Ana sayfa » Bebek ve Çocuk » Bebeklerde ağızda, yanakta, dudakta, boğaz içinde, dilde küçük yaralar

Bebeklerde ağızda, yanakta, dudakta, boğaz içinde, dilde küçük yaralar

Bebeklerde pamukçuk, bebeklerde küçük yaralar

Bebeklerde pamukçuk aynı zamanda AFT olarak bilinir ve çeşitli yaralar olarak kendini gösterir. Bebeklerde pamukçuk görülme ihtimalleri vardır ancak çoğu zaman virüs kaynaklı uçuk yaraları ile karıştırılır. Genetik olarak anne ve baba AFT oluşumuna yatkınsa bebeklerde de görülme ihtimali yükselmektedir.

Pamumukçuk nerelerde çıkar?

Pamukçuk tıpkı uçuk gibi ağzı bölgelerinde sıkça görülür ve genel olarak şuralarda çıkar;

 • Bebeklerde ağızda yara,
 • Bebeklerde yanakta yara,
 • Bebeklerde dudakta yara,
 • Bebeklerde boğaz içinde yara,
 • Bebeklerde dilde yara,

buralarda pamukçuk yaraları görülür. Pamukçuk gibi uçuklarda dudak, burun diplerinde, çenede görülür ve birbiri ile karıştırılmamalıdır.

Bebeklerde pamukçuk neden çıkar?

Pamukçuk için şu nedenden dolayı olur diyebilecek bir sonuç bulunmamaktadır. Anne babada pamukçuk oluşuyorsa çocuklarda oluşması, eğer anne babada her ikisinde de pamukçuk varsa bebeklerde görülme olasılığı daha fazladır.

Şu ihtimaller pamukçuk oluşmasında etkilidir;

 1. Bebek beslenmesinde B12 vitamini, demir, folik asit az miktardaysa pamukçuk görülme olasılığı yükselmektedir. Bir bağışıklık sistemi problemi yaşayan bebeği gösterebilir.
 2. Alınan besinlerden kaynaklı olarak bebekte pamukçuk görülebilir. Bu alerjik yapıdaki çocuklarda daha fazla olur. Özellikle ham meyveler (olgunlaşmamış meyve) yiyen bebeklerde de görülmektedir.
 3. Ağız içersinde fırçalama gibi sebeplerden dolayı zedelenmelerden olabilir. Çok sıcak içecekler, yiyecekler ağız içi dokusuna zarar verebilir.
 4. Stres yüzünden uçuk çıkabildiği gibi aynı zamanda yaralarda oluşabilmektedir.

Pamukçuk nasıl anlaşılır?

 • Bu yaralar kırmızı renkte olur ve acı verir. Pamukçuk yaralarının boyutu 2 santimi bulabilirken genelde küçük yaralar olarak anlaşılır.
 • Pamukçuk olmadan önce aynı yerde öncesinde karıncalanma, yanma gibi belirtiler çıkar. Şişik oluşur ve 1 gün sonra patlar.
 • Küçük yaralar olarak çoklu veya büyük şekilde tekli de olabilir.
 • Pamukçuk çok sık olmasa bile bebekte ateş gibi belirtiler çıkarabilir.

Pamukçuk ne zaman geçer?, Pamukçuk ne kadar sürer?

Pamukçukların iyileşme süresi ortalama 13-15 gün kadardır. İlk oluşumlardaki 3-4 gün acılı olabilir sonrasında acılar azalır. Çocuğunuzun senelik 2-3 sefer pamukçuk çıkarması gibi sorunlar yaşıyor ve iyileşmesi 15 gün üzerinde ise doktora götürünüz. Çocuk doktorları veya diş hekimleri size yardımcı olacaktır.
Bebeklerde pamukçuk tedavisi karbonat

Pamukçuk tedavilerinde karbonat en yaygın kullanılan yöntemdir ve oldukça başarılıdır. 1 çay bardağı su içerisine 1 kaşık karbonat ve 1 çay kaşığı tuz ilave yapılarak ağız içi yaralarda günlük 3-5 sefer gargara yapılarak tükürülür. Küçük bebeklerde yutmasını önleyemeyecekseniz denemeyin.

Beklerde pamukçuk nasıl geçer

Bebeklerde ağızda, yanakta, dudakta, boğaz içinde, dilde küçük yaralar

Bebekte pamukçuk resmi

Emziren annelerin pamukçuk sorunlarında kendilerininde önlem almaları gerekecektir. Doktorlar tarafından verilen mantar önleyici ilaçlar çözüm olmaktadır.

Eczanelerde verilen karbamit peroksit ile temizleme yaparak dokuyu hasara karşı koruyabilirsiniz. Eczanelerden bu ilacı alabilirsiniz. Günlük kullanım miktarı 5-6 sefer olabilir. Bebek ilk başta sevmeyebilir ancak sonrasında rahatlayacaktır.

Pamukçuk damlası veya bebeklerde pamukçuk ilacı, merhemi kullanılmadan önce bölgenin temiz bir bezle neminin alınması gerekecektir. Sürüldükten veya ilaç kullanıldıktan sonra yarım saat bebeğe birşey yedirip içirmeyin.

Pamukçuk nasıl geçer bitkisel

Karbonat haricinde bitkisel olarak şunları da deneyebilirsiniz;

 1. Yaraların üzerine siyah çay poşeti bekletebilirsiniz. Fazla sıcak olmasın.
 2. Bebeğe yoğurt yedirebilirsiniz. İyileşmeye ve pamukçuk oluşmasına karşı önlem olacaktır.

Not: Bebeklerin biberon, mama kaşığı, emzik gibi kullanılan malzemelerini sirkeli su ile yıkayın.

Bunlarıda öğrenmelisiniz

] }
Henüz Yorum Yok