Bebek ve Çocuk

Bebeklerde bronşit başlangıç belirtileri, bebeklerde bronşit başlangıcı

Bebeklerde bronşit belirtileribebeklerde bronşit nasıl tedavi edilir?

Bebeklerin akciğere giden hava yollarında oluşan iltihaplanmaya bronşit denir. Nefes borusu veya trakede, bronşlarda enfeksiyonlar sonucunda oluşur. Bebeklerin gelişmemiş olan bağışık sistemleri sonucunda sıkça rastlanabilir.

Bebeklerde bronşit neden olur?

Broşitin sık görülme ayları kıştır yani soğuk olan aylarda daha fazla görülür ve nedenleri şunlardır;

 1. İnfluenza A ve B virüsleri yüzünden bronşite sık rastlanır. Bu virüsler grip virüsüdür.
 2. Mikoplazma pnömoni isimli bakteriler yüzünden bronşit oluşur.
 3. Kirli havanın yoğun olduğu yerleşim yerlerinde solunan havalar yüzüden bebeklerde gelişimi tamamlamayan bronş tüplerinde etkisini fazla gösterir. (Fabrika dumanı, egzost dumanı, alerjen kokular, tozlar, sigara dumanı gibidir.)
 4. Zayıf bağışıklık sistemine sahip bebeklerde bronş tüplerinde enfeksiyon kapma riski daha fazladır. Sigara dumanından bile kolayca akciğerler etkilenebilmetedir. Zayıf bebeklerin bağışık sistemleri, anne sütünün yetersiz süre verilmesinden dolayı, anne sütünü gerektiği ay kadar almayan bebeklerin daha kırılgan bir yapısı olduğu gözlemlenmiştir. Hastalıklara karşı dirençli bir bünye için anne sütünün erken kesilmemesi gerekmektedir.

Bebeklerde bronşit başlangıç belirtileri, bronşit kaç günde geçer

Bebeklerde bronşit belirtileri şu şekilde sıralanabilir;

 • Şiddetli öksürükler en belirgin özelliğidir. Uyumakta olan bebeğin şiddetli öksürüğe maruz kalması ile karşılaşılır ve bu öksürük 10 gün bile sürebilir.
 • Bebeklerde mukus birikmesi olur ve bu birikimler bebeği tıkayabilir, öksürmesini engelleyebilir. Boğulma tehlikesi bile oluştuğundan mukus boşaltılamlıdır.
 • Hırıltılı solunumlar belirtiler arasındadır ve bronşların enfeksiyon kapması ile oluşur.
 • Bronşitin şiddetlenmesi ile ateş ve halsizlik kendini gösterir.

Bu durumdaki bebeklerin uyku düzeni bozulduğundan bebekte sersemlik, bitkinlik ve halsizlik gibi belirtiler ortaya çıkarak ağlamasına da neden olabilir.

Bebeklerde bronşit bitkisel tedavibebeklerde bronşit tedavisi ne kadar sürer

Bebeklerde bronşite ne iyi gelir?

Bebeklerde bronşit hemen geçen bir hastalık değildir sabır ve dikkat isteyecektir. Tedavi süresi 10 günü bile bulabilecektir. Bu durumda yapılması gerekenler şunlardır;

 • Temizlik şarttır. Bebeğin yatağı temizlenmeli, yastığı değiştirilmelidir. Annenin veya bebeğe temas edenlerin elleri sürekli yıkanmalıdır.
 • Bebek emzirilmeye devam edilmelidir. 6 ay öncesi bebeklerde en iyi antibiyotik anne sütüdür. Sıkça süt vererek bebeği güçlendirebilirsiniz.
 • Balgam oluşumu ile birlikte sus kaybı yaşanacak olduğundan bebekleri su ihtiyacı karşılanmalıdır. Bebeğin iştahı kaçabilir ancak düzenli yemek yemesi sağlanmalıdır. Kolay sindirebilecek şekilde sevdiği besin değeri yüksek gıdalar verilmelidir.
 • Odanın nemli olması önemlidir. Bebekte biriken mukus bu sayede gevşeyecek ve çabuk atılacaktır. Öksürük bu sayede hafifleyebilir. Bebekler için burun suları mevcuttur. Tuzlu olan bu sulardan bebekler için olanı alınarak burun tıkanmaları önlenebilir.
 • Balgamı sökemeyenlerde doktorlar tarafından balgam sökücü ilaçlar verilir. Bu ilaçlarla birlikte ayrıca ateş düşürücü, ağrı kesici ilaçlarda alınır.

Not: Aspirin verilememlidir. Aspirin bebeği tehlikeye sokan reye sendromuna neden olabilir.

 • Temizleme için kullanılan kimyasal maddeler yerine karbonat ve sirke kullanın.

Bilgi: Bebeklerde hastalıklar için bitkisel veya doğal tedavi yöntemleri kısıtlıdır ve çabuk etkilenmelerine neden olacağından bebekler için bu yöntemler tavsiye edilmez. 6 aydan küçük bebekler için hiçbir ilaç veya tedavi şekline girişmeyiniz. Doktora gitmelisiniz.

Bebekler bu dönemde kontrol altında tutulmalıdır. Nefes güçlüğü yaşayabileceğinden, hırıltılı solunumlar, göğüste sıkılaşma, bademcik şişmesi, morarma gibi durumlara karşı tetikte durmalı ve sürekli kontrol etmelisiniz.

Bunları da bilin

Global

Araştırmacı ve yazar. Sağlık gündemini takip ederek hastalıklar ve tedavi yöntemleri ve alternatif tıp alanında detaylı bilgi paylaşımı sunmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu