Bebek ve Çocuk

Bebeklerde ağızdan köpük gelmesi, bebeğin ağzından gelen köpük için ne yapılır?

Bebeklerin ağzı neden köpürür, bebekte ağızdan köpük gelmesi nedenleri

Bebeklerde ağızda köpürme, ağız köpürmesi, uykuda ağızda köpük olması gibi durumlar yaşanabilir. Bu bir sağlık sorunudur. Bu yazımızda bebeklerin ağzından gelen tükürük ile köpüğü karıştırmayın. Yazımızda anlatılanlar köpüren bebek ağzı konusudur.

Bebekte ağızda köpük neden olur?

Bebeğininizin ağzında köpükleşme görebilir veya geldiğine şahit olabilirsiniz. Köpürmeye sıkça dil ile yutkunma kareketinin tam koordineli çalışamamasından dolayı yeni doğan bebeklerin ilk aylarında çok rastlanır. Bu köpük bu sebeple olabileceği gibi bebeğin ağzındaki bir pamukçuk yüzünden de olabilir ve çocuk doktoruna gidilmelidir.

Şu sebeplerden dolayı bebeklerde ağızda köpüğe sıkça rastlanır;

  1. Eğer bebek diş çıkarma aylarında ise genelde 6 aylık veya 7 aylık bebeklerde sıkça köpürmeye rastlayabilirsiniz. Köpürme ve öksürükte oluşabilir. Bu durum sizi korkutmasın genelde kendiliğinden geçen bir sorundur.
  2. Bebek normal aylarından önce diş çıkarmaya başlamışsa ağızda köpük görülebilir.

Epilepsi: Yeni doğan bebeklerde ağızda köpürme fazla tükürük salgısından olabileceği gibi aynı zamanda epilepsi yüzünden de olabilir.

Reflü: Reflüsü olan bebeklerde ağzıda köpük olabilir. Genelde bu köpürme bebek emdikten veya beslendikten sonra meydana gelir. Köpürmenin sebebinin reflüye bağlanabilmesi için doktor muayenesi gerekecektir.

Havale: Havale geçiren veya nöbet geçiren bebeklerde ağızda köpük olur.

Sara: Sara hastası bebeklerde ağızda köpük oluşur. Ağızdan gelen köpürmeler sara hastalığının ayrıca belirtileri arasındadır. Teşhisi için doktor kontrolüne gidin.

Yetersiz sıvı: Bebeklerde sıvı yetersizliği yanı sıvıyı az alan bebeklerde köpük olabilir. Anne sütünün bebeğe yeteri kadar verildiğinden emin olunmalıdır.

Dış etkenler: Bebeklerde kuduz yüzünden ağızda köpürme olabileceği gibi bebeğin bir besinden veya bir başka sebepten dolayı zehirlendiğini gösterebilir. Zehirlenmelerde ağızda köpük olur.

Bebek ağzının köpürmesi nasıl geçer, ağzı köpüren bebek için ne yapılır?

Durduk yere bebeğin ağzı köpürmez. Bir sebebe bağlı olarak bebeklerin ağzında ağız kenarlarında beyaz renkte veya tonlarında köpükler gördüğünüzde doktora gidin. Düşünerek veya araştırarak sebebini veya nedenlerini bulmaya çalışmak yerine doktorun tahlil veya testler yapmasını sağlayın.

Bebekler için şunları da öğrenin

Global

Araştırmacı ve yazar. Sağlık gündemini takip ederek hastalıklar ve tedavi yöntemleri ve alternatif tıp alanında detaylı bilgi paylaşımı sunmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu