Bebek ve Çocuk

Bebeklerde boğaz kızarıklığına ne iyi gelir, bebeklerde boğaz kızarıklığı neden olur

Bebeklerde boğaz kızarıklığına ne iyi gelir, bebeklerde boğaz kızarıklığı neden olur

Bebeklerde boğaz enfeksiyonu ve ateş gibi sorunlar yaşadığınızda bu yazımız üzerinden bebeklerde boğaz ağrısına ne iyi gelir öğrenebilirsiniz. Emziren anneler için en iyi çözüm emzirmektir. Sıkça emzirilmelidir ve böylece boğazı nemli kalacaktır. Antibiyotik olarak en güçlü destek anne sütünden geçer.

Bebeğin 6. ayından sonra anne sütü koruma görevini artık yavaş yavaş bırakır ve bebeğin bağışıklık sistemi gelişmeye devam eder. Çocukluk ve ileri yaşlarda bile boğaz enfeksiyonu, boğaz kızarıklığı, boğaz enfeksiyonu ve ateş, boğaz ağrısı gibi sorunlar görülmeye devam eder. Bunlar, polenler, soğuk havalar, soğuk sıcak değişimleri soğuk içilen içcekler gibi dış etkenlerin boğazı tahriş etmesi sonucu meydana gelir.

Bebeklerde boğaz enfeksiyonu nedenleri

Virüs ve bakteri: Bebeklerin boğazında sorunlar bakterilerden meydana geldiği gibi buna sebep olan yani enfeksiyona neden olan bakteri “beta hermolitik”tir. Bu bakteri alınan nefesle birlikte bağışıklık sistemini etkisi bırakarak enfeksiyona sebep olurlar. Yine aynı şekilde virüslerinde enfeksiyon oluşmasında rolü büyüktür.

Mevsimler: Özellikle mevsimler arasındaki değişimler polenlere bebeğin maruz kalmasına sebep olur. Bu aylarda bebekte boğaz enfeksiyonları, boğaz ağrıları ve boğaz kızarıklığı sıkça görülür. Bu enfeksiyonun tedavisi doktor tarafından yapılmalıdır. Doktorun teçete edeceği ilaçlar kullanılmalıdır.

Bebeklerde boğaz enfeksiyonu nasıl anlaşılır?

 1. Boğazına dokununca şişlik veya gözle görünen şişmeler, bademcik şişmesi,
 2. Ateşinin yükselmesi,
 3. Kısık sesli ağlaması, nefes almadan güçlük,
 4. Burundaki tıkanıklık,
 5. Ağızda kuruluk, dilde kızarıklık,
 6. Gözlerde kızarma ve kuru öksürükler,
 7. Aşırı salya, ağız suyu ve burun akıntıları,

bu belirtiler bebeğinizin boğazında enfeksiyon olduğuna işaret eder. Nadir durumlarda kusmalar da görülebilir.

Bebeklerde boğaz enfeksiyonu kendini ifade edemediğinan anlaşılması güç olabilir. Bu belirtiler için doktora gidilebileceği gibi ahiç belirtiye rastlayıp durumu çözemiyorsanız yine doktora gidilmelidir. Doktor tarafından Strep a testi yapılarak boğaz enfeksiyon teşhisi konulabilir. Strep a testinin – (negatif) çıkması ise boğaz kültürü ile virüs anlaşılacaktır. Teste hiç gerek kalmadan bile doktorun gözlemlemesi ile soruna tanı koyulabilmektedir.

Bebeklerde boğaz enfeksiyonu tedavisi

Bebeklerde boğazda enfeksiyon olma nedeni virüs ise, ateş düşürücü, ağrı kesici gibi boğaza uygun olabilecek şuruplar yazılabilir. Tedavi sonuç vermediği durumlarda hastaneye yatması gekecektir.

Bakterilerden kaynaklı boğaz enfeksiyonu oluşmuşsa, antibiyotik tedavisi uygulanabilir. Antibiyotik 48 saat içerisinde bebekte etkisini göstererek bakterilerde azalmaya ve iyileşmeye neden olur. Antibiyotik ve ateş düşürücü şuruplar birlikte verilebilir.

Not: Doktorunuza sormadan hiçbir ilacı kullanmayınız!

Bebeklerde enfeksiyondan korunma yöntemleri

 • Bebek odası sıcaklıkları soğu sıcak değişimleri yapılmamalı ve sabit kalmalıdır.
 • Çok ince veya çok kalın giydirmek özellikle geceleri bebeği hastalanmaya teşvik eder.
 • Odanın temizliğine özen gösterilmelidir.
 • Bebeklerde banyo sonu kurulama çok iyi olmalı, özellikle koltuk altı, apış araları gibi alanlarla saçlar ıslak bırakılmamalı,
 • Boyun altı (boğaz) kuruluğu önemlidir ve terli bırakılmamalıdır. Burada biriken sular ateşe ve enfeksiyona sebep olabilir.
 • Bebeklerin bakteri, virüs kapmaması için biberonu, emziği, mama kaşığı iyice dezenfekte edilerek yıkanmalıdır.
 • İçecek suyu sterilize edilerek verilmelidir. Meyve yiyebilen bebekler için muhakkak temizliği tam yapılarak verilmelidir. Düşürebilir, tekrar yerden mikroplu olarak alabilir.
 • Bu dönemlerde su bolca verilir. Kirli havalardan kaynaklanmaması için dışarıya bulaşıcı havalarda çıkarılmaması, sigara dumanı gibi ortamlarda bulundurulmaması önemlidir.

Bunları da bilin

Global

Araştırmacı ve yazar. Sağlık gündemini takip ederek hastalıklar ve tedavi yöntemleri ve alternatif tıp alanında detaylı bilgi paylaşımı sunmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu