasında diş çıkarma dönemi yaşanacak bir evredir. Diş çıkaran bebeğin huzursuzluğu ve diş kaşıntıları adına rahatlatıcı uygulamalar yapmak bebeğin macerasındaki sıkıntıları hafifletmeye yarayabilir.

Bebekler diş çıkarırken;

  • Kaşıntıları için sebze ve meyve vererek yardım edin.
  • Dişlerine masaj yapın.
  • Diş kaşıyıcıları buzdolabıda bekleterek bebeğe verip yardım edebilirsiniz.
  • Jeller kullanabilirsiniz.
  • Huzursuzluk ve yaşanan sorunlar için parasetamol olan ilaçlardan doktor izni ile kullanılabilir.

Bebeklerde dişlerin geç çıkması, bebek diş çıkarması neden gecikir?

Bazı sebeplerden dolayı bebeklerde dişlerin geç çıkması, geç tamamlanması görülebilir. Şu şekilde bazı nedenler sıralayabiliriz;

*Genetik sebeplerden, D vitamin eksikliği, hormonel sorunlar. (Doktorun kontrolü sağlanmalıdır.)

**Diş etlerindeki kalınlık,

**Bebek kemik yaşı ile alakalı olarak kişisel sebeplerden bu gecikmeler yaşanabilir.

Bebeklerde diş kaşıyıcı yerine ne kullanılabilir? Diş jeli kullanımı

Dişi kaşınan bebeğe diş kaşıyıcı verilebilir ancak bu sizi rahatsız ediyor ve bebeğinizin ağzına plastik kimyasal ürünlerden sokmak istemiyorsanız, bebeğin ağzında geveleyebileceği dolapta soğutulmuş meyve parçaları, püreler verilebilir. (Buz gibi dondurulmuşlardan bahsetmiyoruz. Bebek ağzına soğuk hissi verecek kadar olması yeterli. Soğuk olması bölgede rahatlama yapar.) Havuç, salatalık, elma gibi yiyecekler verilebilir.

Bebek diş bakımı için jeller an çok tercih edilenlerdir. Diş jelleri hem kaşıntıyı geçirir hem de bebeğin uyku sorunlarını gidermek adına fayda sağlar.

Bu jelleri bebek yutabilir. Jel kullanırken, alkol olmayan, hyalunorik asitli olanlardan tercih edin.

Bebeklere diş çıkarma masajı nasıl yapılır?

Anne veya baba ellerini bol suda güzelce yıkayıp kuruladıktan sonra dişin çıkacağı kızarmış bölgeye parmak uçlarınızla kanın dolaşım hızını arttırarak masaj yapabilirsiniz. Az bastırın. Bebekte kaşıntıya iyi gelecek rahatlayacaktır.

Bebekler için faydalı bağlantılar

Global

Araştırmacı ve yazar. Sağlık gündemini takip ederek hastalıklar ve tedavi yöntemleri ve alternatif tıp alanında detaylı bilgi paylaşımı sunmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu