Bebek ve Çocuk

Bebeklerde Boğaz Enfeksiyonu ve Ateş Ne İyi Gelir? Boğaz Hırıltısı Nasıl Geçer? *2020 Yeni

Bebeklerde boğaz enfeksiyonu ve ateş oldukça sık görülen bir hastalıktır. Bebeklerde boğaz enfeksiyonu bitkisel tedavisi dikkatli yapıldığında iyi gelmekle birlikte, süreci de aynı zaman da mutlaka doktorunuzla da görüşmeniz gerektiğini hatırlatmak isterim. Ayrıca bebeklerde boğaz hırıltısı, enfeksiyonla birlikte oldukça sık görülmektedir. Bebeklerde boğaz enfeksiyonu ile ilgili her ebeveynin faydalı bilgiler içeren bir yazı dizisi hazırladım. Okumanızı tavsiye eder, aklınıza takılan bir soru olduğunda yorum bölümünden iletişime geçebilirsiniz.

Bebeklerde boğaz enfeksiyonu ve ateş göründüğünde boğazda kızarıklık, enfeksiyon, ağrı, iltihaplanma soğuk algınlığı ile nezle gibi enfeksiyonlardan kaynaklanan belirtilerdir. Bakteriyel enfeksiyonlardan da kaynaklanabilir. Bir nedenden dolayı bebekte boğaz iltihaplanması olursa bebeğin beslenme düzeni etkilenir. Yemek istemez, huzursuzlanır. Bebeklerde az görülür ancak çocuklarda sıkça rastlanır.

Bebeklerde Boğaz Enfeksiyonu ve Ateş Ne İyi Gelir? Boğaz Hırıltısı Nasıl Geçer? *2020 Yeni Bebek ve Çocuk

Bebeklerde Boğaz Enfeksiyonu Neden Olur?

Şu sebeplerden dolayı boğazda enfeksiyon meydana gelir;

 • Grip ve nezle yüzünden,
 • Virüslü öksürük enfeksiyonu (boğak)
 • Kabakulak olan bebek
 • Kızamık ve su çiçeği çıkarma
 • Bademciklerde iltihaplanma
 • Boğmaca, difteri olanlar
 • Ellerde, ayaklarda ve ağız hastalıklarında
 • Alerji (toz, polen, küf)
 • Boğazdaki kurumalar (nemsiz kuru ortamlar)

Bebeklerde Boğaz Enfeksiyonu Belirtileri

 1. Sürekli ağlayan bebek
 2. Yutkunamayan, yutmada zorlanan çocuk
 3. İştahın kesilmesi, huysuzlanma
 4. Uyku uyuyamama
 5. Ateşlenme
 6. Boğaz içinde kızarıklık
 7. Burunda sümük akıntısı

Not: Eğer bebekte, nefes alma zorluğu, aşırı salyalanma, ağızda su akıntısı, 24 saati geçen yutkunma ve yutmada zorlanma varsa ilaç kullanımı gerektiğinden doktora gitmelisiniz.

Yukarıdaki belirtiler bebeklerde boğaz rahatsızlıklarının ciddiyetine göre değişimler gösterebilir. Bu belirtiler 24 saatten fazla ise doktora gidin.

Bebeklerde Boğaz Kızarıklığı

Bebeklerde Boğaz Enfeksiyonu Nasıl Geçer?

Bu tür hastalıklar için hastalık derecesine göre tedavi yapılır. Doktor tarafından ilaçlar reçete edilir. Ortalama geçme süresi 7-10 gün arasında bir sürede geçer. İlaçları kendi kafanıza göre teşhis koyarak almayın.

Bebeklere doktordan onaysız antibiyotik ilaçlar vererek tedaviye kalkışmayın. Antibiyotik kullanımı önerilen bebeklerde ilaç kullanımına başladıktan 1-2 günün sonunda bebek iyileşmeye başlar. İlaç doktorun verdiği süreden az kullanılırsa enfeksiyonun tekrarlaması olabilir.

Bebeklerde Boğaz Enfeksiyonuna Ne İyi Gelir?

 1. Nem olan bir ortam yaratılarak bebek boğazlarının ağrısına fayda sağlanabilir. Buhar banyoları yapılabilir. Buhar makineleri bebek odasında kullanılabilir.
 2. Bebeğe bolca sıvı içirilerek boğaz yollarının nemli kalması sağlanır. Ilık su ve limonlu içecekler verilebilir. Bal bebeklerde 1 yaş altına bitkisel tedavide kullanılmaz.
 3. Anne sütü sıklaştırılmalıdır. Sık sık azar azar vermek boğaz tahrişleri azaltır nemli tutar.
 4. Yiyecekleri muz, çorba ve yoğurt gibi kolay yutulabilirlerden olmalıdır.

Not: Doktorunuza sormadan boğaz enfeksiyonu, boğaz ağrısı, boğaz içi kaşıntısı, boğaz iltihaplanması, boğaz içi kızarıklık gibi durumlarda ilaç vermeyin. İlaçlar doktorun önereceği dozda ve gün sayısı kadar kullanılır.

Bebekler için diğer bağlantılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu