Bebek ve Çocuk

Bebeklerde diş ağrısına bitkisel çözüm, bebeklerde diş ağrısı nasıl geçer?

Bebeklerde diş ağrısının geçmesi için ne yapılır, bitkisel tedavi yöntemleri

Bu yazımızda bebeklerdeki diş ağrısı yani bebeklerin diş çıkarma aşamasındaki ağrıları anlatacağız. Bebeğine göre değişin diş çıkarma ağrıları olur. Bu ağrılar kimi bebekte acı sızı olmadan kolayca çıkarken kimi bebekte ise diş çıkarma dönemleri huzursuzluk ve ağrılarla olur. Bebeklerin diş çıkarma ayları 5 ile 10. ay arasında gerçekleşir. Sık olarak 6 ve 7. aylarda çıkar. Dişler ilk çıkmaya başladığında kaşıntı, kızarıklık, şişme ve ağrıyan yanaklarla bolca salyalanma dönemleridir. Huzursuz bir bebek, ateşlenen ve iştahı kesilen bir çocuk haline dönüşebilir.

Aşağıda bu diş çıkarma aşamalarında ağrıların azalmasına yöntelik bitkisel ve çeşitli ağrı kesici/giderici yöntemlere yer verdik. Bu yöntemleri kullanmadan önce doktorunuza danışınız.

Bebeklerde diş ağrısı nasıl geçerbebeklerde diş ağrisina bitkisel çözüm

1-Diş ağrısını geçirmek için badem özü

Suyun içerisine 1-2 damla karıştırılarak bebekte diş çıkaran damağa parmak ucu ile sürülür. Acıyı ve ağrıyı azaltmak için etkilidir. Masaj yapar gibi temiz bir parmakla uygulanır.

2-Diş ağrısını gidermek için zencefil

Soyacağınız bir parça zencefilin köküyle bebeğin diş eti bölgesine 3 dakika kadar sürerek kullanabilirsiniz. Düzenli şekilde uygulamak fayda sağlayacaktır.

3-Diş ağrısı için nuk, wee, gibi diş kaşıyıcı

Diş kaşıyıcılar düşlerin çıkarken bu kaşıntılı dönemlerinde en iyi arkadaşlarıdır. Çünkü bebek diş kaşıyıcısını ısırınca rahatlar. Buzdolabından çıkarılarak bebeğin ağzına verilir. Tatlandırıcı sürmeyin.

4-Diş ağrısına buz

Bebeğinizin biberon ucunu soğutarak veya biberon içerisine buz koyarak biberon ucundaki mememin soğumasını sağlayabilirsiniz. Buzlu olan meme ucunu bebeğin ağzına verip ısırtarak rahatlamasını sağlarsınız.

5-Diş ağrısına çözüm için bisküvi

Diş ağrısını geçirmek için kullanılan bu yöntem bebeğin karnını doyurmak için değildir. Kartı ve şeker olmayan bisküviyi bebeğe çiğneterek rahatlama sağlayabilirsiniz.

6-Diş ağrısına çözüm için vanilyalı masaj

Vanilya özünü (alkolsüz) parmak ucunuzla bebeğin kızaran diş bölgesine sürerek masaj yapın. Ağrıma oldukça tekrar edebilirsiniz.

7-Diş ağrısına çözüm olarak karanfil

Kuru aranfili blenderden geçirip toz yapmalısınız. Toz olduktan sonra suyla macun yapın. Şişen diş eti tarafında ovalama yöntemiyle uygulayabilirsiniz.

8-Diş ağrısına soğuk çatal, kaşık

Bebekte ağrıyı gidermek için kaşık buzlukta tutulur veya çatal. Soğuduğunda kaşığın ucu veya çatalın sapı ile bebeğin ağrılı etine hafif baskıyla ovalayın bebek rahatlar.

9-Diş ağrısına soğuk meyve

Dişinde ağrı olan bebeğin dolaptan çıkarılan elma, kavun, salatalık gibi soğuk meyvelerden kemirmesi diş etinde rahatlama yapacaktır.

10-Diş ağrısı için zeytinyağı

Dişin kolay çıkması ve ağrıyan etin rahatlaması açısından zeytinyağı ile diş bölgesi ovulur. Salyalanma içinde ayrıca faydalıdır.

11-Diş ağrısı için arpa suyu

Suya arpa atarak yaklaşık 40-45 dakika kaynatın. Süzün ve soğutun. Ağrı olduğunda bebeğe azar azar içirilerek rahatlama sağlar. Arpa suyunda anti inflamatuar bulunur.

12-Diş ağrısı için papatya çayı

Papatya çayı bebeğe içirilmek için hazırlanır gibi 1 tatlı kaşığı 1 bardak suyu ile kaynatıp demleyin ama içirmeyin. Buz kalıbına koyun ve dondurun. Ağrı ve huzursuzluk olduğunda pamuklu bez içine alarak ağrıyan bölgeyi ovalayarak masaj yapın

13-Bebeklerde diş ağrısı için ilaç, calpol, ağrı kesici

Bebeklerde diş ağrısı için ilaçlar doktor onayı ile alınmalıdır. İlaç kullanımlarında hyland tablet faydalıdır. Ayrıca jel türü de bulunmaktadır. Yine eczanelerde satılan jellerden alabilirsiniz.

14-Bebeklerde diş ağrısı için bitkisel karışım

Gereken malzemeler ve hazırlanışı;

1 bardak su, 75 gram zeytinyağı, 25 gram anason. Malzemeler karıştırılıp suyu kaybolana kadar kaynatılır. Süzülerek ılıklaştığında bebeğin damaklarına sürüler uygulanır. Ağrıları ve dişin çıkmasını hızlandırır.

Bebekler için faydalı bağlantılar

Global

Araştırmacı ve yazar. Sağlık gündemini takip ederek hastalıklar ve tedavi yöntemleri ve alternatif tıp alanında detaylı bilgi paylaşımı sunmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu