Bebek ve Çocuk

Bebeklerde beyin ve omurilik zarı iltihabı neden olur, Menenjit nasıl anlaşılır

Yeni doğan bebeklerde menenjit, belirtileri, bebeklerde menenjit aşısı, belirtileri

2 yaşının altındaki bebeklerde menenjit daha fazla görülür. Menenjit nedir? Menenjit (beyin ve omurilik zarı ) iltihabıdır. Sayıklama, şiddetli baş ağrıları, ense sertleşmesi gibi belirtiler gösteren bir hastalıktır. Bu iltihaplanma ise virüs, bakteri, mantar gibi nedenlerden dolayı enfeksiyonun oluşmasıdır. Yeni doğan bebeklerdeki zayıf bağışıklık sitemi yüzünden bakteri kaynaklı enfeksiyonlara karşı duyarlılık fazla olur. Bu sebeple en fazla B Grubu streptokoklar ve Escherichia coli bakterilerden kaynaklanmaktadır.

Bebeklere menenjit aşışı ne zaman yapılır?

Aşı ücretsiz olarak sağlık ocaklarında yapılmaktadır. Bebek 1 yaşından sonra yapılabilmektedir. Bebeklerde bu hastalık kesin olarak önlenemez ama B tip Hemofilus influenza veya Hib’e karşı aşı olması bir yöntem olabilir. 2 aylık, 4 aylık ve 6 aylık bebeklere bağışıklık için verilir. Son dozu ise bebek 1 ile 1.5 yaş arası uygulanır. Aşı yapıldığında risk büyük oranda azalır. Çocuk menenjitin tehlikeli türüne sebep olan Pneumoccus bakterisine karşı aşılanabilir.

Bebeklerde menenjit nedenleri

Menenjit bakteriyel ve viral olarak iki türdür. 2-3 aylık yeni doğan bebeklerde etkisi fazladır ve muhakkak tedavisi yapılmalıdır. Aksi durumlarda zeka gerilemesi, sağır kalma veya daha ilerisi ölümle bile sonuçlanabilir. Daha ileri yaş çocuklarda ise 10 gibi bir süre ile geçen virüs sebebinden olan bu rahatsızlık biraz daha hafif geçer. Aynı grip gibi olan viral memenjit daha fazla rastlanır. Bakteri kaynaklı olanlar ise tehlikeli olduğundan beyinde kasar veya ölüm gibi ciddi sonuçlara neden olur.

Viral menenjit hastanın öksürmesi veya hapşırması ile hava akımı sayesinden virüs bulaşabilir. Temizliğe dikkat edilmediğinde bu virüs yayılabilir. Tuvalet ardından elin yıkanmaması bile viral memenjitin yayılmasını kolaylaştırabilir. Hastalığa neden olan bakteri vücut dışında fazla yaşayamadığından virislü olan birinden yakın temas sonucu kapabilir. Aynı evde yaşayan kişilerden kolayca bulaşabilir.

Menenjit bebeğe nasıl bulaşır?

Virüs taşıyan kişi eğer bebekle aşağıdaki etkileşimleri yaparsa bebek virüsü kapabilir;

 • Dokunma ve öpme ile,
 • Bebeğin yakınında öksürme veya hapşırma
 • Özel eşyalarını kullanmak, çatal, kaşık, diş fırçası gibi

Eğer evde bakteriyel memenjit olan kişi varsa diğer kişilere antibiyotik tedavisi uygulanabilir.

Bebeklerde memenjit nasıl anlaşılır, belirtileri nelerdir?

Genel belirtiler arasında bilinen en yaygını baş ve boyun ağrılardır. Yeni doğan ve bebeklerde şu belirtiler görülür;

 • Boyunca ve vücutta sertleşme
 • Ateşlenme
 • Kafasında yumuşak noktada çıkıntı oluşması
 • Sürekli ağlama
 • Halsizlik ve asabilik
 • Uyuşukluk ve hareketsizlik

Şu durumlar ailede herhangi birinde görülüyorsa doktora gidin;

 1. Yükek ateş
 2. Kusmalar
 3. Boyundaki tutulmalar
 4. Şiddeti fazla olan ve sürekli oluşan bağ ağrıları
 5. Kafa karışıklığı oluşmaya başlaması

Bebeklerde menenjit tedavisi, nasıl geçer, ne yapılmalı?

 • Bakteriyel menenjitler tehlikeli olanlardır. Antibiyotik tedavisi gerekecektir. Eğer tedavi yapılmazsa ölüm gibi ciddi sonuçlar doğurur. Viral olanda ise kendi kendine tedavisiz iyileşme gözlenebilir.
 • Menenjitin hangi tip olduğu ancak doktorun omurilik sıvısı testi yapması gerekecektir. Riske girilmeden testler yapılarak tedaviye başlanmalıdır.
 • Viral menenjitler için bebekler sağlam yapıya sahip olsalarda doktorlar yeni doğan bebekler için ilaç verebilir. Genelde tedavi uygulanmaz aynı grip gibi tedavi çeşidi uygulanabilir.
 • Hasta olan bebek iyi dinlendirilerek, ateş düşürücü, ağrı kesiciler verilerek sıvı alımını sağlanmalıdır. Yeni doğan bebekler doktorun kontrolünü gerektirdiğinden 1-2 gün hastanede kalması önerilebilir.
 • Bakteri kaynaklı menenjitlerde damardan antibiyotik verileceğinden hastanın 14 güne kadar hastanede kalması gerekebilir. Antibiyotik güçlendirilerek erken tedaviye başlandığında Yüzde 85 oranda tedavi yapılır. Belirtiler görüldüğü an bebeğin erken tedavi için doktora götürülmesi bu yüzden önemlidir.

Bebekler için diğer yardımcı bilgiler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu