Bebek ve Çocuk

Bebeklerde d vitaminine ne zaman başlanır, yeni doğanlara d vitamini hangi ayda verilir?

Bebeklerde d vitaminine ne zaman başlanır, yeni doğanlara d vitamini nasıl verilir?

Bebeklere D vitaminine başlamak için bir zaman dilimi beklemeye gerek yoktur. Bebek doğduktan 1 hafta sonra başlanarak 1 yaşına kadar D vitamini verilir. 3 yaşına kadar da verilmesi faydalıdır. Bebeklerde d vitamin eksikliğinde bebeğin başını tutuşunda zorlanma, oturma ve emekleme zorlanmaları, kemik yapısındaki bozukluk, kaslarda güçsüzlük gibi sorunlar yaşamamak adına bebeğinize günlük 400 ünite yani günde 3 damla bu vitaminde verilir. Ne zaman başlanır diyorsanızda bebek doğduktan hemen 1-2 hafta içinde başlanır.

Türkiye’de D vitamini eksikliği sıkça yaşanmaktadır.  Bu vitamin ince bağırsakların kalsiyumun emilimine yardım ederek kemik ve dişlerde kalsiyumun kalması sağlanır.

Emziren anneler D vitamini vermeli mi? Anne sütünde d vitamini var mı?

Aklınızda yeni doğan bebekler yani emen bebeklerde d vitamini vermeye gerek var mı yani anne sütünde d vitamini bulunur mu sorusu gelebilir. Anne sütü içerisinde d vitamini bulunur bu miktar; 1 litrede 12-60 IU oranındadır. Anca bu miktar bebeğe yetmez. Bebeklerin 400 IU kadar vitamin ihtiyacı olduğundan güneş ışınlarından faydalanılmalı ve bebeğe D vitamini damla ile takviye edilmelidir.

Bebeklerde d vitamini eksikliği neden ortaya çıkar, sebebi nedir?

  1. Çoğu anne bebeğini kış aylarında dışarı çıkarmaz. Doğal olarak bebek güneş ışığından/ışınlarından faydalanamaz.
  2. Beslenme yetersizliği ayrıca bir nedendir.
  3. Güneş ışınlarını önleyen bebek giyim şekli.
  4. Prematüre doğumlarda d vitamin eksikliği olur.
  5. Bebeklerde uzun süreli anne sütünün alınmaması
  6. Güneş ışığının yeterince bebeğe aldırılmaması

gibi sebeplerden dolayı bebeklerde d vitamini eksikliği görülür.

 D vitamin testi nasıl yapılır?

Bebeklere d vitamin eksikliğini ölçmek için test yapılmasına gerek duyulmaz. Bebek doğduktan sonra d vitamin takviyesine başlanır. Bebeklerin 1 yaşına kadar yeteri vitamini alamadıklarında damla gibi yöntemler kullanılarak d vitamini takviyesi yapılır. Bu damla günde 3 damlatılarak verilir.

Bebeklere güneş ışığından d vitamini nasıl alınır, d vitamini için güneşe çocuk nasıl çıkarılır?

Bebekler günlük olarak güneşin olduğu günlerde 15 dakika kadar kollar ve bacaklar açık olarak ama başı güneşten saklanarak öğle saatlerine doğru güneşte tutularak bu ışınlardan fayda sağlanılarak doğal d vitamini alınır. Çünkü emen bebeklerin vitamin ihtiyacı D vitaminidir.

Bebeklerde d vitamini takviyesi neye iyi gelir, faydaları nedir?

Bebeklerde doğum için kafatası yumuşaklığının 19 aylık gibi bir süre sonunda sertleşmesi adına kullanılır. Kemik yapısı ve kas yapısını güçlendirmek adına, dişlerin gelişimi, bıngıldak kapanması ve bağışıklık sistemi gibi pek çok faydalar sağlar.

Bebeklere günlük ne kadar d vitamini verilir, d vitamin fazla verilirse ne olur?

Bebeklerde d vitamin eksikliği gözle görülür derecede sorunlar yaratır. Ancak d vitamini fazla damlalar veya yüksek oranda verilirse daha tehlikeli sonuçlar doğulur. Fazla verildiğinde bu vitamin bebeğin vicudunda depolanır. Dikkat etmeniz bu yüzden önemlidir. Günde 3 damla üzerine çıkılmamalıdır aksi durumda bebek sağlığına zarar verirsiniz.

Not: Doktorunuzla görüşerek ilaçlar verilmelidir.

Bebekler için diğer önemli bilgiler

Global

Araştırmacı ve yazar. Sağlık gündemini takip ederek hastalıklar ve tedavi yöntemleri ve alternatif tıp alanında detaylı bilgi paylaşımı sunmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu