Bebek ve Çocuk

Bebeklerde alerji nasıl geçer, bebeklerde cilt alerjisi

Bebeklerde alerji, bebeklerde alerji belirtileri, bebeklerde alerji tedavisi

Bebeklerde alerji olması demek bağışıklık sisteminde bozukluk var demektir. Vücut bazı yabancı cisimlere karşı reaksiyon gösterebilir ve bebeklerde ağlama gibi zor kontrol edilebilen davranışlar sergilemesine neden olabilir. Bu durumun doktor tarafından tesbit edilerek tedavisinin yapılması gerekmetedir.

Bebeklerde burun yolu ile olan alerjiler

Bebeğin burnunun kaşınması, akması, tıkanması ve bebek aksırma/hapşırma gibi burun aynı zamanda kaşınan veya sulanan göz olarak kendini gösterir.

Bu alerjiye sebep ise; toz, hayvan cildindeki kepekler, duman (sigara) en dikkat çekilen alerji belirtileri arasındadır.

Ne yapılır; dekonjestanlar ve antihistaminlerle burun alerjilerine müdahale edilebilir. Burun spreyler için doktor onayı ve tavsiyeleri önemlidir. Astımın ciddi boyutta belirtisi görülüyorsa nazal steroidler önerilebilir. İlaçların kullanımlarında bebek üzerinde uyuklama ve sakinleşme gibi durumlar oluşmasına, spreyin kaşınma, burunda kanama gibi yan etkiler doğurabilir. Bu durumlara düşmemek adına doktor onaylı ilaç ve sprey alınmalıdır.

Bebeklerde besin alerjileri

Bebeklerde besinlerden dolayı alerji görüldüğünde burunda tıkanma, isilik, kızarıklık, yüzünün şişmesi, egzama, kusma, ishal, gaz, mide şişmesi ve kabızlık olarak kendini gösterebilir.

Besin alerjileri bebeklerde sık görülen alerjiler arasındadır. Anne sütü ile beslenen bebeklerde alerji, annenin sütündeki bir maddeye karşı bebekte reaksiyon göstermesine neden olabilir. Büyük baş hayvanlardan elde edilen besin maddeleri yine aynı şekilde besin alerjisi yapabilir. Yaygın olarak;

 • Yumurta,
 • Fıstık,
 • Süt,
 • Buğday,
 • Ceviz,
 • Balık
 • Soya,

gibi ürünler besin alerjisine sık rastlanan gıda ürünleridir.

Bebeklerde yiyeceklere alerji tedavisi için doğru besin maddesinin tesbit edilerek verilmemesidir. Mamadan kaynaklanan alerjilerde mama değiştirmek, annenin sütünden olan alerjik durumlarda annenin o gün yediklerine dikkat ederek alerjen yapıdaki besini almaması gibi çözüm yollarına gidilir. Alerjik neden tesbit edilemiyorsa doktora gidilmelidir.

Tedavisi: Epinefrin (adrenalin) oto-enjektörü ile yapılır. Eğer zor durumda kalırsanız, bebekte nefes darlığı, kusma, ishal, yüzde şişlik olursa 112 hemen aranmalıdır.

Bebeklerde alerji nedenleri

 • Böcek ilaçları,
 • Arı sokması,
 • İlaçlar,

Kalbin hızlı atması, isilik, kızarıklık, şişkinlik, nefeste zorlanma, baş dönmesi, bulantı ve hızlı kalp atışları olarak kendini gösterir.

 • Evcil hayvanlar, (kedi, köpek, kuş, tavşan)

Tüyleri ve kepekleri yüzünden alerji olabilir. Hırıltılı nefes, öksürme, burun akıntısı, hapşırma, aksırma, göz sulanması olarak kendini gösterir.

 • Çimler ve polenler

Gözlerde sulanma, burun akıntısı ve tıkanması, hapşırık ve öksürük olarak kendi gösterir. Sezonluktur.

Not: Bu alerjik durumlar doğuştan gelebilir. Emziren annelerin bebeklerine alerji yapan besinleri tüketmemeleri önemlidir.

Bunları da bilin

Global

Araştırmacı ve yazar. Sağlık gündemini takip ederek hastalıklar ve tedavi yöntemleri ve alternatif tıp alanında detaylı bilgi paylaşımı sunmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu