Bebek ve Çocuk

Bebeklerde balgamlı öksürük, bebeklerde balgamlı öksürük nasıl geçer

Bebeklerde balgamlı öksürüğe ne iyi gelir, bebeklerde balgamlı öksürük nasıl geçer, bebeklerde balgam nasıl atılır?

Bebeklerde 1 aylık, 2 aylık, 3 aylık, 4 aylık, 5 aylık, 6 aylık, 7 aylık, 8 aylık veya daha ileri aylık ve yaşlarda bebeğin vücuduna giren, mikrop, toz gibi maddelerin boğazında veya solunum yollarında mukus birikmesi (sümük) sonuçlarına neden olur. Biriken mukuslu bu sıvının adı balgamdır. Bu salgı aynı zamanda hastalıklara karşı önlem olabilirken bir hastalanmaya bile sebep olabilir. Bu konuda ayrıca “ibrahim saraçoğlu bebeklerde öksürük nasıl geçer” konulu videolarından da bitkisel yardımlar alarak çözümler bulunma imkanları vardır.

Bebeklerde balgam neden olur?

Bebeğin yetişkinle kıyaslandığında solunum yolları ve ciğerleri tam gelişmemiştir ve yabancı cisimlerin dışarından alınması (mikrop, toz) gibi çok kolaydır. Gelişmeyen yapı ise bu cisimlere karşı bazen savunmasız kalabilir ve tahriş olur. Mikropların birikimi ile burunda tıkanma ve genizde biriken sümüğün solunum yollarındaki tahrişi ile balgam olmasına neden olur.

Bebeklerde oluşan balgam, gribal enfeksiyonlar, soğuk algınlığı gibi mevesimsel salgın hastalıklar yüzünden meydana gelen tahrişler, nefes yolu ile vücuda giren mikrop ve virüslerin birikmesi sonucu olabilir.

Şunları sebep olarak sıralayabiliriz;

 • Kirli hava,
 • Sigara dumanı,
 • Tozlar,
 • Nefes yolu ise giren mikroplar,
 • Meme (emzik),
 • Mama kaşığı veya biberon,

bunlar etkenler kirli veya hijyeni yeterince sağlanmadığında bebekte balgam oluşmasının en kolay yollarıdır.

Bebeklerde sarı balgam

Eğer bebeğizin balgamı sarı renkteyse solunum yollarında mikrop ve virüs birikimi olduğunu düşünmelisiniz. Sarı balgamların nedeni bunlardır ve önlem alınması gerekmektedir. Önlem alınmadığında bronşit, zatüre gibi hastalıklara yol açabilmektedir.

Bebeklerde gri balgam

Genelde duman yüzünde oluşun balgamdır, bebeklerde gri renk olarak çıkar. Önlem alınmadığında (kirli hava, sigara dumanı) balgamın rengi sarıya dönerek yukarıdaki sonuçları doğurabilir.

Bebeklerde yeşil balgam neden olur?

Yeişl renk balgam gördüğünüzde bebeğin solunum sistemindeki bakterilerden şühelenilmedir ve tedavisi yapılmalıdır. Eğer önlem almazsanız kronik bronşit veya akciğer apsesi gibi hastalıklara neden olabilir.

Bebeklere balgamın zararları

 1. Akciğerde balgam birikmeleri ile bebeğin nefes alımlarında zorlanma meyda gelerek hırıltısı solunum yapmasına neden olur.
 2. Bebeğin beslenmesinde sorunlar, huzursuzlukları ve ağlamaları ile karşılaşırsınız,
 3. Solunum zorluğu çeken bebeklerin beslenmeye ayıracak enerjisi kalmayacağından yetesiz beslenmesine neden olur.
 4. Bebeklerin kusması ve öksürükleri bu nedenler sonrasında görülür.

Yukarıdaki sorunların çözümü ise balgamın sökülüp atılmasıdır.

Bebeklerde balgam nasıl atılır?

1 aylık, 2 aylık, 3 aylık, 4 aylık, 5 aylık, 6 aylık bebeklerde balgamlı öksürükler için çözüm ise bebeğin sık sık emzirilmesidir. Bağışıklık sistemi anne sütü ile güçlenir ve iyileşmesi hızlanır. Emzirdikçe bebeğin solunum yolu nemli olacağından balgam çıkması kolaylaşacaktır.

Balgam yetişkinler tarafından öksürükle kolayca çıkarılabilir. Bebeklerde öksürememe gibi durumlarda atılması zorlaşacaktır.

Bebeklerde balgam öksürük varsa  veya ağız akıntıları varsa çıkarabilir. Çıkaramıyor ve hırıltılar meydana geliyorsa bu sefer ayrıca uyku ve huzursuzluk kendini gösterir ve ağlamalar sıklaşır. Eğer bebeklerde balgam için ilaç kullanacaksanız şurup veya buhar gibi tedavi yöntemleri uygulanmalıdır.

Şunları yaparak balgamı atabilirsiniz;

 • Öksüren bebekler yüzükoyu, dizleri üzerine gelecek şekilde yatırın. Sırtına hafif vurularak balagamın çıkmasına yardımcı olun.
 • Mukusun boğaza kaçmaması için yastık yüksek olmalıdır. Balgamın boğazda birikmesi ve boğaza akması önlenebilir.
 • Bebek 1.5 yaşından büyükse ılık su ile kimon karıştırıp içine bal atılır ve boğazın yumuşaması sağlanarak balgamın çıkması kolaylaşabilir. Su bolca verilmelidir. Çörek otu kaynatılarak süzülerek içirlir. Balgam atıcı özelliği vardır. İhamlur ile aynı aynı şekilde balgam atıcı etkisi olduğundan kaynatın ılıklaştırarak içirin.
 • Yine aynı şekilde 18 ay üzeri olan bebeklerde meyve kabukları (elma, armut) zencefil ve tarçınlar kaynatılarak verilir ve balgamın atılmasına yardım eder. Havucun suyu ve ada çayı da balgam atmak için çözüm yolu olabilir.

Önemli: Bebekler için öksürük kesici şurup kullanılmamalıdır. Öksürüğü keserek balgamın atılmasını engellersiniz. Doğal olarak balgamın sökülmesi gerekmektedir. Doktora sormadan ilaç kullanılmamalıdır.

Bebeklerde balgam olmaması için ne yapılmalı?

Tüm önlemleri alıyor olsanız bile, bir şekilde balgam oluşabilir ama sizin alacağınız önlemler hiç oluşmaması veya çok aza indirmek için faydalı olabileceğinden şunları yapınız;

 • Odası havalandırılmalıdır ve temiz olmalıdır,
 • Bebek odası veya odaya hava akımı olan alanlarda sigara içilmemelidir,
 • Odanın nemli olması ve bu nem miktarının %50 seviyelerde nemlendirilmelidir. Eğer buhar makineniz yoksa su kaynatın ve pencere hafif aralık bırakılarak nemlendirilebilir,
 • Odanın ısı seviyesini bebek üşümesin diye yüksek tutmayın.

Yukarıdaki uygulamalar ayrıca nefes alma zorluğu çeken bebekler için nefeslerini açmak adına faydalı olacaktır.

Bunları da bilin

Global

Araştırmacı ve yazar. Sağlık gündemini takip ederek hastalıklar ve tedavi yöntemleri ve alternatif tıp alanında detaylı bilgi paylaşımı sunmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu