Bebek ve Çocuk

Bebeklerde burun tıkanıklığı nedenleri, bebeklerde burun tıkanıklığı ve öksürük

Bebeklerde burun tıkanıklığı, burunun dolması ve burun tıkanıklığı tedavisi

Bebeklerin burun tıkanıklığı üst solunum yolları rahatsızlıkları arasında en sık karşılaşılanları arasındadır. Burun yolu ile nefes alımı doluluktan dolayı zorlaştıkça öksürük ve başka rahatsızlıklarında ortaya çıkmasına neden olur. Kanalların dolarak burun doluluğu yapması ve sonucunda nefes güçlüğü yaşatan bu durumun sebepleri şu şekilde sıralanabilir;

Bebeklerin burnu neden tıkanır?

  1. Bebeklerde henüz gelişimi tamamlamayan bağışıklık sistemi zayıftır ve kolay zarar görebilir. Bu sistemin gelişmemiş olması burun tıkanıklığı nedenleri arasındadır.
  2. Burun yolunda bulunan kan damarlarındaki damarlarda oluşan iltihaplanma bebeklerde burun tıkanmasına sebep olur.
  3. Burun kanallarının henüz dar oluşu küçük rahatsızlıklarda bile doluluk ve tıkanma yapar.
  4. Nezle gibi burun akıntısına neden olan virüsler ve bakteriler sonucunda sinüs enfeksiyonları oluşarak burunda tıkama yapar.
  5. Alerjik yapıya sahip olan bebeklerde (bahar nezlesi, hayvan tüyleri, toz gibi) burunda tıkanmalar kolaylaşır.

Tıkanıklık sadece burun içinde kuruyan tabaka değildir ve arkasından bu tabakayı destekleyen sıvılarda bulunmaktadır. Nefes alımı, hırıltı, horlama. öksürük gibi sorunları da beraberinde getirerek bebeğin uyku düzenini de etkiler ve bebeğin huzursuzlanmasına neden olur. Tedavisine hemen başlanmalıdır.

Bebeklerde burun tıkanıklığı nasıl geçer, bebeklerde burun tıkanıklığı için ne yapılır?

Emzirilme dönemindeki bebeklerin emzirilmesine devam edilmelidir. Emzirme tıkanıklığın geçmesine yardımcı olacaktır. Burun dolu ve nefes alımı zor olacağından emzirirken dikkatli olmalısınız. Bebek burundan nefes alamıyorsa kontrollü emzirmeli veya sağarak emzirmeyi deneyebilirsiniz. Tek nefes kanalı ağız olduğundan memenin ağzı dolduruyor olması tehlike yaratabilir.

Tuzlu su

Eczaneler üzerinden temin edebileceğiniz spreyler bulunmaktadır. Bu spreyleri bebeğinizde kullanarak “deniz suyu”, “tuzlu su” günde 3-5 sefer kullandığınızda bebeğin burnu nemlenir ve uyku saati öncesinde yapıldığında rahatça uyumasını sağlayacaktır. Açılan nefes yolu sayesinde daha rahat emecektir. Bu uygulamalar burundaki biriken mukusun atılmasında e rahat ve kolay yöntemdir. Evde şırınganız varsa bu suyu kendinizde hazırlayarak buruna sıkabilirsiniz.

Okaliptüs yağı

Not: 2 yaş altındaki çocuklarda okaliptüs yağı kullanmayın! 2 yaş üzerindeki çocuklarda cilde sürülmemelidir. Buhar makinesi ile suya 3-4 damla karıştırılarak buhar yolu ile kullanıldığında fayda sağlayacaktır.

Bebeklerde burun tıkanmasını önlemek için ne yapılır?

Bebekler için burun aspiratörü

Burun aspiratörlerini eczanelerden temin edebilirsiniz. Bu uygulama bebeklerin burunları yumuşatıldıktan sonra yapılmaktadır. Burun içi temizleyici olan bu aspiratörün kullanımı hakkında eczaneden bilgi almayı unutmayın.”

Bebek odası buhar aspiratörü

Bebeğinizde yoğun burun akıntıları oluyorsa bu aspiratör kurumayı engelleyecektir. Kuruyarak dolan burununda nemlendirilmesini sağlayarak akımı kolaylaştıracaktır.

Bebeğinizin rahat uyumasını istiyorsanız yastığını yüksek tutun. Oturur durumlarda yatırmak yerine oturtun.

Sıvı alımı

Bu durumlarda bebeklerden sıvıyı kesmeyin içirmeye devam edin.

Sıcak banyo

Buharlı bir sıcak banyo yapmak bebek burnundaki katı sıvıyı yumuşatacaktır.

Not: 2 yaş altındaki çocuklar için ilaç kullanmayınız. Doktorunuzdan tavsiye alınız.

Bunları da bilin

Global

Araştırmacı ve yazar. Sağlık gündemini takip ederek hastalıklar ve tedavi yöntemleri ve alternatif tıp alanında detaylı bilgi paylaşımı sunmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu